Προς το περιεχόμενο

Δυο διαφορετικές συγχορδίες μπορούν να αποτελούνται από τους ίδιο


Awaken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aκουγεται απολυτως λογικο εφ' οσον δν εχεις καμια τριτη και μπορουν να ειναι πολλα πραγματα αυτες η συγχορδιες να βαλεις και dorian και Major και minor.Το θεμα ειναι μπορεις να της αναμιξεις και τις τρεις κλιμακες μαζι?

Περιμενω γνωμες αλλα θα απαντησω στον εαυτο μου οτι μαλλον οχι γιατι παρ' ολο που κατω απο τα ακορντα η καθε μια κλιμακα ακουγεται ωραια τα διαστηματα με τα οποια διαφοροποιουνται οι τροποι ακουγονται φαλτσα οταν τα βαλεις μαζι.Αλλα και παλι δεν θα μπορουσες να κανεις 1 περασμα,τριτη μικρη->τριτη μεγαλη και να μεινεις εκει,αλλα μετα κ το αντιθετο?Oποτε αμα απλα αυτα τα διαστηματα τα βαλεις σαν passing notes μπορεις να καταληξεις οπου γουσταρεις και να ακουστεις καλα.Σε αντιθεση ας πουμε σε 1 κομματι με A Major μεσα που αμα κανεις 1 χρωματικο περασμα 3η μικρη->3 μεγαλη θα ακουστει καλα αλλα το αντιθετο θα ακουστει τελειως παραφωνο.

 

Τελικα αυτοαναιρουμαι,οποιος καταλαβε τι θελω να πω ας μου πει τη γνωμη του:P.

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρε συ, αμα σου την δωσει μπορεις να κανεις και τα παντα. Καταλαβα τι θελεις να πεις. Θεωρια οπως λες ξερεις. Ολα τα υπολοιπα θεμα πειραματισμου δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εκ των υστέρων ανάλυση δεν έχει κανένα νόημα. Από τη στιγμή που οι πέμπτες δεν περιέχουν τρίτες θα μπορούσαν να υπονοούν πολλούς κύκλους ακόρντων π.χ. με δανεικές συγχορδίες. Απλά οι επιπλέων νότες που παρουσιάζονται στη μελωδία της φωνής ή άλλων οργάνων καθορίζουν το ποιες συγχορδίες σχηματίζονται. Με άλλα λόγια μετράει το context.

 

Γενικά το να χρησιμοποιείς διαφορετικούς τρόπους στο παίξιμό σου είναι εφικτό. Δεν σημαίνει όμως ότι επειδή η ρυθμική παίζει 5ες θα πάρουμε αμπάριζα και θα βγούμε  ;D Πάνω από όλα μετράει η μουσικότητα των φράσεων  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι αφου καθησα και ξαναδιαβασα ολα τα κατεβατα τελικα ειναι λιγο ανουσια η ερωτηση μου.Απλα ειναι η προσεγγιση που θα κανεις,αμα παρεις φορα...μονο μουσικη δεν θα βγει.

 

Τεσπα καλο ηταν ξεσκονισα τις θεωρητικες μου γνωσεις τουλαχιστον.

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου