Προς το περιεχόμενο

Refreting ή υπάρχει άλλη λύση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τάστα της κιθάρας μου έχουν αρχίσει (και αργήσαν) να δείχνουν σημαντικά σημάδια φθοράς μετά από 12 χρόνια (με μια μεγάλη αποχή 4 ετών) χρήσης.

Ιδίως στο 14ο, 15ο τάστο (ένεκα E minor pentatonic) έχω αρκετή πλάτυνση με αποτέλεσμα να τζαρτζάρουν (...γ@μ@τη λέξη :) ) οι χορδές όταν πατάω εκεί γιατί χαμηλώνουν περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε.

 

Οι επιλογές (που ξέρω) είναι

1) Να την πάω για refreting.

  Ρώτησα σε κανα δυο καταστήματα εδώ στην θεσσαλονίκη. Οι τιμές που μου-παν είναι 100-120€. Ποσό υπερβολικό για να ξοδέψω για το μανίκι της Japan Strat μου.

2) Να πάρω από Thomann πλήρες σετάκι με τάστα και εργαλεία και να το κάνω μόνος μου. Επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι χρειάζομαι, δεν ξέρω και ακριβώς πόσο θα μου βγει, οπότε ένα μεγάλο ερωτηματικό στην συγκεκριμένη επιλογή.Αν και πιάνουν τα χέρια μου και θα γούσταρα, φοβάμαι για το αποτέλεσμα μιας και δεν έχω κάνει κάτι παρόμοιο.

 

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

Υπάρχει κάποια επιλογή "διορθώματος" συγκεκριμένων τάστων και όχι πλήρους refreting?

Και αν ναι, που μπορώ εδώ στην Σαλονίκη να βρω καλό μάστορα?

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι τιμές που μου-παν είναι 100-120€.

 

εξαιρετικα ΧΑΜΗΛΕΣ τιμες εχετε εκει στο Βορρα....τυχερακηδες!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τοτε ή νεο μανικι ή νεα κιθαρα !

 

Κατα 99% αμα κανεις refretting μονο σου και δεν εχεις ξανακανει θα ειναι το αποτελεσμα απο μετριο εως απογοητευτικο και μετα θα χρειαστει να πληρωσεις και τον μαστορα . Δηλαδη :

Κιτ απο StewMac = 165 dollars

+

Μαστορας = 120 ευρω

.

.

.

.

.

.

.

.

 

Αξια  συμβουλης = ανεκτιμητη !

 

 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τοτε ή νεο μανικι ή νεα κιθαρα !

Nαι...πάρε μια "Τσέχα" με 189 ευρώ ;D ;D ;D. Εδώ έχουμε σχεδόν φτάσει να λέμε ότι ποιές Gibsonfender...Τσέχες και άγιος ο Θεός!

 

Δεν θα τις δοκιμάσω?...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια "μέση λύση"? Όχι δλδ ολοκληρωτικό refreting αλλά "σουλούπωμα" κάποιων frets?

φυσικά..αν έχουν πρόβλημα συγκεκριμένα τάστα, μπορείς να επιδιορθώσεις ή και να αλλάξεις μόνο αυτα..αλλά μετά από τόσα χρόνια μήπως χρειάζεται ολικό refret?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μετά από τόσα χρόνια μήπως χρειάζεται ολικό refret?

 

Η αλήθεια είναι ότι δελεάζομαι από την αλλαγή σε κάτι ποιο jumbo στυλ... Να δω με τα ίδια μου τα...χέρια την διαφορά που πολλοί ευαγγελίζονται.

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη θεση σου θα επερνα ενα καινουργιο μανικι.γιατι οχι?με τα χρηματα που ζητανε για την δουλεια στα ταστα!

και μια και θα κανω ενα μανικι συντομα σε μαστορα εδω θεσ/νικη και η τιμη ειναι κοντα σε αυτες που ειπες ειναι καλο να κανεις και μια 2η σκεψη περα απο το refretting  ;) και στα spec's που εσυ το θες  

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο καποιου αισθηση για τα jumbo ταστα . Απλα τα vintage ταστα κανουν το ιδιο πραγμα οπως και οι vintage κιθαρες . Ειναι μονο για να τις βλεπεις και οχι να παιζεις !  ;D

Και σου ξαναλεω , αμα σου φαινονται πολλα τα λεφτα για να αλλαξεις 20 μονο σιδερακια τοτε δωσε παραπανω και παρε εναν custom neck απο πχ Musikraft και βαλε και το μεγεθος που θελεις στα ταστα

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου