Προς το περιεχόμενο

κουρδισμα dropA#


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Drop A# είναι ολόκληρη η κιθάρα κουρδισμένη σε C, εκτός από την 6η χορδή που είναι ριγμένη άλλα 2 ημιτόνια, δηλαδή σε A#.

 

Οι In Flames και όλα αυτά τα συγκροτήματα που παίζουν με 6-χορδες σε χαμηλό κούρδισμα, χρησιμοποιούν 12άρες ή 13άρες χορδές, ειδικά στο πάνω μισό (τις 3 μπάσες).

Στο κάτω μισό μπορείς να βάλεις και 11άρες (υπάρχουν set χορδών που είναι μισές 11άρες και μισές 12άρες, κλπ.), πράγμα που θα σε διευκολύνει αρκετά στα solo.

Επίσης, οι κιθάρες τους είτε είναι βαρύτονες από κατασκευής, είτε είναι custom μοντέλα, είτε ρυθμισμένα ακριβώς για αυτά τα κουρδίσματα.

Αυτοί όμως έχουν και την οικονομική άνεση να το κάνουν...

 

Επειδή μπορεί να μη θες να μελετάς μόνο In Flames, και είμαι σίγουρος ότι αν κάνεις service και τις απαραίτητες αλλαγές (στο bridge της κιθάρας σου ας πούμε...) μπορεί να το μετανιώσεις θα σου πρότεινα να τσεκάρεις μήπως πάρεις μια φτηνή σχετικά βαρύτονη που υπάρχουν άφθονες σε B κούρδισμα.

Με 300-400 € μπορείς να πάρεις μια αξιοπρεπέστατη βαρύτονη Schecter για παράδειγμα...  ;)

 

Προσωπικά εγώ παίζω με 7-χορδη που την έχω ρίξει ολόκληρη 1 τόνο, δηλαδή σε A, έχω και 2 6-χορδες σε D και άλλη μία σε Ε που μπορεί να χρειαστεί και για μελέτη και είμαι καλυμμένος...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθήστε ρε παιδια δεν γίνεται να παίζουν σε αυτά τα κουρδίσματα χωρίς fixed bridge!!! Εμεις κουδίσαμε σε C# και οι χορδές σχεδόν κρεμόντουσαν!!! Το μπάσσο ακουγόταν "ΦΛΑΠ ΦΛΑΠ" και με 0,5 - 1,3 χορδές έτσι? Όχι τις 0,30 - 0,9 που φοράω τώρα... Μήπως θα ήταν καλύτερο ένα Octaver? Γενικά δεν τους ακούω και τόσο βαριούς τους In Flames... Οι Kyuss, Electric Wizard και Bongzilla δηλαδή σε τι κουρδίσματα είναι? Σε B?

 

καλα..που ν ακουσεις και meshuggah δηλαδη....F#

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Slipknot που παίζουν και σε B και σε A πάντως με 011-058 την παλεύουν τη δουλειά.

Η Ibanez του Mick Thomson απο το εργοστάσιο έρχεται κουρδισμένη σε B κα δε θυμάμαι να είχε τίποτε "μαγικό" πάνω της.Όλα είναι θέμα setup και πάνω απόλα το πως του αρέσει του καθένα να αισθάνεται τη χορδή.

 

Είναι λογικό όταν παίζει καιρό σε standard κούρδισμα και προσπαθείς να ισορροπήσεις ξανά την κιθάρα με ένα άλλο να σου ακούγεται "φλαπ φλαπ" όπως είπε κάποιος,  :) μια και τις περισσότερες φορές όταν κουρδίζεις χαμηλά δεν πετυχαίνεις με τι μια το σωστό πάχος χορδών.

 

Τώρα για το αν θα γίνει τόξο ή όχι δεν έχει να κάνει με τις χορδές αλλά με το σετάπ.011-052 σε E τραβάνε το μπράτσο πιο πολύ απο ότι οι 013-060 που είχα βάλει για Drop Β.Μου φαίνοταν πιο μαλακές. 8)

 

Εδώ και ο Zakk Wylde κουρδίζει σε A την μπάσα χορδή του σε κάποια κομμάτια (072 βέβαια) που παίζει και με short scale κιθάρα.(Οσο πιο "κοντή" η κιθάρα τόσο πιο μαλακές θα είναι οι χορδές στο ίδιο κούρδισμα)  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενημερωτικα τα posts!!!!Ειλικρινα

Μ'αρεσει που καμια φορα παιζω με drop D και νομιζω πως κατι κανω... ;D

Γουσταρω Inflames τρελα και δεν ηξερα οτι κουρδιζαν ετσι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εντυπωσιακο ειναι οτι οι κιθαρες τους σιγουρα δεν ειναι βαρυτονες(και ποσο μαλλον δεν ειναι λασπη)

http://www.guitarampkeyboard.com/en/77662

Και μικροτερη κλιμακα παρακαλω!!!!!!!!!!

 

Αλλα αντε κανε στην ελλαδα σεταπ τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εντυπωσιακο ειναι οτι οι κιθαρες τους σιγουρα δεν ειναι βαρυτονες(και ποσο μαλλον δεν ειναι λασπη)

http://www.guitarampkeyboard.com/en/77662

Και μικροτερη κλιμακα παρακαλω!!!!!!!!!!

 

Αλλα αντε κανε στην ελλαδα σεταπ τετοιο

 

Πιστεύω παίζει ρόλο και η χορδή.Μπορεί να είναι short scale αλλά ο τεχνικός του μάλλον δεν ψωνίζει χορδές απο εκεί που ψωνίζω και εγώ 8)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια οι in flames δεν παίζουν με βαρύτονες κιθάρες..μια gibson les paul custom ο ένας και μια gibson explorer o αλλος..το θέμα είναι πως και οι δύο αυτές κιθάρες δεν έχουν γέφυρα floyd rose kai to ρύθμισμα της κιθάρας γίνεται πολύ πιο εύκολα..οχι ότι αν έχει κάποιος τέτοιου είδους γέφυρα δεν μπορεί να την ρυθμίσει..απλά επιλέγεις τις κατάλληλες χορδές ώστε οι τάσεις στο μπράτσο να είναι περίπου ίδιες.. 8)

 

εγώ έχω μια epiphone les paul custom και τις έβαλα 10άρες  και βγάζω in flames..δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα :P

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί παίζουν 8χορδες.  ;)

 

τωρα πλεον ναι παιζουν με δικιες τους τελειως....πριν 10 χρονια ομως τη βγαζαν με 7χορδες... :P :P

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η έμπνευση χάνεται, πέφτουν τα κουρδίσματα.

μπααα

οι in flames εχουν βγαλει πολυ καλα τραγουδια,αμα κατσεις και ψαχτεις 8α μα8εις.

μπορει να μην ακουγονται τοσο heavy,αλλα σε drop a παιζουν.

οσο για τς χορδες,και 12-56 να βαλεις δν 8α εχεις προβλημα,αλλα αμα 8ες,παιρνεις ενα σετακι 11-49 και βαζεις τς 3 πρωτες,και μετα 12-56 και βαζεις τς επομενες

 

 

o bjorn(ο lead guitar)παιζει με gibson lp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου