Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το μπράτσο στο μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

ΆΚΡΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!

Δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν εκέι που ζείς, πάντως εδώ στη Ρόδο, λόγο ζέστης, υγρασίας και εναλαγές θερμοκρασίας, αυτά είναι νορμάλ περιστατικά για όλα τα όργανα και όχι 1-2 φορές το χρόνο...

 

Υ.Γ: Αν η ταστιέρα σου είναι rosewood και έχει ξεραθεί, βάλε lemon oil όσο μπορει να τραβήξει.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Hello,

 

πριν κάποιο καιρό (2 μήνες το πολύ) είχε στραβώσει ελαφρά το μπράτσο στο μπασο μου, το οποίο διορθώθηκε με το truss rod κ μέχρι εδώ όλα καλά.

Το θέμα είναι πως τώρα πάλι έχει πάρει κ προβληματίζομαι γιατί και πως έγινε, τόσο σύντομα, χωρίς να έχω αλλάξει οτιδήποτε στο σύστημα. (Μήτε χορδές ή άλλα)

 

Καμιά ιδέα γιατί τόσο γρήγορα πάλι πρόβλημα; Πρέπει ν ανησυχώ ή φυσιολογικό είναι;

δε ξέρω άν εχει σημασία, το μπάσο είναι Fender jazz μεξικάνικο 5χορδο, με 45ρες χορδές.

 

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα φιλαράκι!

 

Λοιπόν, άκου και αυτό. Ξεκούρδισε το μπάσο τελείως, ή καλύτερα βγάλε τις χορδές και έλεγξε διεξοδικά τις βίδες στήριξης του bridge και των κλειδιών στο headstock, όπως επίσης και τις βίδες στήρηξης του μπράτσου. Πιθανότατα να τις βρείς χαλαρωμένες, ακόμα και σε σημείο το bridge να "ανεβοκατεβαίνει". Σφύξε τις καλά, με προσοχή βέβαια μην τις "στραπατσάρεις" όπως επίσης και τις βίδες στα κλειδιά του headstock -η συντριπτική πλειοψηφία των μπάσων έρχεται με τις βίδες των κλειδιών βιδωμένες με το χέρι, ακριβώς για να αποφεύγονται προβλήματα ραγίσματος στο λούστρο από τις κλιματικές αλλαγές κατα τη μεταφορά από το εργοστάσιο στο κατάστημα. Ιδιαίτερη προσοχή στις βίδες του bridge!!! Είναι υπέυθυνες για πολλά τετοια προβλήματα. Σου μιλάω εκ πείρας!!! Κόντεψα να πετάξω κυριολεκτικά στα σκουπίδια σπάνιο μπάσο από τέτοιο πρόβλημα μέχρι που ανακάλυψα ότι ήταν απλά "ξεβίδωτο". Σημειωτέον....ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣΤΟΡΙ ΓΝΩΣΤΟ και άγνωστο από αυτά που επισκεύτηκα δεν μπήκε στον κόπο να ελέγξει αυτό το ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά ευχαριστώ το δοκίμασα, ευτυχώς οι βίδες είναι μια χαρά κ οι στηρίξεις, βέβαια παρατήρησα κάτι άλλο, τώρα που τις χαλάρωσα τις χορδές, το μπράτσο έστρωσε λίγο, όπως κ θα ήταν λογικό αφού μειώθηκε η ένταση κ το τράβηγμα από τις χορδές, αλλά μόλις το ξανακούρδισα μοιάζει να παρέμεινε σε καλύτερη κατάσταση από πριν. Μήπως πρέπει να το ξεκουρδίζω πχ όταν δεν παίζω ή γενικά δεν είναι καλή πρακτική αυτό;

 

Καλημέρα φιλαράκι!

 

Λοιπόν, άκου και αυτό. Ξεκούρδισε το μπάσο τελείως, ή καλύτερα βγάλε τις χορδές και έλεγξε διεξοδικά τις βίδες στήριξης του bridge και των κλειδιών στο headstock, όπως επίσης και τις βίδες στήρηξης του μπράτσου. Πιθανότατα να τις βρείς χαλαρωμένες, ακόμα και σε σημείο το bridge να "ανεβοκατεβαίνει". Σφύξε τις καλά, με προσοχή βέβαια μην τις "στραπατσάρεις" όπως επίσης και τις βίδες στα κλειδιά του headstock -η συντριπτική πλειοψηφία των μπάσων έρχεται με τις βίδες των κλειδιών βιδωμένες με το χέρι, ακριβώς για να αποφεύγονται προβλήματα ραγίσματος στο λούστρο από τις κλιματικές αλλαγές κατα τη μεταφορά από το εργοστάσιο στο κατάστημα. Ιδιαίτερη προσοχή στις βίδες του bridge!!! Είναι υπέυθυνες για πολλά τετοια προβλήματα. Σου μιλάω εκ πείρας!!! Κόντεψα να πετάξω κυριολεκτικά στα σκουπίδια σπάνιο μπάσο από τέτοιο πρόβλημα μέχρι που ανακάλυψα ότι ήταν απλά "ξεβίδωτο". Σημειωτέον....ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣΤΟΡΙ ΓΝΩΣΤΟ και άγνωστο από αυτά που επισκεύτηκα δεν μπήκε στον κόπο να ελέγξει αυτό το ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!

 

@WilliamSats

Για τη ζέστη δεν το περίμενα τόσο έντονα, για την υγρασία όμως σίγουρα.

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι φυσιολογικό και συμβαίνει συχνά(το έπαθα με 2 μπάσσα και μέσα στο 1ο μήνα...) αλλά το 5άρι το πήγα στο Δ.Δήμου (Αθήνα, απέναντι απ τον Καγμάκη) και το έστρωσε. Το άλλο το διόρθωσα εγώ μέσω του truss rod. Εμένα πιστευω τα επηρέασε το καλοριφέρ του δωματίου. Σε κάθε περίπτωση άλλαξα και χορδές γιατί η διάμετρος και η τάση που ασκούν στο μπράτσο έιναι σημαντικά μεγέθη. Νομίζω για εσένα θα έκανε ένα σετ με 40άρες χορδες και φυσικά λίγο ρύθμιση του truss rod. Δεν είναι σχεδόν ποτέ μόνιμη η ρύθμιση που γίνεται στη βέργα, αλλάζει με τις συνθήκες και το χρόνο.  Και δε χρειάζεται να είναι dead straight το μπράτσο, όπως ειπώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά ευχαριστώ το δοκίμασα, ευτυχώς οι βίδες είναι μια χαρά κ οι στηρίξεις, βέβαια παρατήρησα κάτι άλλο, τώρα που τις χαλάρωσα τις χορδές, το μπράτσο έστρωσε λίγο, όπως κ θα ήταν λογικό αφού μειώθηκε η ένταση κ το τράβηγμα από τις χορδές, αλλά μόλις το ξανακούρδισα μοιάζει να παρέμεινε σε καλύτερη κατάσταση από πριν. Μήπως πρέπει να το ξεκουρδίζω πχ όταν δεν παίζω ή γενικά δεν είναι καλή πρακτική αυτό;

 

@WilliamSats

Για τη ζέστη δεν το περίμενα τόσο έντονα, για την υγρασία όμως σίγουρα.

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

 

ΟΧΙ!!!!!!!

Ποτέ κάτι τέτοιο!!!! Το μπράτσο "συντηρείται" από το σωστό κούρδισμα. Αν το αφήσεις ξεκούρδιστο, σε συνάρτηση με ζέστη-υγρασία, κινδυνεύεις να "στρίψει" και πρακτικά μετα πας για άλλο μπράτσο. Και έχε υπόψη σου ότι μία ελαφριά κλιση του μπράτσου, προς τη φορά που το τραβουν οι χορδές είναι η σωστή ρυθμιση και ποτέ "dead-flat" (100% ίσιο). Άλλο βασικό, απόφευγε τα το ακουμπάς "ανάσκελα" σε τοιχο ή βάση στήριξης αλλά πάντα "μπρουμυτα", ώστε να κοντράρεις τη δύναμη που τραβούν οι χορδές. Και φυσικά σε όσο μπορείς σταθερή normal θερμοκρασία-υγρασία. Αν παρόλα αυτα παρατηρεις ότι δεν σταθεροποιείται ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! σφύξε λίγο το rod.

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για εσένα θα έκανε ένα σετ με 40άρες χορδες και φυσικά λίγο ρύθμιση του truss rod.

 

Βασίκά είχα 40ρες πριν, αλλά νομίζω απ αυτές δημιουργήθηκε το πρώτο πρόβλημα, και διάβασα στη σελίδα της Φέντερ να συστήνει 45ρες για το συγκεκριμένο. Απ' την άλλη οι μάστορες μου λένε καλύτερα 40ρες σε 5αρι.

Εν τω μεταξύ δε μπορώ να κρίνω πολύ καλά από άποψη ήχου επειδή οι 40ρες που είχα ήταν stainless steel κ οι 45ρες νικελίου έτσι δε ξέρω αν το πάχος ή το υλικό έκανε τη διαφορά στον ήχο. Προτίμησα τις νικελίου κ 45ρες.

Αν πάντως είναι καλύτερα 40ρες, θα βάλω νικελίου να δω κ τη διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σωστά όσα γράφοντε μέχρι στιγμής, είναι οι βασικοί κανόνες.

Λίγο πίσω όμως στο ΥΓ που σου έγραψα: Το lemon-oil εκτός απο συντηρητικό ξύλου, διατηρεί τη φυσική υγρασία της ταστιέρας και συγχρόνος απομακρύνει την υγρασία της ατμόσφαιρας γιατί αυτό, πολύ απλά, είναι λάδι. Επίσης με τον καιρό θα δεις οτι η ταστιέρα σου θα ανταποκρίνετε καλύτερα στις αλλαγές του tross rod.

Η διαδικασία απλή:

1ον: Βγάζουμε τις χορδές και καθαρίζουμε την ταστιέρα με ένα γυαλόχαρτο-σφουγγαράκι Νο0 την ταστιέρα (μην φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα και καθαρίζουν και τα τάστα)

2ον: Περνάμε με lemon oil την ταστιέρα με αρκετή ποσότητα και το αφήνουμε να τραβήξει όσο χρειαστεί, το υπόλοιπο το σκουπίζουμε.

3ον: Βάζουμε χορδές και.... ΕΤΟΙΜΟΣ!

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βάλει στην προηγούμενη ρύθμιση, ίσως να ήθελε κ άλλο.

Θα γίνει τώρα ξανά λοιπόν.

Ουφ δε μ αρέσουν οι καινούριες χορδές, τις θέλω παλιές... κ βρώμικες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον: Περνάμε με lemon oil την ταστιέρα με αρκετή ποσότητα και το αφήνουμε να τραβήξει όσο χρειαστεί, το υπόλοιπο το σκουπίζουμε.

 

Χαιρετώ την παρέα! Να συμπληρώσω οτι επαιξαν και κατι υγρασίες τα τελευταία βράδια στην Αθήνα. Σιγουρα θα ταλαιπωρήθηκαν καποια εκτεθειμένα μπράτσα. Πιστεύω οτι εαν ψάξει κανεις θα βρει αυτα τα σακουλάκια 'συλλέκτες' υγρασίας. Τα τοποθετείς στην θήκη του μπάσου -μαζι με το μπασο οταν δε το χρησιμοποιείς-  και κοιμάσαι λίγο πιό ήσυχος στην Ρόδο. Εαν σκοπεύεις να κοιμηθεις βεβαια στην καλοκαιρινή Ρόδο :Ρ .

Θα ηθελα να ρωτήσω αν όντως πρέπει να βουτάμε σε μπολικο λάδι το rosewood. Είχα μια δυσάρεστη εμπειρία με ένα τέτοιο μπράτσο. Με την αλλαγή χορδων, το περασα αρκετό lemon oil. Το περισσιο λαδι το συμμάζεψα με πανάκι. Πιθανόν να έπαιξε και υγρασία τα βράδυα, αλλα μετα απο λίγες ημέρες συνειδητοποίησα οτι το μπράτσο είχε παρει ανάποδη κλίση ακουμπώντας στο κέντρο τις χορδές, κάτι που πρώτη φορά το συνάντησα. Για το μυαλουδάκι μου εφταιγε το υπερβολικό λάδι που πιθανό να έδωσε έξτρα υγρασία στο μπράτσο που δεν την χρειαζόταν. Απο τότε για μένα ισχύει το παν μετρον άριστον στην περιποίηση. Έχω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνει κούρμπα τύπου )| το μπράτσο σημαίνει ότι δε δέχεται αρκετή τάση από τις χορδές για τη συγκεκριμένη ρύθμιση της βέργας. Πιθανότατα φταίει και η υγρασία για όποια αλλαγή αλλά μήπως ήταν πιο λεπτές/μαλακές οι νέες χορδές και ίσως χαμηλο το κούρδισμα (π.χ. DGCFAD)? Με χορδές σωστής διαμέτρου για το συγκεκριμένο μπράτσο και κούρδισμα καθώς και με ρύθμιση του truss rod πολύ προσεκτικά, διορθώνεται συνήθως κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου