Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ!!!

 

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ENGL Special Edition, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΥ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΜΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ PRE-AMP ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΝΑΛΙ ΜΟΝΟ, ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ BLUES OVERDRIVE. ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ SERIAL LOOP ΤΟΥ ENGL, ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΚΑΜΠΙΝΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΩ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΤΕ PRE-AMP ΓΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ "ΣΠΑΝΕ" ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Υπαρχει και πιο αλή λύση, αντικατέστησε τις προενισχυτικές λάμπες 12AX7/ECC83 με 12AT7. Βέβαια θα χάσεις ένα 5% απο την συνολική ισχύ το ενισχητή αλλά θα έχεις πιο καθαρό ήχο στην προενίσχυση. Το έχω κάνει σε ένα δικό μου και δούλεψε μια χαρά!

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ ΜΑΚΗ, ΑΜΑ ΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ, ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ!!! ΚΑΙ ΟΙ SOLDANO ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΟΝΟΜΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να θέλεις να αλλάξεις "γεύση" στον preamp σου είναι εφικτό, αλλά το αν θα "σπάει" ή όχι είναι άλλη ιστορία. Το preamp θα φροντίσει να δώσει το "χρώμα" του ήχου σου, και το poweramp θα το χρωματίσει επίσης αλλά σαφώς λιγότερο, και η δουλειά του είναι να παρέχει την τελική μεγάλη ισχύ που απαιτείται.  Ποιον έχεις? Αυτόν με τις ΕL34 ή με τις 6L6? Kαι οι δυο είναι στα 100 βατ, επομένως έχουν άφθονη ισχύ & το "σπάσιμο" δεν προέρχεται από αυτούς (εκτός αν τους παίζεις σε εντάσεις τραγικές) παρά μόνο από τον preamp. Είσαι σίγουρος ότι έχεις εξαντλήσει τις πάμπολλες δυνατότητές του? Αν το θες να μην "σπάει" με τίποτα πρέπει να φροντίσεις τα settings του power amp (ψηλά αυτός και χαμηλά ο pre) ή εν ανάγκη να αλλάξεις την πρώτη προενισχύτρια με κάποια με μικρότερο gain.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε βεβαια να πηγαινει Κιθαρα-->Εφε-Whatever-->Soldano προενισχυτης-->ENGL Power Amp (μεσω του return στο e.loop) και να παρακαμψει τελειως την προενισχυση του Engl που (απο οτι καταλαβα) ειναι αυτη που το προκαλει το προβλημα/δεν του αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω κάποια μικρή προσωπική εμπειρία απο τα μηχανήματα που αναφέρθηκαν και πράγματι υπάρχει σοβαρό θέμα στα καθαρά, ανάλογα βέβαια και με τα γούστα.

Δεν το αναφέρεις, αλλά υποθέτω ότι παίζεις με κάποιους high gain μαγνήτες, οι οποίοι επιδεινώνουν το θέμα σε μεγάλο βαθμό.

 

Επιπλέον, εαν αλλάξεις προενίσχυση, μπορεί να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα στα "καθαρά" και να χάσεις στο βρώμικο κανάλι, όπου ήδη είσαι ικανοποιημένος.  :-\

 

Υγ. Μην γράφεις με κεφαλαία.

Τα posts γίνονται δυσανάγνωστα...  ;) ρίξε και μια ματιά στους κανονισμούς, θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλε Μακη (και οι υπολοιποι) σορυ αλλα η γνωμη μου γι αυτο τον προενισχυτη ειναι οτι τα βρωμικα του ειναι ΠΟΛΥ μαπα. Σκετη λασπη. Επισης δεν μπορει να παει ουτε στο ελαχιστο σε high gain καταστασεις. Το πολυ να παρεις ενα ηχο Gary Moore a la "Still got the blues". Αλλα μεχρι εκει. Νο μορ.

Το ξερω οτι εχει πολυ καλο ονομα, το ξερω οτι ειναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΣ αλλα ενα psa1 που ειχα τον εσκιζε κανονικα.

Καλο ειναι να μην θαμπωνομαστε παντα απο ενα "τρανταχτο" ονομα αλλα να δουμε και πισω απο αυτο.

Προσωπικη γνωμη παντα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι κατάλαβα τον πρότεινε για καθαρά και όχι για τα βρώμικά του.

 

Play έχει δίκιο ο Τσερεμόνης. Ο φίλος το θέλει για καθαρά. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου