Προς το περιεχόμενο

Εκμαθηση βασου ή κιθαρας


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ,ειμαι τις αποψεις οτι για να μαθεις πραγματικα καλα ενα ηλεκτρικο οργανο(τεχνικη) πρεπει να μην πολυ πειραματιζεσαι με ηχο.(εφε, βρωμα κτλ)

Θελω ομος να ροτισω κατι.

Αν αρχιζε κανεις bass θα του προτινατε να παρει 6-χορδο, 5-χορδο ή 4-χορδο

οπος επεισεις και σε μια κιθαρα να παρει 22ταστα ή 24ταστα, με τρεμολο ή χωρις

 

Δεν υπαρχει θεμα χρηματων

 

Δηλαδη βοηθαει να εχεις περισσοτερα πραγματα πανω στο οργανο στην τεχνικη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου!

Οι ερωτήσεις είναι κάπως γενικές καθότι η ευκολία στην εκμάθηση ενός οργάνου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Γενικά, για μπάσσο θα πρότεινα να ξεκινήσει κανείς με 4χορδο και μάλιστα με shortscale(μικρότερης κλίμακας)αν τον βολεύει για αρχή το μήκος της ταστιέρας

Παράδειγμα shortscale:

http://www.thomann.de/gr/fender_65_mustang_bass_fr.htm

Κανονικής σκάλας μπάσσο:

http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_pbass_rw_am.htm

 

Για τον πειραματισμό νομίζω μονο  σε υπερβολικό βαθμό θα "φρενάρει" την τεχνική κάποιου ενώ αν χρησιμοποιείς σωστά και με μέτρο(χωρίς να σταματάς το practice)την τεχνολογία, μάλλον θα κερδίσεις σε ήχο και δυνατότητες. Μια κιθάρα που έχει πολλά επάνω της όπως 24τάστα, τρέμολο φλόιντ, 2διπλούς&ένα μονο μαγνήτη, 7θέσιο επιλογέα με σπλιτ διπλών κλπ κλπ κλπ ίσως είναι δύσχρηστη γι αρχάριο αλλα με τον καιρό συνηθίζεται. Άπλά αν έχει κανείς ένα συγκεκριμένο ήχο ή παικτη στο νου του, καλύτερα να προσανατολιστεί στον εξοπλισμό που χρειάζεται (π.χ. κιθάρα les paul για ήχο του slash) και όχι all-around πράγματα. Για λίγο-απ-όλα καλύτερα να πάει σε full εξοπλισμένες κιθάρες και ενισχυτή/πεταλιέρα με εφφέ και προσομοιώσεις ενισχυτών κλπ.

 

Βέβαια καλύτερα να ακούσεις και να δοκιμάσεις τον εξοπλισμό πριν την οποιαδήποτε αγορά/επιλογή.

 

Cheers :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα πρέπει να δείς και να καταλάβεις τι ακριβώς θέλεις απ'το όργανό σου, πριν αρχίσουν ΆΛΛΟΙ να σου προτείνουν 4-5-6-10 χορδές, active/passive, 40 τάστα, μαγνήτες με τεράστιο output, γέφυρες από 40 μέταλλα και λοιπά κερασάκια. Το να μην πειραματίζεσαι με τον ήχο σου το βρίσκω λιγάκι μπούρδα. Αν θες να μάθεις, παίζεις και λιώνεις πάνω στο όργανο. Αν θες να έχεις ήχο, επίσης λιώνεις τον εξοπλισμό σου μέχρι να βρείς αυτόν που σου ταιριάζει. Δεν σημαίνει πως το ένα "αφαιρεί" από το άλλο.

 

Η επιλογή είναι καθαρά δική σου, και πάντα έχοντας υπ'όψην τι και πως θέλεις να παίζεις. Δεν χρειάζονται πάντα 6 ή 5 χορδές, δεν χρειάζονται πάντα 28 τάστα, και δεν χρειάζονται πάντα τα υπέρτατα εργαλεία άμα ξέρεις να παίζεις. Πολλές φορές τα περισσότερα πράγματα που έχει πάνω ένα όργανο μπορεί να είναι και περιττά, και να σε εμποδίζουν αντί να σε βοηθούν.

 

Occam's razor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,ειμαι τις αποψεις οτι για να μαθεις πραγματικα καλα ενα ηλεκτρικο οργανο(τεχνικη) πρεπει να μην πολυ πειραματιζεσαι με ηχο.(εφε, βρωμα κτλ)

Θελω ομος να ροτισω κατι.

Αν αρχιζε κανεις bass θα του προτινατε να παρει 6-χορδο, 5-χορδο ή 4-χορδο

οπος επεισεις και σε μια κιθαρα να παρει 22ταστα ή 24ταστα, με τρεμολο ή χωρις

 

Δεν υπαρχει θεμα χρηματων

 

Δηλαδη βοηθαει να εχεις περισσοτερα πραγματα πανω στο οργανο στην τεχνικη σου

 

νομιζω οτι οι ερωτησεις σου ταιριαζουν ποιο πολυ στον τιτλο :

" επιλογη ηλ.μπασσου / ηλ.κιθαρας για αρχαριο"

 

1.

αν δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα , τοτε σκεφτεσαι καλα τι μουσικη θελεις να παιξεις , τι ηχο θελεις να βγαλεις και παιρνεις το αντιστοιχο οργανο.(εγω για πρωτη κιθαρα θα προτεινα κατι ασυνηθιστο σχετικα ....STRATOCASTER!!)  ;D ;D

2.

το θεμα του αριθμου των ταστων προσωπικα , δεν με προβληματισε ποτε.

3.

ο αριθμος των χορδων ειναι κατι σχετικο στο μπασσο.

 

π.χ.

-αν εισαι ροκας , οι 4 ειναι υπεραρκετες , αφου μια χαρα επαιζαν με αυτες τα κλασσικα ροκ συγκροτηματα.

-αν θελεις να παιξεις σε μπουζουκομαγαζο (...γκουχ ...γκουχ  8) 8) ) τοτε η χαμηλη "B'' στο μπασσο , σου ειναι απαραιτητη.

 

γνωμη μου...

 

 

υ.γ.

στο μπασσο πιστευω πως δεν χρειαζεσαι καθολου εφφε , διοτι παυει να ειναι "μπασσο".

στην κιθαρα πιστευω πως εχει διαφορα η μελετη π.χ. των πεντατονικων , με "βρωμιτσα" η χωρις.

αν τις μελετησεις με clean ηχο και μετα βαλεις overdrive ,θα ακουσεις ψιλοβαβουριτσα και θα χρειαστει να αλλαξεις τροπο παιξιματος κυριως στο αριστερο χερι.

 

αυταααααα........ ;)

 

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κιθάρα δεν ξέρω...

 

Για μπάσο το καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα 4χορδο με τον συνηθισμένο αριθμό τάστων (21-22). Για την αρχή θα μάθεις τα βασικά στο 4χορδο, και αφού γίνεις ένα με την ταστιέρα του, θα μπορείς αν θέλεις στο μέλλον να μεταβείς και σε ένα 5χορδο. Το πρόβλημα που σου λύνει το 5χορδο σχετικά με το 4χορδο είναι οι 5 επιπλέον πιο μπάσσες νότες καθώς και κάποιες άλλες ευκολίες στον κάθετο τρόπο παιξίματος. Το 1ο πρόβλημα λύνεται στο 4χορδο με το να κουρδίσεις τις χορδές σου αλλιώς. Το 6χορδο νομίζω ότι είναι υπερβολή. Πάντως γενικά τα απαραίτητα κατά τη γνώμη μου που πρέπει οπωσδήποτε να ξέρει ένας σωστός μπασίστας (groove, ρυθμός, ευελιξία στα δάχτυλα του αριστερού χεριού, σταθερότητα στο δεξί χέρι και κάποια άλλα βασικά), ένας αρχάριος τα μαθαίνει πιο εύκολα σε ένα 4χορδο. Τώρα όσον αφορά το θέμα περί εφέ και μπάσσου, ο καλός μπασίστας μπορεί να έχει και 10-20 πετάλια. Με το καλός εννοώ όχι μόνο μουσικοτεχνικά, αλλά και αισθητικά.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου