Προς το περιεχόμενο

entry κάρτα ήχου για κιθαροsoftware+φωνή


teoteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν ψάχνω κάρτα ήχου για ηχογράφηση και jamming σε daw με modelling vst

μέχρις στιγμής σκέφτομαι ότι:

1) θέλω δύο εισόδους (κιθάρα+απλό μικρόφωνο(ή δεύτερη κιθάρα αν γίνεται)) και δύο εξόδους (ακουστικά/ηχεία)

2) με βολεύει σύνδεση pci ή pci-x (δεν έκανα τυπογραφικό, pci-x και όχι pci-e) και εσωτερική κάρτα ενώ αντίθετα θα με ξεβόλευε usb εξωτερική κάρτα εκτός αν υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα

3) θέλω να ακούω τους ήχους και τους ήχους άλλων προγραμμάτων σε windows 7 όταν έχω ανοιχτό το daw (πράγμα που δεν μπορώ να κάνω τώρα όταν αναλαμβάνει το asio4all)

4) πάμε για πολύ περιορισμένο και χαμηλό budge αλλά αφού δεν ξέρω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα δεν μπορώ να πω και συγκεκριμένα σε τι χρήματα κινούμαστε, για αυτό θέλω τη βοήθειά σας

5) πρέπει να μειώσω θόρυβο που πιθανόν να έχει η (σχετικά καλή) onboard κάρτα ήχου

 

πείτε μου τι άλλο χρειάζεται να κοιτάξω και να σκεφτώ και αν έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση από την οποία μπορώ να ξεκινήσω

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστέυω οτι με emu 1820m ή delta 1010 θα εισαι οκ.

Πολύ ποιοτικές και οι 2 και θα τις βρείς ευκολα μεταχειρισμένες.

 

Θα ελεγα να μην έχεις ποτε όριο το τι χρειάζεσαι τώρα αλλα και του τι μπορεί να χρειαστείς αργότερα, οι παραπάνω κάρτες θα σε καλύψουν btw.

Καλο ειναι να έχεις εστω και spare παραπάνω inputs και outputs,καπου θα φανουν χρησιμες πχ πετάλια,reamping,μικρόφωνα,2ο σετ ηχείων,rack fx κλπ.

 

Λογω του budget σου οι προτάσεις μου ειναι αυτές αλλιώς θα σου λεγα για rme που ειναι top αλλα πιο ακριβες.

Οπως και να χει λογω του παλιοτερου πρωτοκόλλου που κοιτας θα ελεγα να μην ξοδευτεις ετσι και αλλιως γιατι μπορει να κανεις καποια αναβαθμιση στο μελλον.

Το θετικο του οτι ψάχνεις για εσωτερική καρτα ενω η αγορά ειναι προσανατολισμένη σε εξωτερικές ειναι οτι δεν θα δυσκολευτείς να βρείς κατι αρκετα ποιοτικο αν και legacy γυρω στα 80-100€ (μεταχειρισμένη), λεφτα που για εξωτερική θα ηταν το κατώτατο οριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ, να προσθέσω δυο σημειώσεις

 

- μουσική παίζω 20 χρόνια και την κάρτα τη θέλω για να κάνω κάποια συγκεκριμένα πράγματα που κάνω και τώρα αλλά με λιγότερο θόρυβο/αξιοπρεπή ήχο

συνήθως σκέφτομαι προνοητικά αλλά εδώ πραγματικά δεν θα χρειαστώ ούτε μια είσοδο παραπάνω

οπότε αν υπάρχει και κάτι ακόμη πιο περιορισμένο πάμε προς τα εκεί

 

6) δεν κοιτάω στα μεταχειρισμένα για πολύ απλούς λόγους, είναι ηλεκτρονικό προϊόν και θέλω να καλύπτεται από εγγύηση οπωσδήποτε αλλά να έχω και εύκολη πρόσβαση σε support

 

από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να κοιτάξω προς usb κάρτες (εξάλλου και οι κάρτες που έγραψες πάλι εξωτερικό interface έχουν οπότε δεν τη γλυτώνω την επιπλέον συσκευή)

απλά ένας άλλος λόγος που δεν σκεφτόμουν για usb ήταν και το ότι ο υπολογιστής είναι γεμάτος συσκευές και περιφερειακά

οι usb κάρτες δεν είχαν συχνά προβλήματα θορύβου εξαιτίας παρεμβολών ή έχουν λυθεί αυτά τα προβλήματα; θα είναι κρίμα να πάρω κάτι καινούριο και να έχω χειρότερο ήχο

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινουρια κοιτα σε usb.Η μικρη η steinberg ειναι πολυ καλη για τα λεφτα της.

http://www.soundonsound.com/sos/jun13/articles/steinberg-ur22.htm

http://www.thomann.de/gb/steinberg_ur22.htm

http://www.athensproaudio.gr/el/steinberg-ur-22.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ,

πολύ ωραία θα ξεκινήσω από αυτά να δω τις διαφορές τους για να μη σε πρήζω και βλέπουμε

δυστυχώς τώρα δεν έχουμε επίγειο internet λόγω βροχής (τι να κάνουμε...) οπότε καιρού επιτρέποντος πια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ρε παίδες, ισχύει αυτό που λέει στο (παρακάτω) video, γιατί με έχει μπερδέψει;

 

λέει, χαραχτηριστικά, πως οι είσοδοι 'instrument' στις -μιλάμε για φθηνές- κάρτες ήχου (και αναφέρει για παράδειγμα την focusrite 2i2 που έχει είσοδο με διακόπτη επιλογής 'line' ή 'instrument') δεν κάνουν για απευθείας σήμα ηλεκτρικής κιθάρας αλλά είναι για σήμα επιπέδου μικροφώνου (παρότι έχουν διακόπτη για 'instrument')...

 

...εκτός αν έχουν και 'pad' (το οποίο δεν έχω διαβάσει ακόμη τι είναι) όπως έχει και η κάρτα που κρατάει (και αυτός είναι ο λόγος που την αγόρασε), η focusrite 2i4, και με τα 'pad' δέχεται απευθείας σήμα ηλεκτρικής κιθάρας

 

(στο 02:48 αρχίζει να τα λέει αυτά)

 

η επιλογή 'instrument' στις κάρτες τότε τι κάνει; δεν είναι hi-z; εννοούν instrument μέσω di box; τότε δεν θα έλεγε mic καλύτερα;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου