Προς το περιεχόμενο

Ήχοι για midi keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται guys και χρονια πολλά για τις μέρες. Σε αυτές τισ διακοπές ολοκλήρωσαμε με το συγκρότημα τις ηχογραφήσεις 2 κομματιών και τώρα είμαι στη φάση της παραγωγής.

 

Έχω ένα πρόβλημα με τους ήχους του keyboard. Το logic που χρησιμοποιώ δεν με καλύπτει σε αυτό το θέμα καθώς δεν βρήκα ήχους που να προσεγγίζουν αυτό που ήθελα.Παίζουμε συμφωνικό power metal(το ένα απο τα 2 τραγούδια είναι το she's my sin απο nightwish) και χρειάζομαι αντιστοιχους ήχους.

 

Όποιος ξέρει ο,τιδήποτε σε αυτό το θέμα ας στείλει.

 

Π.Σ. Δεν είμαι πληκτράς οπότε αν υπάρχουν έτοιμοι ήχοι θα ήταν η καλύτερη περίπτωση....

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει ακόμα και για το πώς μπορώ να ψάξω στο google γιατι έχω μεσάνυχτα...

 

Από όσα έχω δει ως τώρα λογικά πρέπει να βρω presets για το ES1 ή το ES2,σωστά???

 

Πληκτράδες heeeeeeeelp!!

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμ, ήδη με μπέρδεψες..Σε παρακαλώ εξήγησε μου λίγο πιο αναλυτικά γιατί είμαι αρχάριος σε αυτό το θέμα.

 

Αν βοηθάει έχουμε γράψει με midi keyboard 2 κομμάτια στο logic και τώρα χρειάζομαι κάποια presets όπως αυτά που ήδη υπάρχουν έτοιμα, αλλά να είναι προς μέταλ φάση.

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Mac (και το Logic..) υπάρχουν τα Jam Packs...ξεκίνα από εκεί και μετά βλέπουμε. Έτσι κι αλλιώς δεν ξέρεις τι ψάχνεις, πληκτράς δεν είσαι (όπως φαίνεται)...εάν έχεις αγοράσει το Logic ήδη τα έχεις...δεν μπορεί σε 15-20 GB που είναι όλα αυτά, κάτι θα βρείς.

http://www.apple.com/ilife/garageband/jam-packs.html

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, το πρόβλημα μου παραμένει...πιο κοντά σε αυτό που σκεφτόμουν έπεσε ο marathon με το site που μου πρότεινε αλλά οι ήχοι που έχει εκεί πραγματικά είναι ψιλοχάλια... Δεν υπάρχει κάποιος που να έχει φτιάξει ή βρει ήχους (έτοιμα presets δηλαδή) για το logic, που τελος πάντων να προσεγγίζουν nigthtwish, within temptation ή κάτι τέτοιο??

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, αφού δεν σε κάλυψαν τα synths του Logic...πάμε στο plan B.

Τα λεγόμενα soft synths. Προφανώς ξεπεράσαμε το στάδιο του τσάμπα, αλλά εάν όπως λές είσαι σε στάδιο παραγωγής (μιας σοβαρής, όπως υποθέτω, δουλειάς), αξίζει να ρίξεις μια ματιά...και κανένα φράγκο.

1) Και καλύτερο (για ένα κιθαρίστα, άσχετο από πλήκτρα, όπως και του λόγου μου). Native Instruments FM8. Τα έχει όλα και συμφέρει

2) Spectrasonics Athmosphere

3) Korg Wavestation, από τη σουήτα Legasy

4) Για πιό extreme πράγματα, Native Instruments Absynth

Βεβαίως υπάρχουν και άλλα πολλά και εκλεκτα...

Εάν δεν βρείς τους ήχους που ψάχνεις και σε αυτά...νομίζω ότι δεν θα τους βρείς ποτέ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω Μαραθον ομως οτι αυτο που χρειαζονται τα παιδιά είναι φυσικοί ήχοι συμφωνικής ορχηστρας αν κρίνω απο τα συγκροτηματα που αναφερει.

 

η East West και η Garritan Personal Orchestra είναι 2 πολύ καλές επιλογές. Βεβαια θέλει γνωσεις για να γραψεις κομματι με ορχηστρα, αλλα φανταζομαι τις εχετε για να παιξετε συμφωνικό μεταλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου