Προς το περιεχόμενο

Dropped C-Floyd Rose θέματα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα παιδιά του noiz...

 

Έχω μια από τις κιθάρες μου μονίμως Drop C. Είναι μια ESP Grass Roots σχετικά παλαιό μοντέλο.

Έχω σετάρει ελατήρια και όλα κομπλέ.Την έχω καιρό έτσι.

Μόνο ένα πρόβλημα έχω ο έρμος... ;D

 

Είναι αρκετά σκληρή και οι χορδές είναι σχετικά ψηλά, με προφανές αποτέλεσμα να με κουράζει όταν παίζω...

Μπορώ να την "μαλακώσω" κάπως ή/και να κατεβάσω και τις χορδές??(Σε κιθάρα χωρίς floyd ξέρω πως να το κάνω, αλλά εδώ η φάση είναι αλλιώς)

Φοράει 11ρες μονίμως.

Λέτε να φταίει αυτό?

Δεν θα είχα πρόβλημα για 10ρες, αν κρατάνε κούρδισμα...

 

Γενικά ρίξτε μου καμία ιδέα ή τίποτα σχετικό να δω. Να το φτιάξω σωστά το οργανάκι γιατί μου αρέσει γενικά.

 

Ρίξτε καμία ιδέα και για τα ελατήρια πίσω (πως να τα βάλω για αυτό το κούρδισμα).

Τώρα τα έχω ως εξής:

(Αν υποθέσουμε ότι κοιτάμε την κιθάρα στα ελατήρια και πάνω είναι οι μπάσες χορδές και κάτω τα καντίνια, αριστερά είναι το μπράτσο και δεξιά η γέφυρα.

Έχει 5 θέσεις σε κάθε πλευρά (neck και bridge) που πιάνουν τα ελατήρια.

Πρώτη θέση είναι η πάνω και πέμπτη η κάτω.)

Ελατήρια (από αριστερά πάνε στα δεξιά):

1:Από την πρώτη πάει στην πρώτη

2:Από την δεύτερη πάει στη δεύτερη

3:Από την τέταρτη πάει στην πέμπτη.

 

(Τα δύο πρώτα τα έβαλα έτσι γιατί το είδα σε ένα tutorial στο youtube.

Ο τυπάς την είχε Drop D.)

 

Sorry και για το κλασσικά μεγάλο post.

Ελπίζω να έγινα σαφής παρ' όλα αυτά... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να πειράξεις τα ελατήρια.Χαμηλώνεις γενικά το τρέμολο με τις βίδες που υπάρχουν στο πάνω μέρος του.Ρυθμίζεις το ύψος που θες.Αν ταστάρει τσέκαρε το relief του λαιμού και κάνε τις ανάλογες ρυθμίσεις.Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκλο.Τσέκαρε και αυτό

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

καλή επιτυχία. :D

 

Η βάση από το τρέμολο κοίτα να είναι παράλληλη με το σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τη μαλακώσεις βάλε 10ρες, αφού είναι πολύ σκληρή με τις 11 δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα με πιο λεπτές. Τα ελατήρια να τα βάλεις όπως θέλεις ή όπως ήταν κανονικά, απλώς τα σφίγγεις όσο χρειάζεται για να έρθει στα ίσια του το τρέμολο. Το floyd είναι ίσιο με το σώμα, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...

Η κιθάρα είναι μια χαρά.

Απλά με ενοχλεί το ύψος και το πόσο σκληρή είναι.

Απλά μάλλον πρέπει να πέσει γενικό service στο floyd γιατί η κιθάρα μάλλον έχει ιστορία και μερικές βίδες είναι λίγο "ζόρικες"...

 

10ρες θα δοκιμάσω αν όλα τα άλλα δεν επιτύχουν.

 

Σημείωση: Με τις 11ρες και σε αυτό το κούρδισμα, οι βίδες των ελατηρίων είναι σχεδόν στο τέρμα (θέλουν 1-1,5 εκατοστό ακόμα για να είναι τελείως σφιγμένες).

Είναι φυσιολογικό αυτό?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό και άσχετο:

 

Την κιθάρα την πήρα δεύτερο χέρι. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι βίδες για το fine tuning είναι πολύ σκληρές σε σχέση με άλλα floyd που έχω παίξει...

Επίσης οι βίδες ύψους του floyd παίζει να έχουν σκουριάσει μέσα στο ξύλο και δεν χαλαρώνουν-σφίγγουν με τίποτα.

 

What do i do?

Θέλω να κάνω τις βιδούλες μου μαλακές και normal... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό και άσχετο:

 

Την κιθάρα την πήρα δεύτερο χέρι. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι βίδες για το fine tuning είναι πολύ σκληρές σε σχέση με άλλα floyd που έχω παίξει...

Επίσης οι βίδες ύψους του floyd παίζει να έχουν σκουριάσει μέσα στο ξύλο και δεν χαλαρώνουν-σφίγγουν με τίποτα.

 

What do i do?

Θέλω να κάνω τις βιδούλες μου μαλακές και normal... ;D

 

http://www.alifragis.com.gr/products_img/44px-Envase_WD-40.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

(και ναι το thread θα αναστηθεί)

 

Θα βάλω τις 10ρες για να είναι πιο μαλακιά στο παίξιμο η guitar, αφου τις κάνω ένα καλό ρετουσάρισμα στις βίδες με το "γράσσο" που μου προτείνατε. :)

 

Που μπορώ να το βρώ Αθήνα αυτό το γρασσάκι?

Πόσα γκαφρά περίπου?

(να λαδώσω και τις fine tuning βίδες εκτός από τις βίδες του τρέμολο με αυτό το γρασσάκι ή όχι?? Θέλουν γρασσάρισμα όλες οι μηχανικές βίδες της κιθάρουλας ;D...)

 

Άσχετο trivia: θέλω να βάλω 10ρες γιατί έχουν πιο ωραία και γλυκά καθαρά απο τις 11ρες, ιδιαίτερα οι ανοικτές Ε-Β-G που χρησιμοποιώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου