Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι νέο μέλος στο forum και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενισχύτη για κιθάρα. Χωρίς να έχω ψάξει πόλυ το θέμα τείνω προς τον Μarshall JVM. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος για αυτόν τον ενισχυτή και θα ήθελα γνώμες και επίσης δεν ξέρω αν αξίζει περισσότερο ο 410 που έχει τέσσερα κανάλια αλλα 100 βατ ή ο 205 που έχει 2 κανάλια άλλα 50 βατ. Τον ενισχυτή τον θέλω περισσότερο για οικιακή χρήση οπότε νομίζω οτι τα 100 βατ είναι πολλά.

Επίσης θα ήθελα συμβουλές την αγορά κάποιου cabinet με τον ενισχυτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Fender American Standard Stratocaster MN OW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρέπει να γράψεις τι ήχο επιδιώκεις και με τι υπόλοιπο εξοπλισμό παίζεις

 

για σπίτι και τα 30 βατ είναι πάρα πολλά

 

καλώς ήλθες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά παίζω metal (metallica,megadeth κτλ) αλλά επίσης μου αρέσει να παίζω και Jimi,Deep purple... οπότε θέλω ο ενισχυτής που θα πάρω να έχει και μια ευελιξία. Τον ενισχυτή θα τον έχω και για μικρα gigs εκτός από το σπίτι.  

Καλώς σας βρήκα  :)

Fender American Standard Stratocaster MN OW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μας είπες τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς, ούτε πόσα χρήματα διαθέτεις(απ’ την αναφορά σου στον jvm, γύρω στο χιλιάρικο υποθέτω) νομίζω πως ένας μικρός λαμπάτος θα κάνει την δουλειά που θέλεις. Υπάρχουν πάρα πολλοί ενισχυτές σ’ αυτή τη κατηγορία. Μια πρόχειρη αναζήτηση στο φόρουμ θα σε πείσει. ;)

 

Δεν νομίζω πως έχεις λόγο να πάρεις έναν 50άρη Marshall εκτός κι αν θέλεις να γκρεμίσεις κανένα τοίχο.

 

Καλώς ήρθες! :)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση  :P

Ξέρετε κανένα μαγαζί στην Αθήνα που να έχει μέσα πολλούς ενισχυτές για δοκιμή;

Fender American Standard Stratocaster MN OW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 30 βατ λάμπα κάνεις άνετα λάιβ

 

δεν έχει νόημα να ψάχνεις για μαγαζί που έχει "πολλούς" ενισχυτές

 

προσδιόρισε τι ήχο θες, από κει θα φανεί τι φίρμες και μοντέλα σου κάνουν  (θα σε βοηθήσουν πολύ σ' αυτό οι γνώστες εδώ)

 

γράψε και τι κιθάρα/ες και πετάλια έχεις ή σκοπεύεις να πάρεις

 

και τότε μόνο θα είσαι έτοιμος να ψάξεις να δοκιμάσεις στοχευμένα πλέον, για να καταλήξεις οριστικά στο ένα μοντέλο που θα πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής θέλω να έχει βασικά βρόμικο ήχο MEGADETH  αλλά και ωραία καθαρά.

Απο πετάλια εχω ενα boss metal zone, και κιθαρα μια αμερικανικι στρατ.

Fender American Standard Stratocaster MN OW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bogner alchemist 40w και με επιλογη για 20w, 2 καναλια, πολλές επιλογες ήχων και πολύ ωραία καθαρά. Τον πήρα πρίν κάτι μήνες από dv 670€, τώρα τον έχει πιο κάτω.

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος και με gibson και με strat.

Εδώ τον έχει ο Νάκας.

 

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-112-guitar-amp-combo--50047 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jvm απο μενα αφου σου αρεσει..και θα σου πρωτεινα ενα harley benton cab 60w για το σπιτι..δες και review ;) αυτο αμα δεν θες να ανεβεις σε τιμη..αλλιως τσιμπα ενα cab με celestion και θα εισαι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ψηφίζω JVM.Αφού σου αρέσει ο  Marshall ήχος είναι ότι πιο ευέλικτο μπορείς να παρεις με 4 κανάλια και πολλούς διαφορετικούς ήχους.

Αν τα έχεις τα λεφτά για το θηρίο χτύπα τον.Τα πολλά βατ μη τα φοβάσαι ,έτσι και αλλιώς και τα 50 πολλά είναι για σπίτι αλλά με το Master Volume θα είσαι κόμπλε για χρήση παντού.

http://www.dv247.com/guitars/marshall-jvm410h-guitar-tube-amplifier-head--61154

 

Προτείνω επίσης μια 2χ12 καμπίνα και συγκεκριμένα αυτή που είναι λιγο πιο μικρή , ελαφριά και βολική στις μεταφορές.

http://www.dv247.com/guitars/marshall-1922-guitar-speaker-cabinet--61284

 

ΥΓ.  Έννοείται οτι πας και δοκιμάζεις πρώτα όλους τους ενισχυτές που έχεις υπόψιν σου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου