Προς το περιεχόμενο

Pianoteq "Θεμα γουστου η προβλημα τελικα?"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιά σου φίλε μου, έχω μία (Α) Άποψη για το πρόγραμμα - πιάνα - κλπ γιατί εγώ ο ίδιος ασχολούμε με αυτά αλλά και στον τομέα των Η/Υ εδώ και 24 χρόνια τώρα, και την εμπειρία μου στα ακούσματα, στα Live που κάνω με συγκροτήματα και επαγγελματίες σε μαγαζιά μεγάλα σου λέω το εξής:

 

Το καλύτερο πιάνο για υπολογιστή σε θέμα ποιότητας ήχου είναι της εταιρίας SYNTHOGY το IVORY GRAND PIANO, Δεν υπάρχει καλύτερο πίστεψε το.

ΑΛΛΑ είναι βαρύ, είναι VST, και η βιβλιοθήκη του είναι 80GB!!, εάν έχεις ενα υπολογιστή να το αντέξει έχει καλός αλλιώς

 

πάμε στο επόμενο που είναι το pianoteq το οποίο θεωρώ πως είναι το μέλλον στα vst plugins γενικά, είναι πολύ καινοτόμο και ο ήχος του είναι αρκέτά καλός ποιοτικά, (το πρόβλημα που έχεις δέν οφείλετε σε αυτό καθ'αυτό το πρόγραμμα!)

 

Έχω δουλέψει και δουλέυω με το reason επαγγελματικά εδώ και πολλα χρόνια κυρίως πάνω σε live σκηνές, τα πίάνα του είναι απλώς μέτρια, δεν σου τα συνιστώ, ακόμα και πολλών άλλων που έχω αγοράσει refills δεν αξίζουν, και μιλάμε για χοντρά λεφτά!!

 

Προσωπικά πλέον χρησιμοποιώ φέτα kurzweil micro ensemble για τα πιάνα μου, και φυσικά δεν παίζονται!! αλλά εδώ και καιρό το ψάχνω στο να έχω μόνο και μόνο τον Η/Υ μου πάνω σε live, οπότε δουλεύω μόνο με plugins, και καταλήγω στο pianoteq το οποίο είναι ελαφρύ, πολυ καλο ποιοτικά διότι όντως έχει όγκο.. και στο λέω εκ πείρας(μην ξεχνάς ότι δουλεύω με τα καλύτερα πιάνα σε άκουσμα) απλα δέν είναι και το ΤΟP.

 

ΟΜΩΣ σε καμία περίπτωση μην το συζητάς με το να έχεις ένα απλό laptop. χρειάζεσε ένα τετραπύρηνο με 4GB RAM για να βγάλεις πέρα. ΑΥΤΑ

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ-ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΕΦΡΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και ειχα το θεμα ξεχασμενο σε ευχαριστω παρα πολυ για την παρεμβαση.Φαινεται να το εχεις ψαξει πολυ το θεμα.Απλα δεν εχω παιξει με τον υπολογιστη περα απο το σπιτι πουθενα αλλου γιατι δεν υπαρχει ο καταλληλος εξοπλισμος.Απο κει και περα πρεπει να φτιαξω ενα δυνατο συστημα το οποιο να μη με κρεμασει...παντως δεν αργει πολυ η εποχη που θα αντικαταστισουμε τα περισσοτερα hardware...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το καλύτερο πιάνο για υπολογιστή σε θέμα ποιότητας ήχου είναι της εταιρίας SYNTHOGY το IVORY GRAND PIANO, Δεν υπάρχει καλύτερο πίστεψε το.

ΑΛΛΑ είναι βαρύ, είναι VST, και η βιβλιοθήκη του είναι 80GB!!, εάν έχεις ενα υπολογιστή να το αντέξει έχει καλός αλλιώς

 

 

Πολύ καλό  πιάνο για σόλο το Ivory,είναι το αγαπημένο μου.

To μειονέκτημα του,δεν ...κάθεται καλά μαζί με άλλα όργανα.

Επίσης  καλό και ποιό ελαφρύ είναι 2 DVD το Galaxy 2

 

http://www.soundsonline.com/Galaxy-II-Grand-Piano-Collection-pr-BS-384.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To Ivory ποτε δεν μου έκατσε καλά! Επίσης είναι 41 GB και όχι 80 και είναι 3 πιάνα, όχι ένα (ένα Steinway, ένα Bossendorfer και ένα Yamaha).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas....

 

Σε ευχαριστώ για την διόρθωση, εγώ παντος είμαι δηλωμένος FAN του pianoteq III και πόσο μαλλον σε αυτό που ετοιμάζουν τώρα, είναι απο μόνο του πολυ μπροστά στην εποχή του. Παράδειγμα προς μίμηση.

 

Εύχομαι όλοι αυτοι οι άνθρωποι να βοήθησαν την κατάσταση εδώ στην απόφαση σου φίλε μου, απο ότι φαίνεται υπάρχει πολύς κόσμος που την ψαχνει!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το δεξί πεντάλ, εννοείς το "sustain" ή το "πεντάλ" στα Ελληνικά; Κανονικά εξομοιώνεται και μάλιστα με πολύ καλή συμπεριφορά: Αν, πχ, πατήσεις το πεντάλ λιγο μετά που αφήσεις τη νότα (που σε κανονικό πιάνο θα έπιανε λίγο ήχο, γιατί το dumper θα είχε ακουμπήσει τις χορδές λιγουλάκι), πιάνει και αυτό λίγο ήχο. Αν το αφήσεις και το ξαναπατήσεις πολύ σύντομα πάλι έχει την ίδια συμπεριφορά. Αν το πατήσεις σταδιακά (με κατάλληλο πεντάλ όχι μόνο on/off) αλλάζει και αυτό αντίστοιχα.

 

Το Pianoteq, εν'το μεταξύ, έχει 4 πεντάλ (έχει και ένα που φυσικά δεν είναι δυνατόν να κατασκευαστεί παρά μόνο στην θεωρεία (ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεξί πεντάλ, εννοείς το "sustain" ή το "πεντάλ" στα Ελληνικά; Κανονικά εξομοιώνεται και μάλιστα με πολύ καλή συμπεριφορά: Αν, πχ, πατήσεις το πεντάλ λιγο μετά που αφήσεις τη νότα (που σε κανονικό πιάνο θα έπιανε λίγο ήχο, γιατί το dumper θα είχε ακουμπήσει τις χορδές λιγουλάκι), πιάνει και αυτό λίγο ήχο. Αν το αφήσεις και το ξαναπατήσεις πολύ σύντομα πάλι έχει την ίδια συμπεριφορά. Αν το πατήσεις σταδιακά (με κατάλληλο πεντάλ όχι μόνο on/off) αλλάζει και αυτό αντίστοιχα.

 

Το Pianoteq, εν'το μεταξύ, έχει 4 πεντάλ (έχει και ένα που φυσικά δεν είναι δυνατόν να κατασκευαστεί παρά μόνο στην θεωρεία (ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...)

 

 

 

Ναι ,  εννοώ το damper , όχι το sustain.Πολύ προχωρημένη περίπτωση φαίνεται.Μακάρι να περάσει η τεχνολογία αυτή σύντομα και στα συνήθη workstations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου