Προς το περιεχόμενο

Pianoteq "Θεμα γουστου η προβλημα τελικα?"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης ο centrino που έχεις δεν είναι κατάλληλος για μουσικές εφαρμογές, για την ακρίβεια είναι μάλλον χειρότερος και από τους 7-8 χρονών pentium...

O centrino 2? ??? ??? ???(Δεν επιμένω κιόλας αλλα μου κάνει εντύπωση αυτό που λες)

Φυσικά και δεν έχω το λάπτοπ για μουσική... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γράψε με pianoteq στο studio και όταν τελείώσει το τραγούδι, δώσε το midi αρχείο του πιάνου, σε όποιον έχει ένα kurzweil ή triton να στο κάνει ένα wav, ρίξτο πίσω, μιξάρεις, τελείωσες.

 

Θα χρειαστεί επεξεργασία, το midi αρχείο (κανάλι). Αλλιώς μεταφράζει την πληροφορία το pianoteq, αλλιώς ένα οποιοδήποτε άλλο software πιανο.

 

Για παράδειγμα: έχουν την ίδια καμπύλη sustain-volume ? velocity-volume ? Το ίδιο release ? Το MIDI για μένα ειδικά σε τέτοια όργανα πρέπει να γράφεται με το patch που θα γίνει η μίξη.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Επανηλθα...

 

  Λοιπον δεν με ενδιαφερει το θεμα μιξης καθως θελω απλα να παιζω πιανο.

Απο κει και επειτα...το δοκιμασα σε αλλο υπολογιστη παλι με την ιδια φτηνη καρτα..στον ενα μου κοβει ολα τα μπασα σε σημειο να ακουγονται μονο οι χορδες..ενα ακουσμα πολυ ατονο...αλλα ενδιαφερον μεχρι ενα σημειο.Στον αλλο υπολογιστη ακουγεται ογκωδες αλλα εχω χασει κατα μεγαλο βαθμο αυτη τη φυσικοτητα και το ακουσμα των χορδων που ακουγα στον αλλο υπολογιστη.

  Με λιγα λογια με εχει μπερδεψει αρκετα το προγραμμα αυτο.Σε καθε υπολογιστη δλδ ακουγεται αλλιως?Θελω ενα ακουσμα ενδιαμεσο που μαλλον με ρυθμισεις θα το πετυχω..αλλα πως?

  Εχεις κανεις patches να δω και κατι διαφορετικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είναι θέμα κάρτας,εμένα το demo που δοκίμασα παίζει μια χαρά,ασχέτως τους περιορισμούς.

 

Κάνε ενα test κ με το http://www.truepianos.com/downloads.php 49mb

 

(4Front.Truepianos)

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O centrino 2? ??? ??? ???(Δεν επιμένω κιόλας αλλα μου κάνει εντύπωση αυτό που λες)

Φυσικά και δεν έχω το λάπτοπ για μουσική... ;)

 

Ίσως υπερέβαλα αλλά οι centrino έχουν προσανατολισμό περισσότερο στην  δικτύωση και την διάρκεια μπαταρίας παρά στα multimedia..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει και δοκιμασει σχεδον τα περισσοτερα..θα δω και αυτο και σας πω την γνωμη μου...παντως πιστευω οτι με το πιανοτεκ μπορω να ειμαι πιο κοντα σε αυτο που θελω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως οι ηχητικές πηγές (speakers) κάθε υπολογιστή που δοκίμασες διαφέρουν μεταξύ τους κατά πολύ?

Οπότε έχεις εσφαλμένη γνώμη για το πως ακούγεται πραγματικά?

Δεν ξέρω βέβαια αν δοκίμασες το ίδιο το plug in ή το demo του.

Σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει. Δοκίμασε να ακούσεις πρωτίστως το demo και στους δύο υπολογιστές.

Έτσι θα βγάλεις ασφαλέστερα συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε αυτο εκανα και τελικα παιζουν τελειως διαφορετικα οι υπολογιστες και τραγουδια και ολα...αλλα μου φαινεται παραξενο..Ετσι και αλλιως ομως θα παρω καρτα οποτε θα λυθει αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πιθανώς θα ακούσεις διαφορά προς το καλύτερο όσον αφορά τα ακουστικά σου. 'Ομως δεν είμαι το ίδιο σίγουρος αν ακούσεις μεγάλη διαφορά όσον αφορά τα ηχεία σου. Χωρίς βέβαια να ξέρω αν έχεις ηχεία multimedia ή κάποια πιο επαγγελματικά. Τσέκαρε και αυτή την παράμετρο, γιατί δυστυχώς η ακολουθία κάρτα-ηχεία και οτιδήποτε παρεμβάλεται ενδιάμεσα (comp. eq κ.λ.π.), αποτελεί αλυσίδα, και εδώ ισχύει ο νόμος ότι, ο ήχος σου θα είναι ίσος ή ανάλογος με το ασθενέστερο/φθηνότερο εξάρτημα της αλυσίδας σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  Pianoteq είναι το μοναδικό software πιάνο, πού ακούγεται καλά μαζί με άλλα όργανα σε μια ενορχήστρωση.

Ειναι βασισμένο σε αλγόριθμους,αρκετά βαρύ για ορισμένα laptops.

Φυσικά με μια καλή κάρτα ήχου θα παίζει άψογα.

 

Και να συμπληρώσω ότι είναι physical modelling όργανο, πράμα που εκτός του ότι το κάνει αρκετά βαρύ, θέλει και προσεκτική ρύθμιση για να βγάλει υπέροχα αποτελέσματα. Το έχει γνωστός καμένος με πιάνα και με σωστές ρυθμίσεις το έχει κάνει σουπερ.

Δεν έχει καμιά σχέση με τα ετοιματζίδικα samples του reason (που δεν είναι και κακά πάντως)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου