Προς το περιεχόμενο

Πρωτα σταδια μιξης και πως μπορει να ξεκινησει καποιος να μιξαρει......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτα σταδια μιξης και πως μπορει να ξεκινησει καποιος να μιξαρει, τι χρειαζεται για αυτο απο πλευρας εξοπλισμου η προγγραματων........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεγραφικό το ποστ σου.

 

Εσύ σε ποιό στάδιο βρίσκεσαι; Τι είδους κομμάτια θέλεις να μιξάρεις; Πόσα και τι όργανα; Σε ενδιαφέρει να ηχογραφείς φυσικά (με μικρόφωνο) ή μέσα από amplifier/cabinet/microphone simulators ή κατευθείαν κάποιο synth/midi drums? Τι εξοπλισμό διαθέτεις (υπολογιστή/κιθάρα/pod/ηχεία/κτλ);

 

Δες και για αρχή τα:

 

Home recording for dummies(σαν εμένα)

Μπαίνοντας στον κόσμο του Home Recording

 

Όσα περισσότερα μας πεις, τόσο καλύτερα θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ σε ποιό στάδιο βρίσκεσαι; Τι είδους κομμάτια θέλεις να μιξάρεις; Πόσα και τι όργανα; Σε ενδιαφέρει να ηχογραφείς φυσικά (με μικρόφωνο) ή μέσα από amplifier/cabinet/microphone simulators ή κατευθείαν κάποιο synth/midi drums? Τι εξοπλισμό διαθέτεις (υπολογιστή/κιθάρα/pod/ηχεία/κτλ);

 

 

 

Ειμαι σε αρχικο σταδιο θελω να μιξαρο hip hop συνηθως αποτελειται απο καμια δεκαρια καναλια midi συνηθως συν πεντε με εξι καναλια φωνης..διαθετω κονσολα της yamaha αναλογικη MG124CX μονιτορ m audio τα bx8a ενα ενα controler της presonus για το  cubase κλασικα ενα midi της emu και καρτα ηχου μια m m audio fire wire την 410  απο  pc ενα τετραπυρηνο α και γραφω φωνη με το akg 3000 το θεμα μου ειναι πως σε γενικες γραμμες γνωριζω το  cubase  αλλα δεν ειχα ποτε το λογο να ασχολειθω με μιξης γιατη τις εκανε καποιος αλλος για μενα και τωρα δεν μπορει και ειπα να προσπαθησω μονος μου αφου δεν εχω καποιον να με βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία από εξοπλισμό είσαι αρκετά πιο προχωρημένος απ'ότι περίμενα απ'το αρχικό σου ποστ.

 

Ουσιαστικά δηλαδή ψάχνεις για το πως να δουλέψεις το Cubase για να στήσεις τα tracks, να βάλεις εφέ και λοιπά και να μιξάρεις τα tracks?

 

Ποιά έκδοση Cubase έχεις; Δεν έχει κάποιο manual/βασικό tutorial μαζί ή στο site της Steinberg?

 

Κυκλοφορούν και παραστατικότατα DVD με tutorials συνήθως και πρέπει να υπάρχουν και αρκετά σχετικά βιντεο στο youtube, αξίζει να το ψάξεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπόν έχεις τα πλήρως απαραίτητα start using your ears και μίξαρε!...

 

Αν ανεβάσεις και καμμία μίξη σου εδω θα πάρεις και κάποιες γνώμες για το πως ακούγεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία από εξοπλισμό είσαι αρκετά πιο προχωρημένος απ'ότι περίμενα απ'το αρχικό σου ποστ.

Ουσιαστικά δηλαδή ψάχνεις για το πως να δουλέψεις το Cubase για να στήσεις τα tracks, να βάλεις εφέ και λοιπά και να μιξάρεις τα tracks?

 

Ποιά έκδοση Cubase έχεις; Δεν έχει κάποιο manual/βασικό tutorial μαζί ή στο site της Steinberg?

 

Κυκλοφορούν και παραστατικότατα DVD με tutorials συνήθως και πρέπει να υπάρχουν και αρκετά σχετικά βιντεο στο youtube, αξίζει να το ψάξεις.

 

λοιπον ευχαριστω κατ αρχην για το χρονο σου η αληθεια ειναι πως κανω παραγωγες απλα δεν μιξαρα ποτε και τωρα που εμεινα απο ηχοληπτη εχω ενα θεμα η εκδοση του cubase ειναι sx 3.1.1.944 οτι καλυτερο εχει πεσει στα χερια απο τους Η2Ο οπως λοιπον καταλαβαινεις το εν λογω πειρατικο προγραμμα που εχω δεν εχει κανενα ενγχειριδιο χρησης βεβαια νομιζω πως αυτο που υπαρχει διοτι καποιο θα υπαρχει θα ειναι πιο γενικο ( χωρις να ειμαι σιγουρος) οσο αναφορα τα βιντεο στο youtube εχεις κατι πιο συγκεκριμενο κατα νου που θα βοηθουσε το ψαξιμο καλυτερα...ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΑΟΥΛ!!

Δεν συζητάμε για "πειρατικά" εδώ...απαγορεύεται ρητά απο τους κανονισμούς του νοιζ!

Να το έχεις υπόψη σου στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το να μην βρεις επαγγελματια να μιξαρει την δουλεια σου ειναι το πιο εγκληματικο απο ολα.

 

 

"οι ερασιτέχνες σκοτώνουν τη μουσική"  :P

 

μήπως η λέξη "εγκληματικό" είναι λίγο βαρυά; Μήπως αποθαρύνουμε ανθρώπους που ενδιαφέρονται να μάθουν;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου