Προς το περιεχόμενο

MIDI layers...


pmatsios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Korg M3 και πρόσφατα και ένα Waldorf Blofelf, την module έκδοση. Μιας έχω ασχοληθεί λίγο με το Blofeld και θα ήθελα να το χρησιμοποιώ στα live. Το ερώτημα είναι: Πώς μπορώ να δημιουρήσω ένα patch που να περιέχει ήχους του Korg και του Blofeld μαζί σε layering?

Αν αναθέσω το Blofeld σε ένα midi chanel, π.χ. το 2, και φτιάξω ένα patch στο Korg όπου κάποιοι ήχοι θα είναι του ίδιου, και όποιος είναι στο κανάλι 2 θα παίζει το Blofeld?

Σε αυτήν την περίπτωση λειτουργεί το key range από το Korg? Δηλαδή αν θέσω το κανάλι του Blofeld να είναι split σε ένα μέρος των πλήκτρων.

Επίσης, μπορώ να περάσω τον ήχο του Blofeld από τα εφέ του Korg?

Kαι τελευταίο, έστω ότι όλα τα παραπάνω γίνονται και σώζονται. Μετά όταν ανακαλέσω τον ήχο αυτό από το Korg, μπορεί αυτόματα να μεταβαίνει στον επιθυμητό ήχο και το Blofeld?

Συγγνώμη αν ζητάω πολλά ή κάποια είναι εξωπραγματικά, απλά δεν είμαι ειδικός στο θέμα midi...

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,Εφοσον λες θελεις να παιζιες εναν ηχο μονο απο το blofeld τοτε μπορει να γινει συνδεοντας απλα καλωδιο μιντι απο το κοργκ σε αυτο (να εχουνε το διο καναλι μιντι και τα 2 λογικα).Για να ανακαλεις εναν ηχο στο Μ3 και να εχεις τον αντιστοιχο επιθυμητο στο blofeld μπορεις να εχεισ τουσ ηχουσ στον ιδιο αριθμο οποτε με το που θα αλλαζεις  ηχο στο Μ3 θα στελνει με το μιντι και στο blofeld

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

 

Κατ' αρχήν δε γνωρίζω πολλά για το Μ3 (μιας και δεν το έχω...) αλλά, γνωρίζω αρκετά για το blofeld (που το έχω...). Φρόντισε, πρώτα απ'όλα, το blofeld σου να έχει όλα τα firmware updates έτσι ωστέ να μπορείς να φτιάχνεις ένα αξιοπρεπές multy setup με ήχους είτε σε layers είτε σε διαφορετικά midi κανάλια... και το κυριότερο αποθηκευμένα και έτοιμα προς χρήση. Τώρα φαντάζομαι οτι το Μ3 έχει combi banks ή multy banks... απλά με split layering στο keyboard του Μ3 στήνεις τους ήχους σου και αφήνεις και χώρο στην έκταση των πλήκτρων για κάποια αντίστοιχα layers του blofeld

τρέχοντας και τα δυο synths στο ίδιο midi κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μιας έγινε αρχή να ρωτήσω και κάτι ακόμα:

Vanner μπορείς να μου δώσεις το lik για κατέβασμα του τελευταιου firmwear? Επίσης, πως μπορώ να κάνω combi στο blofeld βάζοντας ήχους σε layers? Και μέχρι πόσους μπορώ?

 

Και κάτι ακόμα που δεν κατάλαβα καλά...

Θέλω π.χ. έναν ήχο pad από το Korg και ένα lead από το Blofeld.

Φτιάχνω ένα combi όπου βάζω midi ch 1 το pad με split στα μισά πλήκτρα, και τα υπόλοιπα μισά τα αναθέτω στο midi ch2, στο οποίο πρέπει να είναι ρυθμισμένο και blofeld σωστά...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα που δεν κατάλαβα καλά...

Θέλω π.χ. έναν ήχο pad από το Korg και ένα lead από το Blofeld.

Φτιάχνω ένα combi όπου βάζω midi ch 1 το pad με split στα μισά πλήκτρα, και τα υπόλοιπα μισά τα αναθέτω στο midi ch2, στο οποίο πρέπει να είναι ρυθμισμένο και blofeld σωστά...?

 

 

ε ναι και η εκταση των πληκτρων που καταλαμβανει το καναλι 2 στο Μ3 να μην εχει ηχο επιλεγμενο για να ακουγεται το blofeld

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.waldorfmusic.de

Εκεί μέσα θα βρείς τα σχετικά updates για το blofeld...

Επίσημα (από τη Waldorf δλδ) δεν κυκλοφορεί κάποιο editor... ίσως λόγω της κυκλοφορίας του largo...

Όταν περάσεις τα updates (υπάρχουν οι σχετικές οδηγίες) θα δεις οτι πλέον έχεις combi προγράμματα στη διάθεσή σου, τα οποία μπορείς να τα ονομάσεις, να τα σώσεις κτλ. Το κάθε multy setup (έτσι λέγεται το combi στη γλώσσα του waldorf...) μπορεί να έχει μέχρι 16 midi κανάλια, layers, ή συνδιασμό και των δύο, με 1 εφφέ κοινό σε όλο το multy (αλλά ξεχωριστό efx send για κάθε layer) και απο ένα εφφέ ξεχωριστά για το κάθε κανάλι κτλ.

Προτίμησε να περάσεις το update απο το pc σου στο waldorf μέσω usb. Όταν πήγα αρχικά να περάσω το update μέσω midi, δεν είχα κανένα αποτέλεσμα...

 

Υ.Γ. άποψή μου: μη μπλέξεις με editors που δεν είναι της μαμάς εταιρίας... εκτός αν είσαι 100% σίγουρος για την ποιότητα του και τα bugs του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου