Προς το περιεχόμενο

M-Audio Hχεία Studiophile BX-5A - καλή επιλογή ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στήνω ένα home studio με ένα δυνατό PC, Μ-Audio sound card με Cubase 4 LE, μια κιθάρa, και ένα Synth και είμαι στο στάδιο να διαλέξω κάποια μικρά ηχεία. 

 

Η κύρια χρήση θα είναι να ακούσω τις ηχογραφήσεις που κάνω στο σπίτι και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να βάλω εξωτερικό ενισχυτή, EQ κλπ.

 

 

Βασικά, είδα τα Studiophile ΒX-5Α σαν ηχεία, με ενσωματομενο amplifier και ήθελα να ρωτήσω εάν θα είναι καλή επιλογή ?

 

Βασικά, είδα αυτά τα ηχεία, και ήθελα να ρωτήσω εάν θα είναι καλή επιλογή ?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&product=1016407&keyword=1016407

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι έχω καταλάβει κι εγώ (επειδή έψαχνα πρόσφατα για φτηνά μόνιτορ) σε αυτή την κατηγορία, σίγουρα δε μπορείς να έχεις το ΤΕΛΕΙΟ αποτέλεσμα. Απλά σιγά σιγά μαθαίνεις τις ατέλειες του ηχείου σου κι έτσι πορεύεσαι!

 

Εμένα προσωπικά όταν το είχα ακούσει δε μ εντυπωσίασε, αλλά είναι προσωπική άποψη...

 

Όπως και να χει πάντως δες και αυτήν την τιμή... http://www.dv247.com/invt/48624/

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεινω και εγω home studio και τα πηρα εχθες μαζι με την native instruments audio kontrol 1.Ακομα δεν εκανα καποια ηχογραφιση με την καρτα αλλα δοκιμαζα εχθες τα monitor(μουσικη).Συμφωνω με τον φιλο vangelisorfas στο θεμα οτι οσο περναει ο καιρος θα καταλαβενεις οτι κατι δεν σε γεμιζει...και τοτε ισως πας σε κατι καλυτερο.Αλλα για home studio δεν νομιζω να εχεις και τις τρελες απαιτησεις ιδιως αν ξεκινας τωρα οπως και εγω.Πιστευω θα σε καλυψουν... ;)

 

φιλικα Γρηγορης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω αυτά για το σχεδόν φορητό home studio (laptop με 18,4'' οθόνη / M-Audio Fast Track Pro / Line 6 Pod X3 PRO / Fostex PM0.4) που έστησα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος !!!  ;)

http://www.dv247.com/invt/32026/

 

Αργότερα, να 'μαστε καλά, έρχεται και το κανονικό, το οποίο εννοείται ότι δεν θα έχει τίποτα λιγότερο από 8'' (αλλιώς ξέχνα τα κανονικά μπάσα...)

 

Τα Fostex PM0.4 είναι μεν 4'', αλλά σίγουρα βγάζουν σχεδόν τα μπάσα ενός 5'' και συν τοις άλλοις έχουν τρομερή ευκρίνεια για την τιμή τους !!!

Κάτι το οποίο με ενδιαφέρει πολύ, γιατί την έλλειψη μπάσων τη διορθώνεις με ένα sub-woofer, την έλλειψη ευκρίνειας όμως ???

Άνετα μελετάω και κιθάρα με τα monitor να φανταστείς...

 

Τέλος πάντων δεν ξέρω αν θα καλύψουν τις δικές σου απαιτήσεις, αλλά νομίζω για ένα δωμάτιο (home studio) είναι πολύ πολύ καλή επιλογή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κι αυτά.

http://www.dv247.com/invt/48825/

Θα τα χαρακτήριζα πρωταθλητές στο value for money.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω αυτά για το σχεδόν φορητό home studio (laptop με 18,4'' οθόνη / M-Audio Fast Track Pro / Line 6 Pod X3 PRO / Fostex PM0.4) που έστησα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος !!!  ;)

http://www.dv247.com/invt/32026/

 

Αργότερα, να 'μαστε καλά, έρχεται και το κανονικό, το οποίο εννοείται ότι δεν θα έχει τίποτα λιγότερο από 8'' (αλλιώς ξέχνα τα κανονικά μπάσα...)

 

Τα Fostex PM0.4 είναι μεν 4'', αλλά σίγουρα βγάζουν σχεδόν τα μπάσα ενός 5'' και συν τοις άλλοις έχουν τρομερή ευκρίνεια για την τιμή τους !!!

Κάτι το οποίο με ενδιαφέρει πολύ, γιατί την έλλειψη μπάσων τη διορθώνεις με ένα sub-woofer, την έλλειψη ευκρίνειας όμως ???

 

Tα subwoofers στην μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν κάνουν για ηχεία monitors, για τον απλό λόγο ότι με αυτά επιδιώκουμε την όσο το δυνατόν πιο ουδέτερη απόδοση του κομματιού που επεξεργαζόμαστε ηχητικά. Tα sub θα προσθέσουν μπάσα και μοιραία θα αρχίσουμε να κόβουμε, έχοντας την ψεύτικη εντύπωση ότι... κουνιέται το σύμπαν.

 

Αν πάλι τα θέλουμε για home hi-fi (αν δεν έχουμε τα ανάλογα ηχεία για αυτό το σκοπό) ή μίξεις που θα αποδοθούν πράγματι σε συστήματα με sub, όπως πχ. σε home theater, τότε πράγματι είναι χρήσιμα. Επίσης, δεν κυνηγάμε τα όσο το δυνατόν περισσότερα μπάσα στο χώρο μας αλλά το ιδανικό σετάρισμα που θα δώσει όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική εικόνα αυτού που ακούμε.

 

Πχ. ένας χώρος μπορεί να αντέχει μεγάλη διάμετρο σε γούφερ (πχ. 8΄΄) και αρκετά βατ χωρίς να μπουμάρει, όμως κάποιος άλλος που δεν θα είναι ηχομονωμένος σωστά ή που λόγω γεωμετρίας θα αντιμετωπίζει πρόβλημα χρειάζεται μικρότερους, και προσοχή στις τρύπες των bass reflex.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε γενικές γραμμές...υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που με ένα μικρό woofer (τοποθετημένο σωστά εννοείται...) και σωστό σετάρισμα των eq να έχει βγει πολύ καλό και πολύ αντικειμενικό αποτέλεσμα!

Τα Fostex μου πάντως, για το δωμάτιο που τα έχω (10 m² χωρίς μονώσεις κλπ., αλλά ακριβώς στο ύψος του αυτιού) αποδίδουν πολύ ρεαλιστικά και πολύ πιστά τον ήχο...τόσο που σίγουρα όταν περάσω σε μεγαλύτερο μέγεθος θα προτιμήσω πάλι την ίδια εταιρία σε αυτό το μοντέλο της!

 

http://www.dv247.com/invt/28501/

 

Τα έχεις ακούσει ? Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και "ψήνομαι" να τα αγοράσω κάποια στιγμή...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι, δεν τα έχω ακούσει - φαίνονται ενδιαφέροντα. Προσπαθώ να ακούω προσωπικά οτιδήποτε σχετικό με music tech πριν το αγοράσω, και ειδικά τα μόνιτορς είναι μάλλον η κατ'εξοχήν περίπτωση προϊόντος που ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αγοράσουμε αν δεν έχουμε κάνει ένα μεγάλο συγκριτικό οι ίδιοι...

 

Πάντως όσον αφορά στα M Audio, πείτε με σνομπ αλλά ακόμη και σε αυτήν την κατηγορία τιμής θα πήγαινα κατευθείαν σε κάποια εταιρία εξειδικευμένη και με καλό όνομα σε μόνιτορ, όπως σε αυτά που πρότεινε ο Mscmkr και στα KRK.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου