Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για VOX AC30 CC1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα καποιες γνωμες για αυτον τον ενισχυτη.

Επισης θα ηθελα να μαθω αν απο το footswitch μπορεις να επιλεγεις να μπαινεις απο τα καθαρα στα βρωμικα και το αντιθετο ή η χρηση του ειναι μονο για on/off του reverb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα φιλε!

 

Εγω δεν μπορω να σου πω γνωμη για αυτον ακριβως τον ενισχυτη, αλλα μπορο να σου πω για τον CC2, τον οποιο και αγορασα περυσι:

Ουσιαστικα προκειται για εναν made-in-China AC30, με λιγες διαφορες ηχητικες απο τα made-in-England, αλλα πολλες διαφορες οσον αφορα την κατασκευη. Εκει δηλαδη που στην Αγγλια βαζουν μεταλλα, στην Κινα θα βαλουν πλαστικα (κυριως στα χερουλια). Επισης, οι ενισχυτες αυτοι ηταν παντα καπως "ευαισθητοι", και αυτος δεν αποτελει εξαιρεση. Πρεπει να προσεχεις πολυ πως θα τον μεταφερεις και πως θα τον χειριστεις γενικως, γιατι δυστυχως δεν ειναι οτι καλυτερο απο κατασκευαστικης αποψης.

 

Οσον αφορα τον ηχο τορα, δεν ξερω, οπως ειπα αλλωστε, τι διαφορες εχει ο CC1 με τον CC2, αλλα υποθετω δεν θα ειναι μεγαλες: Ο ηχος ειναι ο κλασσικος VOX ηχος, με φανταστικα καθαρα. "Βρωμιζει" αρκετα με διπλους μαγνητες, αλλα μονο αν τον "τσιτωσεις". Ο ηχος μπορει να χαρακτηριστει μονο Vintage, και δεν ειναι ο πιο πολυπλευρος ενισχυτης του κοσμου!

 

Τι μουσικη σκοπευεις να παιξεις μ'αυτον, απο περιεργεια;

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα φιλε!

 

Εγω δεν μπορω να σου πω γνωμη για αυτον ακριβως τον ενισχυτη, αλλα μπορο να σου πω για τον CC2, τον οποιο και αγορασα περυσι:

Ουσιαστικα προκειται για εναν made-in-China AC30, με λιγες διαφορες ηχητικες απο τα made-in-England, αλλα πολλες διαφορες οσον αφορα την κατασκευη. Εκει δηλαδη που στην Αγγλια βαζουν μεταλλα, στην Κινα θα βαλουν πλαστικα (κυριως στα χερουλια). Επισης, οι ενισχυτες αυτοι ηταν παντα καπως "ευαισθητοι", και αυτος δεν αποτελει εξαιρεση. Πρεπει να προσεχεις πολυ πως θα τον μεταφερεις και πως θα τον χειριστεις γενικως, γιατι δυστυχως δεν ειναι οτι καλυτερο απο κατασκευαστικης αποψης.

 

Οσον αφορα τον ηχο τορα, δεν ξερω, οπως ειπα αλλωστε, τι διαφορες εχει ο CC1 με τον CC2, αλλα υποθετω δεν θα ειναι μεγαλες: Ο ηχος ειναι ο κλασσικος VOX ηχος, με φανταστικα καθαρα. "Βρωμιζει" αρκετα με διπλους μαγνητες, αλλα μονο αν τον "τσιτωσεις". Ο ηχος μπορει να χαρακτηριστει μονο Vintage, και δεν ειναι ο πιο πολυπλευρος ενισχυτης του κοσμου!

 

Τι μουσικη σκοπευεις να παιξεις μ'αυτον, απο περιεργεια;

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου!

Ως προς το υφος της μουσικης κυριως για classis rock και λιγο blues τον θελω. Αλλα θελω και στα καθαρα να βγαινει κρυσταλλο κατι για το οποιο οι VOX ξερω ειναι οτι καλυτερο!

Σχετικα με το footswitch ξερεις τι παιζει?

Βασικα ειδα οτι ο ενισχυτης εχει δυο υποδοχες μια για normal και μια top boost, αλλα θα ηθελα να ξερω αν μπορω απο τα καθαρα να γυριζω σε βρομικα με το footswitch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον CC1 και τον χρησιμποποιώ με

fender jaguar,fender bronco,fender jagstand,strat,gibson sg,gretch electromatic και

κάνει μια χαρά δουλειά και επίσης είναι και πολύ φιλικός με πεταλάκια(ιδίως με delay),Θα έλεγα

ότι έχει πολύ ωραία καθαρά και crunchy ήχο απλά πιστεύω ότι η διαφορά με αυτόν με τα

δυο ηχεία είναι ότι ο CC2 πρέπει να είναι πιο πριμαριστός από τον άλλο που είναι πιο "μεσαίος".Το

footswitch δυστιχώς δεν αλλάζει τα κανάλια αλλά ενεργοποιεί τα reverb και vibrato

αλλά υπάρχει λύση σε αυτό(παίρνεις ένα boss ab switcher αν θυμάμαι καλά το όνομα και

δυο καλώδια όπου στην υποδοχή Α βάζεις το normal channel και στο Β το top boost)

Ελπίζω παρά την πολυλογία μου να ήμουνα κατατοπιστικός  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου