Προς το περιεχόμενο

Marshall mg 50 vs Fame CS60C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας ειχα βαλει στο ματι εναν marshall mg 50 new series αλλα καθως εψαχνα στο musicstore βρηκα αυτον http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fame-Eco-Line-CS60C-Combo-/art-GIT0010474-000 και απο εχω ακουσει γενικα για τα προιοντα της fame ακουγονται καλα λογια τι με προτεινετε να παρω?Επισης δειτε τα specs του fame και πειτε μου τι νομιζετε.Πολυ πιθανον ειναι να αλαξω το ηχειο του fame εχω στην κατοχη μου ενα celestion 70 80's ο ηχος του θα βελτιωθει?.παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας,

Ευχαριστω

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντροφε, πάρε Fame  ;D

(Υπό τους ήχους της 3ης Διεθνούς)

 

Τα specs του είναι θαυμάσια. Σε αυτά τα λεφτά απίστευτα. Νομίζω ότι είναι και p2p. Χωρίς turret ή eyelet. Φιλοσοφία Lada. Δοκιμασμένες, απλές λύσεις, χωρίς τυμπανοκρουσίες.

Το μεγάφωνο πρώτα το ακούς, μετά το αλλάζεις  ;) ....... αν το αλλάξεις

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

to p2p ti einai file mou gt den katalava

 

Είναι τροπος καλωδίωσης. Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απαρχολήσει ιδιαίτερα στην παρούσα φάση.

Οπως είπαν και οι προλαλλήσαντες, σίγουρα καλύτερος από τον MG θα είναι ο fame.  :)

 

 

(Το επείγον δεν βλέπω που είναι.... τροποποίησα τον τίτλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο θα την ψάχνεις, τόσες εναλλακτικές θα βρίσκεις.

Οι ενισχυτές που συγκρίνεις δεν έχουν σχέση.

Λάμπα ο ένας, λαμπάτη προενίσχυση ο άλλος.

Αν ψάχνεις για value for money είναι ο Fame.

Αν θέλεις όνομα και every day πρακτικότητα πήγαινε στον Marshall.

 

Δεν μας είπες όμως για τι τον θές (Σπίτι, πρόβες, blues, heavy metal .....)

 

και μην γράφεις greeklish  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας ειχα βαλει στο ματι εναν marshall mg 50 new series αλλα καθως εψαχνα στο musicstore βρηκα αυτον http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fame-Eco-Line-CS60C-Combo-/art-GIT0010474-000

 

Για μας?  :o  Είσαι πολύ ευγενικός βρε Νίκο αλλά οι πιο πολλοί εδώ είναι ήδη καλυμμένοι από πλευράς ενισχυτή. Να'σαι καλά πάντως! ;D ;D

 

 

O MG δεν έχει λαμπάτη προενίσχυση... αυτή ανήκει στην άλλη σειρά της Μάρσαλ, την ΑVΤ. Ωραιότατος φαίνεται ο Fame και ούτε καν τον ήξερα... πολύ παραμετροποιήσιμος, ανεξάρτητα eq, gain και volume στα κανάλια, 60 βατ, footswitchable δυο κανάλια με επιμέρους δυο settings το καθένα, footswitchable effects loop με διακόπτη για το level (!!!!!) και σε απίστευτη τιμή που είναι μόλις ένα κλικ πριν από το στάδιο που θα μας πληρώνουν γονατιστοί για να τον πάρουμε. Και είναι και νοστιμούλης εξωτερικά... αν έλειπαν κι αυτά τα κεφαλαία "FAME" που μοιάζουν με επιγραφή υγρού πιάτων...

 

GALLERY_GIT0010474-000_1_images400.jpg

 

Στοιχηματίζω ότι θα ακούγεται πενήντα χιλιάδες φορές καλύτερα από τον MG. Εντάξει, ας μην υπερβάλλουμε. Σαρανταεννιά χιλιάδες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι φαινεται η Fame ειναι η Harley Benton του musicstore και εχει πολυ μεγαλυτερη γκαμα, αλλα μην κοιτας

να παρεις το μεγαλυτερο μοντελο τους απλα και μονο επειδη εχεις να διαθεσεις ενα συγκεκριμενο ποσο.

Βλεπω πολλες επιστροφες των προιοντων της  :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τον mg50, τον είχα αγοράσει φέτος μεταχειρισμένο και παρατήρησα κάτι που συμβαίνει και σε άλλους μεγάλους μάρσαλ της MG σειράς: α)έχει πρόβλημα με το ανεμιστηράκι του που βρίσκεται στο πίσω μέρος και δεν γυρίζει πάντα, β) δεν έχει και πολύ gain σχετικά με άλλους marshall. Το μινι-stack και οι 15W combo ενισχυτές της σειράς MG έχουν περισσότερο gain και lead για σόλο (Με τις ίδιες κιθάρες και μαγνήτες πάντα).

Mου φαίνεται ότι ο fame είναι αρκετά οικονομικός για τα specs που έχει και για λαμπάτη κατασκευή θα στην πρότεινα. Απλά έχε υπόψιν ότι όπως κάθε λαμπάτος, έτσι κι ο fame θα χρειάζεται νέες λυχνίες ανά διαστήματα(για το πότε αλλάζεις λυχνίες διάβασε και σχετικά θέματα στο φόρουμ). Αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι ένας ενισχυτής που αξίζει με τους τύπους λυχνιών, τα 3 κανάλια και τα fx loop που διαθέτει.

Μάλιστα τα 60Watt είναι πολλά και δε συγκρίνονται με τα 50-60W ενός τρανζίστορ ενισχυτή. Αυτό ίσως αποτελεί πρόβλημα αν τον θέλεις καθάρα και μόνο για practice στο σπίτι. 

Τον AVT50 (και AVT100) της μάρσαλ πάλι... τον έχω ακούσει από κοντά αρκετές φορές και μου φάνηκε χειρότερος του MG50 σε ήχο(πολλά πριμα στο βρώμικο, έως fuzz) και έχω δει κατόχους του να τον κατηγορούν λόγω τεχνικών προβλημάτων σε Ελλάδα κι εξωτερικό....

Αν o fame για χψζ λόγο δεν σου αρέσει μπορείς να τον επιστρέψεις στο musicstore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου