Προς το περιεχόμενο

Περίεργα ηλεκτρονικά φαινόμενα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με τους αντάπτορες το είχα πάθει.

Πήγα να βάλω τηλεόραση (έχω On Telecoms, συνεπώς και το αντίστοιχο digital receiver) ενώ μόλις είχα μετακομίσει τον τηλεφωνητή στο δωμάτιο που είναι η τηλεόραση. Ανοίγω λοιπόν, και έκανε παράσιτα: χάλια ήχος, σκ..τά εικόνα. Ήταν 12 το βράδυ και φυσικά πήρα την εξυπηρέτηση πελατών να μάθω τι γίνεται (με πιάνει υστερία όταν δεν δουλεύει κάτι).

Μετά από 100000 ερωτήσεις (και πού είναι το receiver? η τηλεόραση; το λαμπάκι είναι ανοιχτό;) με ρωτάνε αν έχω μια συσκευή Panasonic κοντά στο receiver. Και τελικά ήταν ο τηλεφωνητής! Μόλις τον άλλαξα δωμάτιο δούλευε μια χαρά η τηλεόραση!

Το θέμα είναι γιατί γίνεται αυτό το πράγμα; Γιατί γίνεται αυτό π.χ. με το φως του μπάνιου και όχι με κάτι άλλο; Τσέκαρες τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού, μήπως περνάει η γραμμή και από το δωμάτιο που είναι η κάρτα ήχου;

Σημ.: έχω mac οπότε δεν εξηγείται.

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αξιο-περίεργο είναι το άβαταρ του Herr Elkavld του πολιορκητού, με τους 2 ΔΙΠΛΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΗΡΙΟΝ 669 ΑΠΟΧΩΡΩ

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτο ειναι πραγματικα αστειο οσο και τρομακτικο. Στο παλιο μ σπιτι ειχα κατω απο την τηλεοραση ενα στερεο τησ πλακας. καποια μεταμεσονυχτια ετσι αραγμενος στον καναπε εκανα ζαπινγκ να περασει η ωρα.. λοιπον οταν εφτανα στο καναλι του γνωστου πλεον λιακοπουλου ανοιγε το στερεο στην διαπασων σε μια συχνοτητα ΑΜ και ακουγοταν μια επικοινωνια με ασυρματους φαση σε μια ακαταλαβιστικη γλωσσα.

 

για βγαλτε τωρα ακρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επόμενη μπυροποσία ή γκετ-τουγκέδα θυμήστε μου να σας πω ένα συναφές περιστατικό που αξίζει τον κόπο να σας το διηγηθώ κατ'ιδίαν...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι'εγώ 2-3 να σας πω...

 

Τον υπολογιστή μου, γενικά, μπορώ να πω πως τον φτάνω στα όρια του. Απ'όλες τις πλευρές!

Είχα ένα αρκετά παλιό τροφοδοτικό 250watt το οποίο ομολογουμένως είχε φάει τα ψωμιά του, και όταν έκανα αναβάθμιση σε κάποια φάση, δεν το άλλαξα. Έβαλα καλύτερο επεξεργαστή, δεύτερο σκληρό, πιο καλή κάρτα γραφικών... καταλαβαίνετε ότι ήταν λίγο βαρύ πλέον το μηχάνημα για το τροφοδοτικό μου.

 

Δεν ξέρω τι και πώς, αλλά παρατήρησα ότι όταν ξαφνικά υπήρχε λίγο μεγαλύτερη ανάγκη για ρεύμα (μιλάμε για πολύ μικρή διαφορά) ακουγόταν ένας περίεργος μεταλλικός επαναλαμβανόμενος θόρυβος, φανταστείτε σαν να χτυπάει ένα ανεμιστηράκι σε ένα μεταλλικό σύρμα, κάτι τέτοιο!!! Έκανες drag and drop ένα εικονίδιο, γκάνγκαρ-γκούνγκαρ γκάνγαρ-γκούνγαρ. Έπιανες ένα scroll bar για να κατεβάσεις την σελίδα παρακάτω, γκάνγκαρ-γκούνγκαρ γκάνγκαρ-γκούνγκαρ!!! Μέχρι και σε δικό μου κώδικα το έκανε. Πχ. είχα γράψει για ένα παιχνιδάκι που έφτιαχνα, κώδικα για scroll bar, και όταν το έσερνες πάλι τα ίδια! Όταν συνειδητοποίησα ότι παίζει να κάψω τίποτα απ'τα καινούρια πράγματα που είχα βάλει, πήγα πήρα 500άρι τροφοδοτικό! :)

 

 

Άλλο... Είχα φάει κόλλημα με ένα παιχνιδάκι παλιά, το Silent Hill το 2  νομίζω. Πολύ ατμοσφαιρικό, θριλερ-οειδές action adventure, θα το ξέρετε οι περισσότεροι. Είχα ένα hi-fι συνδεδεμένο με το pc, και σε κάποιες φάσεις εκεί που έπαιζα, ακουγόταν ένας πολύ freaky ήχος, σαν κλάμα μωρού, απόμακρο με πολύ βάθος, ανατριχιαστικό τελείως! Έλεγα από μέσα μου, μπράβο τους λούστηδες... πολύ καλή ατμόσφαιρα, ωραίο θριλεράκι φτιάξανε!!!

Μέχρι που το έκανε μία φορά κατά τις 3-4 τα ξημερώματα ενώ *δεν έπαιζα Silent Hill*!!! Προγραμμάτιζα κάτι σε visual c (λογικά το παιχνιδάκι που έλεγα πριν) και ακούω μέσα απ'το κουτί ένα "ουάααα ουάαααα ουάααααα" !!!  :o Τότε κατάλαβα ότι ακουγόταν απ'το pc και όχι απ'τα ηχεία του στερεο!!!

 

 

Και το τελευταίο και χειρότερο... Πάλι ξημερώματα, φουλ άϋπνος, προγραμματίζοντας, άκουγα θυμάμαι μουσική στο winamp, οπότε στα καλά καθούμενα, κολλάει όλο το pc, σταματάει η μουσική, δεν κουνιέται ούτε ποντίκι, ούτε τίποτα... Λέω ρε λούστη, τι έγινε πάλι μαμώ τα windows μέσα, πάω να πατήσω control alt del μπας και γίνει τίποτα... και ακούγεται ένα πράγμα απ'τα ηχεία... ακόμα το θυμάμαι και ανατριχιάζω! Σαν να ηχογράφησες έναν δαίμονα στην κόλαση και το έβαλες να παίζει ανάποδα!!!  :o  :-X

Μπορώ να πω ότι αντέδρασα πολύ ψύχραιμα... Τα έκλεισα όλα και πήγα για ύπνο!!! Καφρίλα!

 

Με το που άλλαξα το τροφοδοτικό, φύγανε τα "πνέυματα"!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δική μου εμπειρία σίγουρα θα την έχουν συναντήσει και άλλοι εδω μέσα, τουλάχιστον εν μέρη.

 

Κατα τη ηχογράφηση φωνής με ένα πυκνωτικό μικρόφωνο όλα δούλευαν ρολόϊ. Καθαρά σήματα, καλός και ο τραγουδιάρης. Κάποια στιγμή τελειώσαμε την ηχογράφηση και είπα να κλείσω το phantom power. Με το που κλέινω όμως ακούω οτι το μικρόφωνο έπιανε κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό και μάλιστα ξένο, έδινε την εντύπωση αραβικού σταθμου οπότε σκέφτηκα οτι ήταν μάλλον ΑΜ. Έτσι είπα να προσπαθήσω να το ηχογραφήσω μιας και κανένας δεν θα με πίστευε.

 

Όντως ήταν αν θυμάμαι καλά, πάνε και μερικά χρόνια, ένας ινδικός σταθμός. Δεν έδινε πουθενά στοιχεία βέβαια οτι είναι ινδικός αλλά το συμπέρανα από τα περίεργα Αγγλικά που μιλούσε ο εκφωνητής ο οποίος έκανε περιγραφεί ενός αγώνα κρίκετ μεταξύ Ινδίας και Σρι Λάνκα.

 

Το παράξενο δεν είναι στην λήψη του σταθμού από το μικρόφωνο, μιας και αυτό εξηγείται από κακό shielding και άλλους παράγοντες που έχουν να κάνουν με την κακή ποιότητα μηχανημάτων. Ναι το ομολογώ το μικρόφωνο ήταν Behringer  ;D

 

Το αλλόκοτο είναι ότι :

 

1ον. Την επόμενη μέρα και αφού είχα κλείσει τα μηχανήματα το βράδυ μπόρεσα με τον ίδιο τρόπο να ξαναπιάσω τον σταθμό στο μικρόφωνο, ο οποίος είχε και πάλι αναμετάδωση ακριβώς τον ίδιο αγώνα.

 

2ον. Πήρα μαζί μου ένα καλό ραδιόφωνο και προσπάθησα να βρώ τη συχνότητα και δεν υπήρχε πουθενά ο συγκεκριμένος σταθμός σε οποιαδήποτε μπάντα FM,AM,SW,MW... .

 

3ον. Έψαξα να βρω τελικά πόσο ήρθε το παιχνίδι μιας και είμαι πολύ αθλητικός τύπος  ;D ;D. Τελικά το επίσημο παιχνίδι είχε γίνει περίπου τρείς μήνες πριν οπότε δεν υπήρχε λόγος επαναμετάδωσης. Αν βέβαια υπήρχε κάποιο φιλικό μεταξύ τον 2 χωρών δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω.

 

4ον. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση οτι κατάφερα να ηχογραφήσω κάτι λιγότερο από ένα λεπτό της ραδιοφωνικής εκπομπής που σημαίνει οτι αντίστοιχα τόσο χρονικό διάστημα παιρνούσε ρεύμα απο το όφωνο

 

Είμαι σίγουρος οτι μπορώ να ξαναπιάσω το σταθμό όσο και αν έχω αλλάξει τη διαρύθμιση του χώρου. Ξέχασα να ανφέρω οτι μόνο σε συγκεκριμένο σημείο μπορούσα να πιάσω το σταθμό και αυτό ήταν κοντά σε μια από τις κολώνες του οικίματος που λογικά παραπέμπει οτι το σίδερο μέσα στην κολώνα πρέπει να παίζει σημαντικό ρόλο.

 

Αυτό το γεγονός με προέτρεψε να κοιτάξω από την αρχή όλη την καλωδίωση και την γείωση.     

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, μπας και ήταν ... ακριβείας το behringer και έπιανε τον αγώνα που έβλεπε ο γείτονάς σου στο βίντεο;

 

 

Ακριβείας και Behringer στην ίδια πρόταση, επιτέλους να και κάποιος που το κατάφερε. ;D ;D ;D

 

Μακάρι να ήταν ακριβείας όλα τα Behringer και ποιοτικά συνάμα.

 

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω το κλιπ από τον σταθμό που ηχογράφησα αλλά σύντομα ελπίζω...άλλωστε 5 hard disks μείναν ακόμα για ψάξιμο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου