Προς το περιεχόμενο

Strat wiring modification


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το "σχέδιο" εκτελέστηκε και στέφθηκε με πλήρη επιτυχία.

 

* Push/Pull down -> 5 κλασσικές επιλογές Strat

 

* Push/Pull up -> Neck+Middle in Series - Middle - Middle - Middle - Middle+Bridge in Series

 

Υπήρχε μόνο ένα παρατράγουδο το οποίο με φόβισε αρχικώς. Ο Bridge ήταν εντελώς μουγκός. Τίποτα. Ούτε κιχ. Υπέθεσα ότι ήταν κάποιο βραχυκύκλωμα και πήρα το πολύμετρο και τσέκαρα τις συνδέσεις. Στο τέλος το βρήκα. Δεν έφταιγε καμία σύνδεσή μου (πως θα μπορούσε άλλωστε χαρ, χαρ χαρ)...

Από τον τέρμα δεξιά πόλο του μαγνήτη (όπως τον κοιτάμε ανάποδα) εξείχε ένα πηνίο, όχι μεγαλύτερο σε πάχος από το μισό μιας ανθρώπινης τρίχας, ακουμπούσε στα πάσα του παξιμαδιού όπου μπαίνει η μία βίδα του μαγνήτη. Ίσα ίσα που φαινόταν, μπορεί να παιδευόμουν πολλές ώρες ακόμα.

 

Το έκοψα με το νύχι μου (τόσο λεπτό ήταν) και όλα οκ.

 

Φώτο, όταν μου έρθει το custom pickguard από αμερική και την ξανανοίξω.

:)

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από τον τέρμα δεξιά πόλο του μαγνήτη (όπως τον κοιτάμε ανάποδα) εξείχε ένα πηνίο, όχι μεγαλύτερο σε πάχος από το μισό μιας ανθρώπινης τρίχας, ακουμπούσε στα πάσα του παξιμαδιού όπου μπαίνει η μία βίδα του μαγνήτη. Ίσα ίσα που φαινόταν, μπορεί να παιδευόμουν πολλές ώρες ακόμα.

 

Το έκοψα με το νύχι μου (τόσο λεπτό ήταν) και όλα οκ.

 

Το εκοψες?! Και δουλευει ακομη ο μαγνητης?! Εισαι σιγουρος? Δεν τα κοβουν αυτα! Μαλλον εκοψες το τυλιγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ. Ο Μαγνήτης δουλεύει τέλεια. hum-free, crystal clear.

Δεν νομίζω να ήταν μέρος του όλου winding. -γμτ έπρεπε να βγάλω φώτο-

Ήταν ένα άσχετο "τριχίδιο" που εξείχε από τον ένα πόλο και ακουμπούσε στα πάσα. Μπορεί να ήταν "σκουπιδάκι" που να κόλησε κατα την διαδικασία συναρμολόγησης. Δεν είχε καμία δουλειά να βρίσκετε εκεί. Δεν ένωνε κάτι που έπρεπε να ενώνει.

Ήταν "κατασκευαστικό παράπτωμα"...

 

Η κιθάρα παίζει άριστα.

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χρωμα ηταν?

 

Δηλαδη ο bridge παιζει αριστα?! Οταν λες πολο, τι εννοεις? Μηπως το eyelet? Εκει που ειναι κολλημενα η αρχη και το τελος του τυλιγματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα στο net την φώτο πίσω από ένα μαγνήτη για να σου δείξω. Τώρα που το ξαναβλέπω το θυμήθηκα καλύτερα. Δεν ακουμπούσε στα πάσα αλλά εκεί που δείχνω στην εικόνα με κίτρινο

short_circuit.JPG.c4e8395de62a0e376144a82b6bdc8eba.JPG

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα ήταν κάποιο κομματάκι καλώδιο που παράπεσε από το "εργοτάξιο" και το μάζεψε ο μαγνήτης. Εφ'όσον δουλεύει κανονικά τώρα τέλος καλό, όλα καλά!

 

Καλόπαιχτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να συμπληρώσω ότι αρχικώς το wiring υλοποιήθηκε με 250κ tone pots τα οποία μετά αλλάχτηκαν με 500κ. Το volume παρέμεινε 250κ (έτσι κι αλλιώς δεν επηρρεάζει χροιά παρά μόνο ένταση).

Πιστεύω ότι με τα 500άρια ακούγεται καλύτερα, ή έστω δεν "λεπταίνει" ο ήχος τόσο όσο να αξίζει να βάλω ξανά το κολητήρι στην πρίζα.

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SCN αγοράστηκαν ebay εξ Αμερικής... Με μεταφορικά βγήκαν ακριβώς 102€ (εδώ στον επίσημο εισαγωγέα μου είχαν πει 210€ και σε άλλο μουσικομάγαζο 230+€).

14€ το push pull

Σύνολο 116€.  :)

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνολο 116€.  :)

Μια χαρα ;). Εχει και ενα κομπλε pickguard στις αγγελιες http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=9986 αλλα εμφανιστηκε προχθες, ετσι κι αλλιως δεν θα το προλαβαινες. Δεν ξερω βεβαια ποσο θα σου κοστιζε η αποστολη απο Κρητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου