Προς το περιεχόμενο

Λυση για "σκισμενα" μεγαφωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δυο ηχεια και με τα χρονια και την χρηση σκιστικε το γυρο γυρο (δεν ξερω πως το λενε  ;D) απο τα μεγαφωνα και ετσι δεν κουνιεται ο κονος ωστε να παιξει το ηχειο αλλα επειδη ειμαι σε περιοδο διαβασματος για πανελληνιες (του χρονου) δεν εχω χρονο να ασχοληθω με αγορες και κολλησεις κτλ. Μπορει καποιος να μου προτεινει μια λυση (αν υπαρχει) ωστε να κανω την δουλεια μου?

 

χιλια ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε.

Σου έσπασε η "ανάρτηση" του μεγαφώνου, συχνό φαινόμενο αλλά μη σε φοβίζει. Μπορείς να αποτανθείς στον Πανταζόπουλο, Σολωμου 54 Εξαρχεια. (Τουλάχιστον αυτόν ξέρω). Κανει μόνο αυτή τη δουλεια με πολύ καλές τιμές και το αποτέλεσμα είναι σα να μη σου έχει πάθει τίποτα το μεγάφωνο.

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε.

Σου έσπασε η "ανάρτηση" του μεγαφώνου, συχνό φαινόμενο αλλά μη σε φοβίζει. Μπορείς να αποτανθείς στον Πανταζόπουλο, Σολωμου 54 Εξαρχεια. (Τουλάχιστον αυτόν ξέρω). Κανει μόνο αυτή τη δουλεια με πολύ καλές τιμές και το αποτέλεσμα είναι σα να μη σου έχει πάθει τίποτα το μεγάφωνο.

 

δεν ξερω πως λεγεται, εννοω το μαλακο "δερματακι" που εχει το μεγαφωνο γυρο γυρο, ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα ψαχνω μηπως υπαρχει καμια λυση να την κανω επι τοπου. ειναι μεγαλα ηχεια και δεν μεταφερονται ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να το αφαιρεσεις και να προσθεσεις καινουργιο... για πληροφοριες και υλικα στον Πανταζοπουλο!  ;D

Αν και δεν νομιζω να σου δωσει ουτε υλικα, ουτε πληροφοριες..... πρεπει να τα πας εκει....

...δεν θα μεταφερεις τα ηχεια, μονο τα μεγαφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου, όπως το λέει ο Mistar Maze είνα. Κατ'αρχας και τα υλικά να έχεις έχεις την εμπειρία να το κάνεις μόνος σου? Είναι πολύ εύκολο να κάνεις χειρότερη ζημιά και να θές περισσότερα χρήματα μετά για να επαναφέρεις το μεγάφωνο.

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκισμενα μεγαφωνα ειναι για πεταμα, οποτε δεν νομιζω οτι μπορει να γινει περισσοτερη ζημια με μια προσπαθεια επισκευης.

Αν το "σκισιμο" ειναι μικρες ρωγμες και δεν λειπουν κομματια, μπορουν να επισκευαστουν με κολλα σιλικονης.

Η επισκευη αυτη δεν συνισταται, διοτι αλλαζει την συχνοτικη συμπεριφορα των ηχειων, αν και η περισσοτεροι PAτζηδες την προτιμουν διοτι ειναι η πιο φτηνη λυση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκίσιμο είναι στην ανάρτηση του μεγαφώνου  άρα παίρνει επισκευή άνετα όπως έχει ήδη γραφτεί παραπάνω, χωρίς υποβάθμιση του μεγαφώνου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxa, μπερδευτικα, να κανουμε poll?  ;D

Μη μπερδεύεσαι!!! Το μονο που χρειάζεται είναι να βγάλεις τα μεγαφωνα από τα κουτιά τους (το ηχείο δηλαδή) και να τα πάς για επισκευή. Ο συγκεκριμένος που σου ανάφερα είναι αξιόπιστος τεχνικός, προσωπικά του έχω πάει ζευγάρι JBL με αυτό το πρόβλημα και τα πήρα πίσω 3 μέρες μετά και ακουγόντουσαν καλύτερα κι από καινούρια και με κόστος της τάξης των 20 ευρώ. Και από ο,τι ξέρω τον εμπιστεύοναι και γνωστοί επαγγελματίες ηχητικών. Καλύτερα να αφιερώσεις λίγο χρόνο και να "ταλαιπωρηθείς" λίγο και να έχεις τα μεγάφωνά σου σαν καινούρια παρά να κάνεις "ταρζανιές" που στην τελική το πιθανότερο είναι να μή δουλέψουν.

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου