Προς το περιεχόμενο

Δεν προχωράει η επανεγκατάσταση Windows


Twistakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχτές μου κρασάραν τα windows και άρχισαν να κολλάνε απίστευτα...Με ένα ανοιχτό παράθυρο ιντερνετ το CPU φτάνει στο 100%!!!Ε'ιπα λοιπόν να κάνω format και εκεί που γράφει "press any key to boot from CD" δεν πατιέται τίποτα!!!Πατάω enter τίποτα,όσες φορές και αν το έκανα πάντα το ίδιο πρόβλημα μου παρουσίαζε...Τί να κάνω??????Παρακαλώ αν κάποιος ξέρει σε τι οφείλεται η τι πρέπει να κάνω να μου απαντήσει...Έχω κανει στο BIOS "first boot device'' να είναι το cd rom και απ'όσο ξέρω δεν χρειάζεται να κάνω κάτι αλλο...plz παίδες λίγη help γιατί δεν μπορώ να το ξαναπηγαίνω πάλι στο Πλαίσιο...Πριν 4 μήνες τον πηρα απο σερβις....Ευχαριστώ....

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά κάνε ένα "Restore to defaults" στο BIOS, ξαναβάλε first boot device το CD-ROM και δοκίμασε ένα άλλο πληκτρολόγιο, κατά προτίμηση PS/2 και όχι USB. Και τα ξαναλέμε αν δεν παίξει, που δεν το πιστεύω. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ξεκινάει το cd -αν όντως δεν είναι το keyboard- ακούγεται ψιλοχοντρό...

Αν δεν δουλέψει αυτό που προτείνει ο Alchemist, δοκίμασε ένα boot σε safe mode (F8 με το που ανοιξεις το pc) και δες στο msconfig (Έναρξη / Εκτέλεση, "msconfig" στην καρτέλα Εκκίνηση ) αν υπάρχει τίποτα "περίεργο" και απενεργοποίησε το.

Πόσες processes τρέχουν στον task manager όταν βλέπεις το cpu usage να βαράει κόκκινα; Έχω δει έναν ιό/malware που δημιουργούσε καμιά εβδομηνταριά processes!!!  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δοκίμασα αυτο που είπε ο alchemist και δούλεψε αλλά μου γράφει πως τα windows δεν βρίσουν εγκατεστημένο κάποιο σκληρό δίσκο...Αυτό όμως δεν βγάζει νόημα καθώς αν δεν ήταν εγκατεστημένος ο σκληρός δεν θα μπορούσα να τον ανοίξω και να δώ τα αρχεία που έχει μέσα όταν είμαι μέσα...

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες θέλεις να κάνεις φορματ εννοείς οτι θα σβήσεις τελείως το partition των windows και θα τα ξαναβάλεις απο την αρχή ή οτι απλά θα κάνεις κάτι σαν εξυγειανση?

 

αν θελεις να σβήσεις ό,τι έχει το partition των windows και να τα ξαναβάλεις, γιατί δε δοκιμάζεις να χρησιμοποιήσεις ένα cd Ubuntu που είναι και live και έχει πολύ δυνατό εργαλείο για partitioning? μπορεί να δεί τον σκληρό δίσκο που δε βλεπει το cd των windows

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα όπα!!!Αυτό το πρόγραμμα πρώτη φορά το ακούω...Ναι θέλω να σβήσω τα πάντα απο τον υπολογιστή και να τα ξαναεγκαταστήσω όλα!!!Πες μου αν μπορείς απο πού μπορώ να το κατεβάσω αυτο το πρόγραμμα...Πάντως ίσως και να κάνω αυτο που λες εξυγείανση...Το μόνο πρόβλημα είναι το οτι δεν ξέρω πώς γίνεται... :P :P :P

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς υπέθεσα πως ο partition manager των windows δεν κάνει και καλή δουλειά γιαυτό σου συνέστησα να χρησιμοποιήσεις ένα live cd από άλλο λειτουργικό (η Ubuntu είναι διανομή linux) το οποίο έχει δικό του partitioner εργαλείο που ίσως δεί το δισκο που το άλλο cd δεν έβλεπε.

 

το site είναι www.ubuntu.com και εκεί θα βρείς να κατεβάσεις και το .iso

 

παρόλα αυτα πρόκειται για ολόκληρο λειτουργικό απλώς εσυ θα χρησιμοποιήσεις το cd για να κάνεις format το partition που θέλεις.

 

δεν ξέρω πόσο εξοικειωμένος είσαι με αυτά αλλά σου συνιστώ μεγάλη προσοχή και αν δε καταλαβαίνεις καλά τις λειτουργίες του live cd καλύτερα να μη κάνεις πράγματα στην τύχη και χάσεις τίποτα δεδομένα απο άλλο partition

 

εναλλακτική:

ένα πρόγραμμα που έκανε δουλειά όταν είχα windows είναι το Partition Magic το οποίο είναι πανεύκολο στη χρήση, του λες τι να κάνει φορματ, και σε ένα restart το παρτιτιον που ήθελες να κάνεις format έχει αδειάσει.

αν το βρείς ίσως είναι καλύτερη λύση απο το να καεβάσεις ολόκληρο .iso μονο για να χρησιμοποιήσεις τον partitioner του

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω πως δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένος με αυτά.Με το partition magic θα μπορέσω να κάνω επιτυχημένα το φορματ???Μόνο αυτό με ενδιαφέρει γιατί δεν μπορώ να βλέπω άλλο τον υπολογιστή μου να πηγαίνει λες και έχει 32 mb RAM...

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το partition magic θα κάνει τη δουλειά που θές μια χαρά...

ποσα partitions έχεις? βάλε καλύτερα όλα τα χρήσιμα δεδομένα στο partition που ΔΕΝ έχει λειτουργικό ωστε να κάνεις φορματ μόνο το partition με τα σακατεμένα windows

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω χωρισμένο τον δίσκο μου...Μονοκόμματος είναι...Έχω ως backup έναν εξωτερικό...Ελπίζω να κάνει δουλεία φίλε μου το προγραμματάκι...Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια όπως και τουσ άλλους... ;D

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου