Προς το περιεχόμενο

Ήχοι για midi keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η East West και η Garritan Personal Orchestra είναι 2 πολύ καλές επιλογές. Βεβαια θέλει γνωσεις για να γραψεις κομματι με ορχηστρα, αλλα φανταζομαι τις εχετε για να παιξετε συμφωνικό μεταλ.

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Απλά στο Wavestation είχα βρεί κάποια presets "συμφωνικής" που τα έπαιζες με το ένα δάκτυλο...πολύ βολικά για τον φίλο μας που δεν είναι πληκτράς.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις συμβουλές. Να σημειώσω ότι τα μέρη του πληκτρά τα έχουμε ήδη ηχογραφήσει με ένα midi κλαβιέ. Το μόνο που ψάχνω είναι κάποιο καλό ήχο. Έχω στο μυαλό μου το she's my sin και το πώς ακούγεται εκεί το συνθ.

 

Θα μου πείτε αυτό δεν πρόκειται να το ακούσω καθώς το original κομμάτι έχει υποστεί ολόκληρη παραγωγή. Όμως θέλω έναν ήχο που να ακούγεται καθαρά το αρχικό ριφάκι. Ως τώρα οι ήχοι που έχω δει στο logic δεν μου δίνουν αυτή την καθαρότητα και το metal feeling.

 

Τώρα, αυτά τα προγράμματα έχουν έτοιμα presets(?), επειδή δεν είμαι ειδήμων στα synthesizers...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, οι ορχηστρες που προτεινα δεν κάνουν για αυτο. Κατεβασε ντεμο απο καποιο απο τα συνθς που ανεφερε ο Μαραθον.

 

Ο ηχος που θες ειναι stings (ισως synth strings) με γρήγορο attack, μαζί με κατι σαν ηλ. πιανο στυλ roland d50 ή καποιο ήχο της κατηγορίας "bell" οπως ονομαζονται οι καμπανοειδής.

 

Αν θες την αποψη μου παντως πολύ ασχημος και χιλιοφορεμενος ήχος.

 

Και καλό θα ήταν να μαθετε να φτιαχνετε ήχους γιατί οι πιθανοτητες με τα πρεσετς δε θα είναι παντα με το μερος σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν είστε της ηχοσύνθεσης, δοκιμάστε το refx nexus το οποίο έχει τόνους και τόνους από πολύ ποιοτικά presets και κάποιο θα σας κάνει.

 

 

Α και κάτι ακόμη σαν σπαστικός geek που είμαι. Το midi δεν ηχογραφείται!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...Κατέβασα το demo του FM8 και νομίζω ότι θα καταφέρω να βρώ κάποιον ήχο που να ταιριάζει σε αυτό που παίζουμε.

 

Αν θες την αποψη μου παντως πολύ ασχημος και χιλιοφορεμενος ήχος.

 

Θα ήθελα πάρα πολύ την γνώμη σου (ή οποιουδήποτε άλλου) για το ποιός ήχος είναι κάπως νέος και ωραίος..

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, είναι μεγάλη κουβεντα. Ας πουμε για διασκευδή του συγκεκριμενου κομματιου, αντι για αυτο τον καμπανοτο ήχο που θυμίζει 80ίλα και fm synthesis (που δεν είναι απαραιτητα κακο, τη γνωμη μου λέω) θα μπορουσες να βαλεις ενα lead synth που να εχει καποια ελαφρια κινηση σαν ήχος (αν ανεβασεις λίγο το depth ενος lfo και βρεις την καταλληλη τιμή του rate του).

 

Ή μπορεις να πειραματιστεις με πολλους ηχους μειωνοντας στο ελαχιστο το attack και το decay. Με διαφορετικους ήχους.

 

Τα strings φανταζομαι πρεπει να τα κρατήσεις για να μείνεις στο υφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου