Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικές κάρτες ήχου...τα φώτα σας!


Yves

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω μια εξωτερική κάρτα ήχου για το Desktop μου,για να

(α)ηχογραφώ κιθάρα με 2 μικρόφωνα (μπροστά στον ενισχυτή)

(β)φωνή και να

(γ)συνδέσω και κάποιο midi keyboard (αργότερα).

 

Ύστερα από πολύ ψάξιμο,κατέληξα οτι οι εξής 2 με καλύπτουν σαν χαρακτηριστικά και είναι οριακά στο budget (περίπου 200) που σκόπευα να ξοδέψω.

<a href=http://www.thomann.de/gr/emu_0404_usb.htm>E-MU 0404</a>

<a href=http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_le.htm>Focusrite Saffire LE</a>

 

Χθες πρόσεξα και την <a href=http://www.thomann.de/gr/terratec_phase_x_24_fwxtended.htm>Terratec Phase X24 FW</a> (...δεν έχω ακούσει όμως από κάποιον κάτι!)

Επίσης, έχω στα υπόψη μου την <a href=http://www.thomann.de/gr/maudio_profire_610.htm>M-Audio Profire 610</a> ως πολύ καλή επιλογή...αλλά λίγο ξεφεύγει οικονομικά (...εκτός αν "ανεβαίνω level").

 

Έχω 3 προβληματισμούς,όμως, στην τελική επιλογή:

(α)Ποια έχει καλύτερους προενισχυτές? (Αν τίθεται τέτοιο θέμα σ'αυτά τα λεφτά βέβαια)

    Να σημειώσω,επίσης, οτι δεν σκοπεύω, προς το παρόν, να αγοράσω εξτρά προενίσχυση!

(β)USB ή Firewire?

(γ)Ποιά θα μου μείνει περισσότερο από άποψη συμβατότητας? Κάποια στιγμή (σύντομα αισθάνομαι) θα μπούν τα Windows 7 στα pc μας. Υπερέχει

    κάποια εταιρεία/κάρτα στο θέμα drivers?

 

Υ.Γ.: Κάποια άλλη πρόταση ίσως?

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου...M-audio pro fire 610 είναι πάρα πολύ καλή...Γενικά εγώ έχω καλή προιστορία με τα προιόντα της m-audio...άλλοι ίσως διαφωνήσουν...

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να μπαίνει στο κόλπο και η <a href=http://www.thomann.de/gr/alesis_io2.htm>Alesis IO|2</a> (σαν πιο φθηνή λύση).

...αυτό που με προβληματίζει είναι οτι δεν έχει τροφοδοτικό και παίρνει ρεύμα μόνο απο το usb :-\

 

Έχει κάποιος εμπειρία με προϊόντα αυτής της εταιρείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να μπαίνει στο κόλπο και η <a href=http://www.thomann.de/gr/alesis_io2.htm>Alesis IO|2</a> (σαν πιο φθηνή λύση).

...αυτό που με προβληματίζει είναι οτι δεν έχει τροφοδοτικό και παίρνει ρεύμα μόνο απο το usb :-\

 

Έχει κάποιος εμπειρία με προϊόντα αυτής της εταιρείας?

 

λογικοτατο ειναι αυτο. οπως και η motu mk3 ultralite και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικοτατο ειναι αυτο. οπως και η motu mk3 ultralite και πάει λέγοντας.

 

Ώπα! Ξέφυγες...αυτή κάνει ένα μηνιάτικο! ;D

Γύρω στα 200€ είναι το budget (εξαίρεση για την 610 θα κάνω μόνο...και πάλι ::) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι preamps της focusrite LΕ είναι οι ίδιοι της κανονικής (άσπρης έκδοσης), το μόνο που δεν εμπεριέχει είναι το dsp τσιπάκι με τα fx. Γενικά, πολύ καλή επιλογή για αυτή τη τιμή.

Πάνω-κάτω ίδιας ποιότητας είναι και οι προενισχυτές της 410.

 

Πιστεύω ότι όποια απο τις δύο και να πάρεις, θα είσαι ευχαριστημένος, μέχρι τουλάχιστον να ακούσεις κάποια άλλη κάρτα που να έχει αρκετά ανώτερους AD/DA converters (τύπου apogee duet για παράδειγμα, μόνο για mac γαρ).

 

Αυτά, πάνω-κάτω υποκειμενικά. Καλό θα ήταν να τις ακούσεις πρώτα και να τις διαλέξεις, αναλόγως τις ανάγκες σου. Αν έχεις εξωτερικό pre-amp αλλάζει αρκετά το πράγμα. Επίσης, αν θες δύο headphone outputs ας πούμε (αν και όχι ιδιαίτερα σημαντικό, εγώ ήθελα αυτή την ευκολία).

 

Προσωπικά έχω την 610 στο desktop και την duet στο laptop.

 

 

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yves!!!H Pre Sonus Firebox δεν ξεφέυγει και πολύ σε σχέση με την 610 που λες...'Εχει 3 κατοστάρικα αλλά αξίζει πραγματικά τα λεφτά της...Είναι firewire έχει πάρα πολύ καλή προενίσχυση,48 V Phantom Power και την έχω τεστάρει...Είναι απλά άψογη!!!Ψάξε λίγο περισσότερο το θέμα...Ρώτα και σε κάποιο μαγαζί η κάποιον ειδικό γενικά και ίσως βρεις μια λύση που να σε αφήσει πλήρη ικανοποιημένο...Την δική μου την πρόταση στην έκανα...Πρόβλημα με τα drivers της δεν έχω ακούσει απο κανέναν πως έχει...Εγώ βέβαια πάω για την Focusrite saffire pro 40 με την προυπόθεση πως θα χρησιμοποιώ MAC γιατί έχει ένα μικρο θεματάκι με τα driver της...Σου προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα την presonus και δεν χρειάζεσαι προενισχυτή!!!Προς το παρόν βέβαια μιας και όταν θελήσεις να κάνεις μια πιο σοβαρή δουλειά θα χρειαστείς λογικά...200 ευρώ είπες είναι το budget μάζεψε άλλα 100 και είσαι τζετ!!!!!!!!!Φιλικά.... ;D

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται περίεργο που μου προτείνετε (2 άτομα κιόλας!) την Presonus, γιατί στο internet δεν έχω διαβάσει και τα...καλύτερα :)

ενώ απ'τη άλλη διαβάζω τα καλύτερα για την 610! Επίσης δεν έχει midi...

Λογικά,αν ανέβω,θα τιμήσω την m-audio ;)

 

Επίσης,ψάχοντας γενικά,διαβασα πολύ καλά σχόλια για την Terratec (σαν εταιρεία)...αν έχει/είχε κάποιος την Phase X24 FW θα με βοηθούσε πολύ,γιατί μέχρι στιγμής βρίσκω μόνο (κλασικά) πολύ θετικές κριτικές από περιοδικά,ούτε ένα review από χρήστες όμως, και όσο την παρατηρώ έχει λίγο πολύ...τα πάντα! Mέχρι και ξεχωριστό phantom power ;)

Όσο για προενισχυτές έχει συνεργαστεί (λέει) με μία γνωστή(?) εταιρεία την SPL...γνωρίζει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στην presonus το μονο μειωνεκτημα που εντοπιζω ειναι οτι οι προενυσχητες δεν εχουν το τρελο gain...βεβαια ως τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα στη χρηση τους...μειωνεκτημα το αναφερουν στο ιντερνετ...για μενα δεν ειναι γιατι διατηρουν την καθαροτητα τους οι προενυσχητες.....επισης εχω την αισθηση οτι ενα proion terratec δεν μπορει να συγκριθει με ενα presonus...σορρυ κιολας...απλα δε μπορει...και η firebox exei midi κανονικοτατα και digital-i/o...οποτε μαλλον δεν εδωσες ουτε 3 λεπτα χρονου στη firebox!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου