Προς το περιεχόμενο

Παρτιτούρα V.S. Ταμπλατούρα


alkias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μπορει να σας φανεί χαζό που ρωτάω οστόσο θέλω την γνώμη σας

 

Επειδή τωρα μαθένω κιθάρα να κατσω να ξεσκιστω και να μαθω να διαβάζω Παρτητούρες ή να αρχίζω να αγοράζω βιβλία με ταμπλατούρες???

 

Ευχαρηστό για τον χρόνο σας

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου το θεμα ειναι εσυ τι ξερεις να διαβαζεις? Αν θες να ξεκινησεις σωστα πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις θεωρια ωστε να μαθεις αρκετα πραγματα γυρω απο τις παρτιτουρες, για να μπορεις υστερα να μελετας ανετα πανω σε παρτιτουρες.εαν φυσικα το βρισκεις κοπιαστικο αυτο ή βαρετο μπορεις να ξεκινησεις να διαβαζεις ταμπλατουρες, αλλα μην περιμενεις φυσικα να μαθεις αμεσως το stairway to heaven ή το aqualung!!Η διαφορα μεταξυ τους ειναι οτι οι στις μεν παρτιτουρες διαβαζεις νοτες ενω στις δε ταμπλατουρες διαβαζεις τα πατηματα..οποτε ναι μεν με τις ταμπλατουρες θα μαθεις πως παιζεται κατι, αλλα δεν θα μαθεις τι νοτα ειναι αυτο το κατι!!

εγω παντως ειμαι ανεπιδεκτος μαθησεως λογω αισχρης βαρεμαρας..οποτε προτιμω τις ταμπλατουρες...χεχε

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα μεταξυ τους ειναι οτι οι στις μεν παρτιτουρες διαβαζεις νοτες ενω στις δε ταμπλατουρες διαβαζεις τα πατηματα..οποτε ναι μεν με τις ταμπλατουρες θα μαθεις πως παιζεται κατι' date=' αλλα δεν θα μαθεις τι νοτα ειναι αυτο[/quote']

αυτη ειναι η μονη διαφορα metalash?εισαι σιγουρος?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τωρα μαθένω κιθάρα να κατσω να ξεσκιστω και να μαθω να διαβάζω Παρτητούρες ή να αρχίζω να αγοράζω βιβλία με ταμπλατούρες???

 

ΜΑΚΡΙΑ απο τις ταμπλατουρες.το καλυτερο θα ειναι να αρχισεις να εξασκεις απο τωρα το αυτι σου και να βγαζεις οσα πιο πολλα κομματια μπορεις με το αυτι.δεν φανταζεσαι ποσο θα σε βοηθησει στο μελλον αυτο.στην αρχη θα ειναι δυσκολο ισως αλλα αξιζει πραγματικα για μετα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον τακη,ετσι εκανα και εγω με την μπαντα μου για χρονια και τωρα για να βγαλω ενα κομματι ολοκληρωτικα θελω γυρω στο 10 λεπτο με το αυτι.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις παρτιτούρες,πως διαβάζεις τις νότες που βρίσκονται στο 20 τάστο;

Δεν θα έχουν τόσες πολλές βοηθητικές γραμμές που μόνο για να τις μετρήσεις θα χρειάζεται 2 δευτερόλεπτα;

 

 

Επίσης:ταμπλατούρες βρίσκεις πολύ εύκολα,παρτιτούρες ΠΟΥ;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ξερεις παρτιτουρα μπορεις να παιξεις κομματι που δεν εχεις ακουσει ποτε σου οπως και να δωσεις δικο σου κομματι σε καποιον αλλων που δεν το εχει ακουσει και να το παιξει (εφοσον ξερει να διαβαζει παρτιτουρα)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ μουσικοι της, με την ευρεια εννοια,ποπ χρειαζεται να διαβαζουν παρτιτουρες,ακομα & οι σεσσιον μουσικοι ακολουθουν το δικο τους "αριθμητικο" συστημα.

Προσωπικα παρόλο που διαβαζω ανετα λογω χρονων&χρονων στο ωδειο (εχω σπουδασει κλασσικο πιανο) νομιζω οτι δεν χρειαζονται σε τιποτα οι "παρτες" εκτος κι αν θες να γραψεις κλασσικη μουσικη.

Εδω ο Παπαθανασιου δεν ξερει να διαβαζει εσυ θα χρειαστείς να μαθεις?

:wink:

Μη χανεις το χρονο σου με "ωδεια" & νοτες,ΠΑΙΖΕ συνεχεια και θα μαθεις!!(πιστεψε με ειναι ο κλασικοτερος & αποτελεσματικοτερος τροπος ειδικα αν συνδιαστει με ατελειωτες ωρες ΑΚΡΟΑΣΗΣ πολλων διαφορετικων μουσικων ειδων...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ξερεις παρτιτουρα μπορεις να παιξεις κομματι που δεν εχεις ακουσει ποτε σου οπως και να δωσεις δικο σου κομματι σε καποιον αλλων που δεν το εχει ακουσει και να το παιξει (εφοσον ξερει να διαβαζει παρτιτουρα)

 

Νομίζω πως υπάρχει τρόπος να συνδυάσεις τα πατήματα της ταμπλατούρας και τους χρόνους και τις αξίες της παρτιτούρας οπότε,γίνεται το ίδιο...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει άδικο ο σούπερ απλά το καλύτερο σύστημα εχει αποδειχτεί η παρτιτούρα διότι μπορείς να καταγράψεις στο χαρτί την μουσική με απόλυτη ακρίβεια.

βέβαια με τα σημερινά μέσα δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται αυτό..(γράφεις πρόχειρα με μια κιθάρα την μελωδία σε ένα cd και τελειώνει το θέμα)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου