Προς το περιεχόμενο

Pianoteq "Θεμα γουστου η προβλημα τελικα?"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θεωρω οτι ειναι πολυ εξυπνο vst...θελει λιγο ψαξιμο χωρις να ειναι απαραιτητο ουτε οτι θα σε τρελανει ουτε οτι θα σε απογοητευσει..

μου αρεσει πολυ ο ηχος στις ψηλες περιοχες.βεβαια ως λατρης των bright /sparkling καταστασεων τα presets του δεν μου αρκουν και τοσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο παρατηρησα και γω για αυτο ανεφερα την πιθανοτητα να ακουσω και δειγματα απο αλλους χρηστες..αν υπαρχει βεβαια η αναλογη θεληση... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το Pianoteq είναι φανταστικό! ΑΠΛΑ έτσι!

 

Είναι βαρύ γενικά για το CPU και έτσι μπορεί σε αρκετά συστήματα να τα παίζει, αλλά όταν παίζει καλά, παίζει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!

 

Έχει στοιχεία που κανένα άλλο sampled piano δεν έχει (το truepianos ΔΕΝ είναι sampled piano). Στο παίξιμο σε Midi keyboard είναι ότι πιο ρεαλιστικό έχω δοκιμάσει. Για ήχο είναι ελάχιστα synthy αλλά έχω τις διαβεβαιώσεις των δημιουργών ότι δουλεύουν (ήδη) στην επόμενη έκδοση, καθώς και σε κάτι άλλο μυστικο...

 

Τα ατού του είναι ότι

* Κάνεις τον ήχο όπως εσύ θέλεις. Τον αλλάζεις κατα βούληση.

* Μιξάρετε εύκολα με ορχήστρα

* Κάνει για όλα τα είδη μουσικής

* Είναι το πλέον ρεαλιστικό, όσον αφορά το παίξιμο

 

Το κακό είναι απλά ότι θέλει ψάξιμο για να φτάσεις σε κάποιο ήχο που ακούγεται καλό ως σολο πιάνο.

 

Έχω κάποια πράγματα με pianoteq αλλά δεν είμαι σπίτι και έτσι δε θυμάμαι λινκς και τέτοια... Αύριο θα ανεβάσω να ακούσετε αν θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα ναι αυτα παρατηρησα πανω κατω.

Εισαι πολυ κοντα σε αυτο που ζηταω. Για να καταλαβεις οταν παιζω ακομα και να εχω πατημενο το sustain δεν ξεπερναει το 15% αν δεν κανω λαθος εκει που γραφει για την cpu.Οποτε μαλλον το τρεχει κανονικα το συστημα μου.Λογικο?Απο κει και περα θα περιμενω να ανεβασεις αυτο που ειπες να δουμε πως ακουγεται και ως σολο πιανο.. Τα presets που θα τα βρουμε?  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ορίστε ένα μικρό δείγμα σύγχρονης γραφής για σολο πιάνο (demoreel, όχι ολόκληρο το κομμάτι... σορρυ): www.nikolas-sideris.com/CUDE/CUDE_showreel.mp3

 

Φτιαγμένο με το Pianoteq 2.3 και ΟΧΙ το Pianoteq 3 που ακούγεται πολύ καλύτερα. Έχω ολόκληρο το κομμάτι σε Pianoteq 3 αλλά δε μπορώ να το μοιραστώ μαζί σας τώρα...

 

Και

 

www.nikolas-sideris.com/stuff/seawatching.mp3

 

ένα γλυκανάλατο που είχα μοιραστεί παλιότερα με το φόρουμ. Και αυτό με Pianoteq 2.3 (που δεν έχω σκοπό να το φτιάξω άλλο...). Αυτό έχει πολλά μεσαία, αλλά το άφησα ως έχει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψάξεις τους ήχους με τις ρυθμίσεις.Θα διαβάσεις να δεις κ να μάθεις τη λειτουργία του κάθε κουμπακίου και ποσο σχεση εχουν με το αληθινο πιάνο κ τις ρυθμίσεις τους.Δεν θα χαθεις κάτι θα βρεις.

 

Διαβάζω οτι με την αλλαγή της καρτα ηχου θα δεις και καλύτερη ποιότητα ήχου.Αυτο το πράμα που λέτε το χετε δοκιμάσει κ ειναι σίγουρο?Εκτος του latency δεν θα διορθώσει τπτ αλλο ο ανθρωπος.Τσάμπα λεφτα θα πετάξει για να παιζει που και που ενα πιανακι στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δεν θα δω καμια διαφορα σε ποιοτητα και σε ογκο?Επισης κατι φυσιματα που εχει και το βομβο απο το σκληρο θα τα εχω και με καλη καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω οτι με την αλλαγή της καρτα ηχου θα δεις και καλύτερη ποιότητα ήχου.Αυτο το πράμα που λέτε το χετε δοκιμάσει κ ειναι σίγουρο?Εκτος του latency δεν θα διορθώσει τπτ αλλο ο ανθρωπος.Τσάμπα λεφτα θα πετάξει για να παιζει που και που ενα πιανακι στο pc.

Τσάμπα χρήματα δεν θα πετάξει,μπορεί να πάρει μια M-Audio με 50 ευρώ.

Βλέπω αρκετές στίς αγγελίες.

Αργότερα μπορεί να πάρει και κάποιο φτηνό σετάκι monitor.

Κάπως έτσι ξεκινήσαμε, με soundBlaster Gold  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε δεν υπαρχει περιπτωση να παρω καρτα με 50 ευρω..τα υπολοιπα μηχανηματα ειναι ακριβα το καθενα στην κατηγορια του...ηχεια υπαρχουν οποτε σκεφτομαι αν η καλη καρτα θα παιξει ρολο αλλα μπερδευτηκα με τα λεγομενα σας...

Ενδεχομαι να γραφω επαγγελματικα δεν υπαρχει προς το παρων...αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν καταφερω να κανω ενα καλο πιανο και 2-3 ηχους ακομα να τα χρησιμοποιησω σε Live..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου