Προς το περιεχόμενο

απαλό overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις που μπορω να το βρω η να το παραγγειλω στη θεσσαλονικη η αθηνα? Η καποιο e-shop που να το εχει? Επισης και αυτο: MI Audio Boost N' Buff.

 

Για το Barber o Κουρμπής στα Εξάρχεια...

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντελώς φιλικά.. ;)

.Παρε καλύτερα ένα μικιό λαμπάτο HB5 ή Valve Jr....boosταρε τον και καθάρισες (κοστίζουν λιγότερο απο 2 humbuckers πλεον)...θα έχεις και τζάμι καθαρά για αυτά που αναφέρεις..

.Overdrive υπάρχουν χιλιάδες...από 15-515 ευρώ βρίσκεις..

.τα barber σκίζουν.

.tubescreamers με level στο 10 και gain στο 1  επίσης...

.το digitech σε πολλούς εδώ αρέσει.

.Τα Boss OD άριστα value for money..(μακρια απο το Overdrive-Distortion..δε λεει)

.το κόλπο με το volume booster πολύ πετυχημένο...

.αλλά τι να τα κάνεις όλα αυτά χωρίς λάμπα.?

 

Εnd of story για μένα...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινω κατι ριζοσπαστικο και πανακριβο  .Αμα εισαι μερακλης και εχεις τα φραγκα πιστευω θα γουσταρεις.

 

Τσιμπα 1 ενισχυτακι 3-4-5 watt του style vox4watt,blackstar,blackheart,epiphone valve.Eιδικα αμα αλλαζει και απο 5 σε 3 η απο 4 σε 1 και 1/4 οπως ο vox τελεια.Mετα παρε 1 DY(νομιζω) πεταλακι,ετσι ωστε να σπλιτταρει ο ηχος στειλε το 1 στο καθαρο solid state ενισχυτη στειλε το αλλο στον αρπαγμενο tube ενισχυτη,κααααααι magic!Και γλυκοτατο tube overdrive και κρυσταλλινα solid state Καθαρα και stereo ηχος.

 

Ενταξει δεν παιζει να δωσεις τοσα λεφτα και με το δικιο σου δηλαδη απλα πεταξα αλλη μια ιδεα  .

 

Ελπιζω να ειναι γινεται ετσι?Θεωριτικα τα σκεφτηκα δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

 

Λίγο οξύμωρο δεν είναι αυτό????

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω ένα πετάλι overdrive όσο γίνεται πιο "ήπιο",

λίγο να χοντραίνω τον ήχο θέλω σε τζαζο-μπλουζοφάσεις

 

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. Ειδικά οι φτηνές  ;)

Γειασου Νίκο!

 

Για τον ήχο που περιγράφεις θα σου πρότεινα το LPB-1 της Electro-Harmonix:

http://www.ehx.com/products/lpb-1

 

Πήγα τις προάλλες και το άκουσα και μου άρεσε πάρα πολύ για την τιμή του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, έλεος μην χαλάσεις την Στράτο σου είναι ιεροσυλία,αν θες βρωμιά πάρε ενα ξύλο απο παγκάκι και βάλε 8 διπλούς μαγνήτες... :-)

Η στρατ είναι του 1992, κι από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ παίζει να είναι απ παγκάκι έτσι κι αλλιώς :D

Δε θέλω βρωμιά θέλω διπλό και λίγο λιγουλάκι gain

άμα αποτύχει το πείραμα ξαναβάζω το παλιό pickguard και εσείς αγοράζετε σε προνομιακή τιμή τους διπλούς μου στις αγγελίες  ;D

 

ποιόν ενισχυτή έχεις...?

Έχω έναν fender m-80 με κόκκινα κομβία. Έχει καλά καθαρά, αλλά τα βρωμικά είναι χάλια και δεν έχουν EQ, μόνο ένα κωλόκουμπο που το λένε contour, πράγμα που με ενοχλεί πολύ (επαναλαμβάνομαι, ε; :) ). Άμα βάλω το gain στο 0,5 και το volume στο 0,8 στο βρώμικο κανάλι, παραδόξως βγαίνει ψιλοκαλός ήχος...

 

.Παρε καλύτερα ένα μικιό λαμπάτο HB5 ή Valve Jr....boosταρε τον και καθάρισες (κοστίζουν λιγότερο απο 2 humbuckers πλεον)...θα έχεις και τζάμι καθαρά για αυτά που αναφέρεις..

 

το σκέφτομαι και για λαμπάτο, αλλά ένα πετάλι OD χαμένο δεν πάει, έτσι δεν είναι; οι ενισχυτές που λες όμως δεν έχουν EQ, και δε μου πολυαρέσει αυτό.

Σκέφτομαι και για κεφαλή και να κρατήσω τον φενδερ για καμπίνα,

 

ευχαριστώ άπαντες για τις πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις. να πω την αμαρτία μου, σκέφτομαι το MXR, αλλά με τρώει το χέρι και για το behringer TO, το οποίο φαίνεται στο youtube τουλάχιστον καλό

 

 

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βολευτεί με το Rat της Proco για γλυκό distortion. Με το distortion στις 9 η ώρα περίπου ( :P ) είναι αρκετά καθαρό, μέχρι και για strumming ανοιχτών ακκόρντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... άμα αποτύχει το πείραμα ξαναβάζω το παλιό pickguard και εσείς αγοράζετε σε προνομιακή τιμή τους διπλούς μου στις αγγελίες...

 

το σκέφτομαι και για λαμπάτο, αλλά ένα πετάλι OD χαμένο δεν πάει, έτσι δεν είναι; οι ενισχυτές που λες όμως δεν έχουν EQ, και δε μου πολυαρέσει αυτό.

Σκέφτομαι και για κεφαλή και να κρατήσω τον φενδερ για καμπίνα,

 

 

1) Aυτο ειναι το καλο των στρατ. Αλλαζεις οτι θελεις και αν δε σου αρεσει ξαναβαζεις το παλιο πισω και εχεις την ιδια κιθαρα. Καντο λοιπον γιατι αγιες κιθαρες δεν υπαρχουν. Πειραματισου για να δεις τι αρεσει σε σενα.

 

2) Οι λαμπατοι (Εpiphone/Harley Benton/Blackheart) δεν ειναι ιδανικη περιπτωση και σιγουρα δε τελειωσες με το θεμα ενισχυτη οπως λενε καποιοι. Αν τους βαλεις διπλα σε ακριβοτερους λαμπατους με τη πρωτα νοτα καταλαβαινεις τη διαφορα στον ηχο. Στα 80-150 ευρω ομως ειναι μια καλη λυση για καποιον που δεν εχει ενισχυτη και θελει να παιζει κιθαρα.

 

Αν μενεις σε πολυκατοικια δυσκολα θα τους παραμορφωσεις, δηλαδη παλι καθαρα θα παιζεις. Δε γνωριζω πως ηχουν οι combo εκδοσεις με τα μικροτερα μεγαφωνα, ισως να παραμορφωνουν πιο γρηγορα. Εγω εχω τον Epiphone Valve Jr head και τον παιζω σε καμπινα 1x12 με 100W μεγαφωνο. Σε λογικες εντασεις μονο καθαρα μπορω να παιξω, για να τον παραμορφωσω χρειαζομαι attenuator που το φθηνοτερο εχει τουλαχιστον διπλασια τιμη απο τον ενισχυτη!

 

Πεταλια σιγουρα υπαρχουν καλα. Απο αυτα που εχω ακουσει και προτεινω (Barber, Xotic, Mad Proffesor) ολα ειναι απο 150 ευρω και πανω. Αν εισαι Αθηνα μπορω να σου δανεισω τον Epiphone (δε τον πουλαω) για να τον ακουσεις στη καμπινα του Fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες απαλο η τρυφερο? :D Η μηπως ευαισθητο κ μαλακο? :D

 

Tube screamer για να το δωσεις κ στο εγγονι σου οταν με το καλο του δωσουν κ τ'ονομα σου! Ασε που θα κοστιζουν ενα καρο λεφτα τοτε  :) http://www.buyanalogman.com/Ibanez_TS_9_808_Mods_p/am-ts-9-808-mods.htm

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου