Προς το περιεχόμενο

Καθένας βιώνει άλλο ίντερνετ...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον βίντεο για το πώς διάφορες εταιρείες (Google, Facebook, Yahoo) φιλτράρουν τις πληροφορίες για εμάς πριν από μας.

 

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Είναι όντως πολύ ενδιαφέρον. Φυσικά νομίζω ότι δεν θα εκπλαγεί κάποιος με αυτό, υπό την έννοια ότι είναι γνωστή αυτή η πρακτική. Το ίδιο ισχύει και στο youtube (το είχα ψάξει όταν με ενδιέφερε, ως youtuber ;D). Μια πάρα πολύ απλοϊκή version αυτής της κατάστασης, είναι ότι τα μεγάλα Αθηναϊκά κανάλια (στον ΑΝΤ1 το είχα προσέξει/ φαντάζομαι ισχύει ακόμα), στον ίδιο διαφημιστικό χρόνο, παίζουν διαφορετικά spots στην Νότιο Ελλάδα από ότι  στη Βόρειο, με την έννοια ότι διαφημίζουν διαφορετικά προϊόντα χρησιμοποιώντας  τον αλγόριθμο............ της εντοπιότητος ;D ;D ;D. Το βρίσκω λογικό, έξυπνο και απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πάρα πολύ απλοϊκή version αυτής της κατάστασης, είναι ότι τα μεγάλα Αθηναϊκά κανάλια (στον ΑΝΤ1 το είχα προσέξει/ φαντάζομαι ισχύει ακόμα), στον ίδιο διαφημιστικό χρόνο, παίζουν διαφορετικά spots στην Νότιο Ελλάδα από ότι  στη Βόρειο, με την έννοια ότι διαφημίζουν διαφορετικά προϊόντα χρησιμοποιώντας  τον αλγόριθμο............ της εντοπιότητος ;D ;D ;D. Το βρίσκω λογικό, έξυπνο και απαραίτητο.

 

Και στο youtube τι γινεται?

Δειχνουν Λακη στη Δ. Μακεδονια και Νεστορα στη Ρουμελη? ;D

 

Δεν διαβασα/ειδα το link,τωρα θα το διαβασω... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνολογικά αυτό πανεύκολα στοχευμένη διαφήμιση στην TV..... ειδικά τώρα με την ψηφιακή, μέχρι και τι ώρα π....ας θα ξέρουν.....

 

στο διαδίκτυο άστο..... εκεί και αν είναι εύκολο.... αυτή η πρακτική είναι γνωστή και την χρησιμοποιούμε και μεις οι προγραμματιστές όταν φτιάχνουμε ιστοσελίδες.....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκω λογικό, έξυπνο και απαραίτητο.

δεν έχω δει το βίντεο ακόμα λόγω αδυναμίας υπολογιστή αλλά...τι εννοείς με το απαραίτητο?

ως προς τη βελτίωση των αποτελεσμάτων της διαφήμισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δεν έχω δει το βίντεο ακόμα λόγω αδυναμίας υπολογιστή αλλά...τι εννοείς με το απαραίτητο?

ως προς τη βελτίωση των αποτελεσμάτων της διαφήμισης?

 

Και όχι μόνον. Είμαι από του ανθρώπους που θεωρούν ότι μια τέτοια «ενέργεια» γίνεται καταρχήν για δική μου εξυπηρέτηση. Ήτοι ότι η τεχνίτη νοημοσύνη της μηχανής  , ο αλγόριθμος της , όπως θέλεις πές το, είναι για να απαλλάξει εμένα από άχρηστες πληροφορίες, και όχι για να μου λανσάρει ως διαφήμιση/ είδηση ….ο,τιδήποτε  την εξυπηρετεί. Το συνελόντι ειπείν, δεν βαυκαλίζομαι ότι όλο το σύμπαν/ σύστημα συνωμοτεί εναντίον μου.

Παράδειγμα, αν «δει» το σύστημα ότι κλικάρω μόνο σε links του ΜΠΑΟΚ, καλά κάνει και δεν μου βγάζει στην αρχή τις ειδήσεις για τον Πρίγκιπα. ;D  

Η αν βλέπει π.χ. ότι με ενδιαφέρει η μόδα (Ανέστη…ού-ου ;D), καλά κάνει και μου εμφανίζει τις πολιτικές ειδήσεις στα αζήτητα,

Εν πάσει περιπτώσει, δεν μπορεί να υπάρξει αντικειμενικό σύστημα για το ranking σε μία μηχανή αναζήτησης....οπότε η διαβάθμιση με βάσει την προσωπική (ανα)ζήτηση μου φαίνεται λογικότατη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περίπτωση του ίντερνετ...των μπλογκ...του γκουγκλ..κτλ...

κι εμένα μου φαίνεται χρήσιμο το να μου πετάει πάνω πάνω θέματα που "αποδεδειγμένα" θα με ενδιαφέρουν κρίνοντας από το ιστορικό των θεμάτων που έχω διαβάσει/δει/ενδιαφερθει για... κτλ κτλ

 

στην περίπτωση των διαφημίσεων αντίθετα...

που τις θεωρώ εξ'ορισμού μέσο χειραγώγησης....στέκομαι απέναντι...

 

ουσιαστικά είναι η περίπτωση που ένα εργαλείο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλό ή για κακό και, για μένα, ισχύει αντίστοιχα για τις δύο περιπτώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περίπτωση του ίντερνετ...των μπλογκ...του γκουγκλ..κτλ...

κι εμένα μου φαίνεται χρήσιμο το να μου πετάει πάνω πάνω θέματα που "αποδεδειγμένα" θα με ενδιαφέρουν

οι παραπάνω, λές...δεν ζούν από τη διαφήμιση που σου πλασάρουν?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μίλησα για θέματα...σε φόρουμς, μπλογκς...ή αναζητήσεις στο γκουγκλ (πχ)

όχι για διαφημίσεις ή προιόντα...

όλοι αυτοί φτιάχνουν λίστες και επισκεψιμότητες που μεταπουλάνε...έτσι ζεί το Internet.

To Noiz πχ...από τι ζεί, από τη συνδρομή σου? ;) έχεις δεί τι διαφημίζει κυρίως? Μουσικά όργανα και τώρα τελευταία Ρωσσίδες ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου