Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το μπράτσο στο μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello,

 

πριν κάποιο καιρό (2 μήνες το πολύ) είχε στραβώσει ελαφρά το μπράτσο στο μπασο μου, το οποίο διορθώθηκε με το truss rod κ μέχρι εδώ όλα καλά.

Το θέμα είναι πως τώρα πάλι έχει πάρει κ προβληματίζομαι γιατί και πως έγινε, τόσο σύντομα, χωρίς να έχω αλλάξει οτιδήποτε στο σύστημα. (Μήτε χορδές ή άλλα)

 

Καμιά ιδέα γιατί τόσο γρήγορα πάλι πρόβλημα; Πρέπει ν ανησυχώ ή φυσιολογικό είναι;

δε ξέρω άν εχει σημασία, το μπάσο είναι Fender jazz μεξικάνικο 5χορδο, με 45ρες χορδές.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρις να ειμαι υπερτατος γνωστης και μπασιστας (και κιθαριστας,βασικα ταμπουρινο παιζω :P :P),ισως το μπασο να εκτιθεται σε μεγαλα επιπεδα υγρασιας ???...ακομα, τωρα που εχουν σφιξει κ οι ζεστες κ αναβουμε κανα αρκουδισιον, δεν ειναι κ οτι καλυτερο απο κει που βαραει 30+ βαθμους μεσα στο δωματιο να ριχνεις τη θερμοκρασια στους 24-25 κ το αρκουδισιο να βαραει νταλα πανω στο μπασο....επισης το μπασο στην περιπτωση που ειναι προσφατα αγορασμενο θα ητανε καλο να τσεκαριστει απο εναν μαστορα ακριβως για να διαπιστωσει κατα ποσο καλα ανταποκρινεται η βεργα στις ρυθμισεις που κανουμε....τι αλλο να πω...κανεις αλλος τα φωτα του?

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι κλιματιστικό δεν έχω, σκάω εγώ σκάει και το μπάσο.

 

Όσον αφορά το αν ανταποκρίνεται καλά η βέργα, είχα κάποιο θέμα το είχε τσεκάρει μαστοράς, δύο κιόλας, ο ένας το έβγαλε ελλατωματικό, ο άλλος το έστρωσε, αλλά και αυτός ενθουσιασμένος δεν ήταν και γι αυτό και η περαιτέρω ανησυχία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι κλιματιστικό δεν έχω, σκάω εγώ σκάει και το μπάσο.

 

Όσον αφορά το αν ανταποκρίνεται καλά η βέργα, είχα κάποιο θέμα το είχε τσεκάρει μαστοράς, δύο κιόλας, ο ένας το έβγαλε ελλατωματικό, ο άλλος το έστρωσε, αλλά και αυτός ενθουσιασμένος δεν ήταν και γι αυτό και η περαιτέρω ανησυχία μου.

 

πραγματικα σου ευχομαι να μην εχει παιξει κατι τετοιο....απο εγγυηση παντως το μπασο πως παει?ειναι αγορασμενο απο δω ή απο τα γνωστα site (thomann,dv247 κτλ)??

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως προηγουμένως διορθώθηκε.

Από εγγύηση μιας κ το όργανο το έχω πλέον πάμε στα 2 χρόνια, από όσο έχω δει κ στη σελίδα της Φέντερ δεν καλύπτει αλλαγή μπράτσου πάνω από ένα χρόνο, άρα πάει αυτό.

 

Δεν πιστεύω να είναι κάτι τραγικό, απλά μου κάνει εντύπωση να υπάρχει αλλαγή τόσο σύντομα, έχει κάποιος άλλος καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ολοκαίνουριο το μπάσσο δεν είναι και τόσο τραγικό. Μερικές φορές με την αλλαγή εποχών, θερμοκρασιών κλπ. θέλει κάνα-δυό συνεχείς ρυθμίσεις το truss rod για να "έρθει". Μου'χε συμβεί και μένα σ'ένα jazz. Ξαναρύθμισέ το, και... περίμενε! Αν χρειαστεί ξανά σύντομα ίσως είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πια πλευρα στραβωσε? Και ποσο στραβωσε?

 

πριν κάποιο καιρό (2 μήνες το πολύ) είχε στραβώσει ελαφρά το μπράτσο στο μπασο μου

 

Οι ζεστες παντως αρχισανε πριν κανα μηνα... μηπως ειναι φυσιολογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ το χα δει σε άλλο ποστ κ ήταν αρκετά κατατοπιστικό,

Αν η παρένθεση ( είναι το μπράτσο και | οι χορδές, είναι κάπως έτσι

(|

 

Το πόσο τώρα, ξέρω γω, αρκετά ώστε να μ ένοχλεί.

 

Κ εγώ ρωτάω αν είναι φυσιολογικό από τις ζέστες, την υγρασία ήξερα σίγουρα για θέμα.

Θα το φτιάξω εννοείται κ βλέπουμε *cross fingers*

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχε υπ'όψη σου πως το μανίκι θέλει λίγο bow, οπότε μην το ισιώσεις εντελώς. Ειδικά αν χρησιμοποιείς σχετικά βαριές χορδές, συν το λεπτό μανίκι του jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ θα το δω...

Εν τω μεταξύ σκεφτόμουν τώρα ότι σε κανένα μήνα θα κατέβω Ρόδο, που η υγρασία χτυπάει κόκκινο, υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω να σοκαριστεί πάλι το μπράτσο κ να το κυνηγάω σ' ένα μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου