Προς το περιεχόμενο

Retubing Βοήθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία η ερώτηση είναι λίγο χαζή αλλα πρώτη φορά κάνω αλλαγή σε λάμπες και δεν ξέρω! Έβγαλα τις  καινούριες λυχνίες απ το κουτί (ειναι 12ax7) και είχαν γύρω τους κάτι σαν σφιχτό λάστιχο! Αυτό το βγάζω ή το αφήνω γύρω απ τη λυχνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία η ερώτηση είναι λίγο χαζή αλλα πρώτη φορά κάνω αλλαγή σε λάμπες και δεν ξέρω! Έβγαλα τις  καινούριες λυχνίες απ το κουτί (ειναι 12ax7) και είχαν γύρω τους κάτι σαν σφιχτό λάστιχο! Αυτό το βγάζω ή το αφήνω γύρω απ τη λυχνία?

Το βγάζεις και το βάζεις στις καινούριες.

Δεν είναι τίποτα σπουδαίο.

Αντικραδασμικό είναι.

Τώρα ποιός σκέφτηκε να βάλει τέτοιο (που είναι μάλλον υπερβολή) σε ενισχυτή κιθάρας....

Τι ενισχυτή έχεις; Κανένας μπουτίκ είναι;

 

ΩΠΑ !

Άκυρο. Μπούρδα είπα....

Οι καινούριες το είχαν;

Μάλλον το ίδιο που λέω πιο πάνω είναι αλλά για δείξε φωτό....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βγάζεις και το βάζεις στις καινούριες.

Δεν είναι τίποτα σπουδαίο.

Αντικραδασμικό είναι.

Τώρα ποιός σκέφτηκε να βάλει τέτοιο (που είναι μάλλον υπερβολή) σε ενισχυτή κιθάρας....

Τι ενισχυτή έχεις; Κανένας μπουτίκ είναι;

 

ΩΠΑ !

Άκυρο. Μπούρδα είπα....

Οι καινούριες το είχαν;

Μάλλον το ίδιο που λέω πιο πάνω είναι αλλά για δείξε φωτό....

 

 

Eίναι προενισχητής (Mesa Boogie Studio Preamp)! Απλά έκανα τη μαλακία στην αρχή και το έβγαλα απ τη μια λάμπα...στη φώτο δεν είμαι σίγουρος αν είναι η ίδια λάμπα παντως έτσι ειναι το λαστιχάκι και στις δικές μου

2002274703_MESABOOGIELAMPESPAX7A.JPG.e9dede69b9694a099a7d42db8f7ba69e.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι προενισχητής (Mesa Boogie Studio Preamp)! Απλά έκανα τη μαλακία στην αρχή και το έβγαλα απ τη μια λάμπα...

Δεν τρέχει κάστανο. Αμα θες την ξαναβάζεις, άμα θες όχι. Το ίδιο κάνει.

Μάρκετινγκ τρικ του κόλου είναι, προκειμένου να λένε ότι κάνει απόσβεση στους κραδασμούς στο γυαλί της προενισχύριας για τον καθαρότερο και πιο κρυστάλλινο δυνατόν ήχο.

Αν κρίνω και από το nickname σου, μάλλον χέστηκες.  ;)

Μη τρελλαίνεσαι.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επίσης και άμα το αφήσεις, με το που ζεσταθεί, έχω την εντύπωση ότι θα σφίξει και δεν θα βγαίνει εύκολα καθότι δεν νομίζω ότι είναι από σιλικόνη αλλά θερμοσυστελλόμενο. Ούτε αυτό να σε τρομάξει. Πάλι δεν τρέχει τίποτα.

Παίζε άφοβα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επίσης και άμα το αφήσεις, με το που ζεσταθεί, έχω την εντύπωση ότι θα σφίξει και δεν θα βγαίνει εύκολα καθότι δεν νομίζω ότι είναι από σιλικόνη αλλά θερμοσυστελλόμενο. Ούτε αυτό να σε τρομάξει. Πάλι δεν τρέχει τίποτα.

Παίζε άφοβα.

 

οκ thanks για την ενημέρωση  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση το πρόβλημα των κραδασμών σε προενισχύτριες ή τελικές δεν είναι στη σφαίρα της φαντασίας (σε combo). Μερικά αντικραδασμικά (after market ή και "μαμίσια") δεν είναι για να ικανοποιήσουν κάποιον μισότρελο hi end geek αλλά για να αποτρέψουν μικροφωνισμούς και συντονισμούς που θα φανούν και στα καθαρά, και στα high gain. H Μesa μάλιστα στον Mark I και στα δυο πρώτα μοντέλα του ΙΙ για αυτόν ακριβώς τον λόγο χρησιμοποιούσε - και πρότεινε - ένα solid state εξαρτηματάκι ονόματι fetron στη θέση της πρώτης 12AX7 προς αποφυγή θορύβων και μικροφωνισμών. Πολυσυζητημένο θέμα εδώ στο φόρουμ, και μετά από αρκετή προσωπική ενασχόληση και trial & error έχω δει σημαντικότατη βελτίωση με μερικές προτάσεις που έχω κάνει στο παρελθόν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου