Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι βοήθεια με το Pedal Bag μου


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά σε όλους!

 

Έχω πάρει πριν ένα μήνα αυτή την πεταλοθήκη:

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_pedalbag.htm

 

Η οποία έχει εσωτερικά 3 σειρές απο το μαλακό μέρος του velcro και συνοδεύεται απο περίπου 2 μέτρα με αυτοκόλλητο velcro (το σκληρό μέρος)

 

Το πρόβλημα:

Κόλλησα στα πεταλάκια μου το velcro και τα κόλλησα πανω στην θήκη.

Όταν την αφήνω σπίτι κάθετα το επόμενο πρωί όλα έχουν ξεκολλήσει. Tα velcro είναι κολλημένα μεταξύ τους αλλα τα πεταλάκια έχουν ξεκολλήσει απο το velcro.

 

Και η ερώτηση:

Τι μπορώ να κάνω για να παραμείνουν κολλημένα? Να τα κολλήσω με κόλα ή σιλικόνη? Θα βοηθήσει αυτό? Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα κολλήσω με κόλα ή σιλικόνη? Θα βοηθήσει αυτό?

 

δε νομίζω ότι θα ήταν δόκιμο να τα κολλήσεις διότι αν κάποια στιγμή θελήσεις να τα βγάλεις για να τους αλλάξεις σειρά ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, τι θα κάνεις;

 

πάντως εγώ για pedalboard έχω αυτό http://www.thomann.de/gr/trex_tone_trunk_68_gigbag.htm και σε όποια δεν κρατιέται καλά το velcro έχω βάλει αυτό http://www.thomann.de/gr/nobels_mountyp_set.htm

 

στα περισσότερα πετάλια πάντως δεν έχω πρόβλημα....

 

η γνώμη μου είναι να ψάξεις για τέτοιου στυλ pedalboard σε χαμηλότερες τιμές και θα σε βολέψουν....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά σε όλους!

 

Έχω πάρει πριν ένα μήνα αυτή την πεταλοθήκη:

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_pedalbag.htm

 

Η οποία έχει εσωτερικά 3 σειρές απο το μαλακό μέρος του velcro και συνοδεύεται απο περίπου 2 μέτρα με αυτοκόλλητο velcro (το σκληρό μέρος)

 

Το πρόβλημα:

Κόλλησα στα πεταλάκια μου το velcro και τα κόλλησα πανω στην θήκη.

Όταν την αφήνω σπίτι κάθετα το επόμενο πρωί όλα έχουν ξεκολλήσει. Tα velcro είναι κολλημένα μεταξύ τους αλλα τα πεταλάκια έχουν ξεκολλήσει απο το velcro.

 

Και η ερώτηση:

Τι μπορώ να κάνω για να παραμείνουν κολλημένα? Να τα κολλήσω με κόλα ή σιλικόνη? Θα βοηθήσει αυτό? Τι άλλο μπορώ να κάνω?

 

Ε καλα δεν ειναι και τόσο μεγάλο το πρόβλημα.... ;D

Κι εγω φίλε μου έχω ακριβώς την ίδια τσάντα. Πραγματι και σε μενα ξεκολλάνε τα αυτοκόλλητα από τα πεταλάκια. Το να τα κολλήσεις με κόλλα δεν το βρισκω καλή ιδέα για τον λόγο που εξηγει ο Παναγιώτης. Εγω πολύ απλά την τσάντα την αφήνω "ξάπλα" όπως δείχνει και στην φωτογραφία του thomman και δεν πανε πουθενα τα πεταλάκια. Εγω πάντως προτίμησα την τσάντα από το pedalboard για λόγους κόστους και δευτερον για πολύ χαμηλότερο βάρος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω ότι θα ήταν δόκιμο να τα κολλήσεις διότι αν κάποια στιγμή θελήσεις να τα βγάλεις για να τους αλλάξεις σειρά ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, τι θα κάνεις;

 

πάντως εγώ για pedalboard έχω αυτό http://www.thomann.de/gr/trex_tone_trunk_68_gigbag.htm και σε όποια δεν κρατιέται καλά το velcro έχω βάλει αυτό http://www.thomann.de/gr/nobels_mountyp_set.htm

 

στα περισσότερα πετάλια πάντως δεν έχω πρόβλημα....

 

η γνώμη μου είναι να ψάξεις για τέτοιου στυλ pedalboard σε χαμηλότερες τιμές και θα σε βολέψουν....

 

ναι αλλα το δικό σου είναι ξύλινο ενω το δικό μου υφασμάτινο

 

Επίσης το πρόβλημα μου δεν είναι οτι ξεκολλάει το σκληρό με το μαλακό βελκρό μεταξύ τους, αλλα το ξεκολλάει το σκληρό μέρος απο το πεταλάκι. Δηλαδή το βελκρό συνεχίζει να είναι κολλημένο στην πεταλιέρα αλλα το πεταλάκι έχει πέσει.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα δεν ειναι και τόσο μεγάλο το πρόβλημα.... ;D

Κι εγω φίλε μου έχω ακριβώς την ίδια τσάντα. Πραγματι και σε μενα ξεκολλάνε τα αυτοκόλλητα από τα πεταλάκια. Το να τα κολλήσεις με κόλλα δεν το βρισκω καλή ιδέα για τον λόγο που εξηγει ο Παναγιώτης. Εγω πολύ απλά την τσάντα την αφήνω "ξάπλα" όπως δείχνει και στην φωτογραφία του thomman και δεν πανε πουθενα τα πεταλάκια. Εγω πάντως προτίμησα την τσάντα από το pedalboard για λόγους κόστους και δευτερον για πολύ χαμηλότερο βάρος....

 

Και εγώ για αυτό την προτίμησα.

Δεν λέω να κολλήσω τα πεταλάκια πάνω στην πεταλιέρα με κόλλα, αλλα την ταινία του βελκρό πάνω στο πεταλάκι.

 

Πάντως λόγω υπερβολικής έλλειψης χώρου στο δωμάτιο μου, δε μπορώ να την κρατάω ξαπλωτή

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβα οτι θες να κολλήσεις το velcro πάνω στα πεταλάκια... Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις πολύ βαρβάτη κόλλα γιατι μερικά πεταλάκια ειναι πολύ βαριά και θα σου πέφτουν πάλι. Απλώς θα ψιλοκαταστρεψεις τα πεταλάκια με τις κόλλες και δεν ξερω αν θα αντεχει πάλι. Επιεδη δεν βρισκω καμια άλλη λύση προτείνω να το δοκιμάσεις σε ενα πεταλακι αφού καθαρίσεις τον πάτο που θα κολλήσεις την ταινια velcro και βλέπεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστώ. Μόλις σκέφτηκα και κάτι άλλο. Με μια μεγάλη ταινία βελκρό να τα δένω απο πάνω όλα μαζί όταν δεν τα χρησιμοποιώ.

 

Τέλος πάντων θα δοκιμάσω και θα δω

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας χρησιμοποιήσει velcro στην πεταλιέρα μου παλιότερα έφτασα στο συμπέρασμα ότι δυστυχώς δεν κάνει δουλειά. Δουλέυει καλά (δηλαδή το κομμάτι που κολλάει στα πεταλάκια κολλάει καλά ) μόνο σε πεταλάκια Electroharmonix. Σε digitech και marshall δε δούλεψε - κοινώς ξεκολλούσαν με το παραμικρό. Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι να χρησιμοποιήσεις ένα λεπτό φύλλο απο ελαφρύ ξύλο ή παρόμοιο υλικό (ψάχνω περίπου 45 λεπτά το όνομα του υλικού που είναι σαν διάφανο πλαστικό και έχω κολλήσει) αφού πατρονάρεις την επιφάνεια της τσάντας σου, μετάνα το τρυπήσεις και τεκικά να χρησιμοποιήσεις αυτά που έβαλε ο παναγιώτης στο 2ο του λινκ.  Θα είναι όλα σταθερά και δε θα έχεις κίνδυνο να χάσουν τη θέση τους ενώ αν επιλέξεις ελαφρύ υλικό για τη βάση δε θα βαρύνει και πολύ η βαλιτσούλα σου!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου