Προς το περιεχόμενο

Προσπαθώντας ηχογράφηση κιθάρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, ετοιμάζω ένα καινουργιο project σε στυλ electronica και θέλω να ηχογραφήσω κιθάρες, (κυρίως καθαρές). Το πρόβλημα είναι πως σε σχέση με το υπόλοιπο υλικό οι κιθάρες ακούγονται ξεκάρφωτες, δηλαδή πραγματικά δεν μπλέκουν ιδανικά με τα υπόλοιπα. Πρίν καταφύγω στα plugins για το λύσω αυτό θα ήθελα τις συμβουλές σας όσον αφορά το κομμάτι της ηχογράφησης καθώς δεν το κατέχω ιδιαίτερα το θέμα.

 

Εχω δυνατότητα να ηχογραφώ μονάχα 2 κανάλια ταυτόχρονα. Ο εξοπλισμός μου είναι ο εξής:

 

Laney VC30 1-12

Zoom G9.2tt (μόνο προενίσχυση και fx, όχι modelling)

Fender American Standard Telecaster (χωρίς mods)

 

Απο μικρόφωνα τα εξής: (και δεν έχω λεφτά για άλλα)

Shure SM58 (αφαιρώντας το pop shield)

Rode NT1 (large diaphragm condenser)

Sennheizer e 945  (vocal mic)

 

Και ηχογραφώ μέσω μιας Focusrite Saphire σε Cubase.

 

Παρόλο που έχω διάθεση να χρησιμοποιήσω τον ενισχυτή και τα mics κατα 90% έχω καλύτερα αποτελέσματα αν απλά ηχογραφώ την μια έξοδο του Zoom (που διαθέτει λαμπάτη προενίσχυση) κατευθείαν στην κάρτα, χάνοντας τον χαρακτήρα όμως του ενισχυτή. Αυτό θέλω να το αλλάξω γιατί ισχύει μόνο για απολύτως καθαρούς ήχους.

 

Λοιπόν οι ερώτησεις είναι οι εξής:

Είναι δυνατόν με αυτά τα μικρόφωνα να έχω καλά αποτελέσματα ή να το ξεχάσω?

 

Όταν όντως χρησιμοποιώ mics τα τοποθετώ ελαφρά έξω απο το κέντρο του ηχείου σε μικρή γωνία για να αποφεύγω το hiss. Επείδη το δωμάτιο δεν έχει και τον καλύτερο ήχο τα τοποθετώ σχεδόν να ακουμπάνε το grill cloth.

Καλά δεν το σκέφτομαι? Προτάσεις?

 

Όταν βρώ μια καλή θέση για τα καθαρά, στην ίδια θέση τα βρώμικα απλά δεν λένε μια.

Δηλαδή δεν υπάρχει μια standard θέση που να κάνει και για καθαρά και για βρώμικα?

 

Πρασπαθώ να ηχογραφήσω το FX send του ενισχυτή στελνοντας το απευθείας στην κάρτα αλλά για κάποιο λόγο βγάζει τρελό θόρυβο. Ποτέ δεν είχα θέμα με γειώσεις αλλά αυτό δεν μπορώ να το λύσω. Χρειάζομαι DI για αυτή την δουλειά? Είναι κάτι που γίνεται? Αν τα κατάφερνα θα είχα τον ήχο του ενισχυτή (την προενίσχυση δηλαδή)?

 

Βάζοντας phantom power (αναγκαστικά και στις 2 εισόδους) για να λειτουργήσει το Rode κάνω ζημιά στα δυναμικά mics ή είναι εντάξει?

 

Και ότι άλλη συμβουλή σας έρχεται είναι ευπρόσδεκτη!!!

Ευχαριστώ

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1.Πρωτα απο όλα κοιτα κατω απο το θεμα στα "Σχετικά" τι γίνεται με παρεμφερή θεματα.

2.Κοίτα τα σχετικά άρθρα για ηχογράφηση κιθάρας.

3.Καλό είναι να μην χρησιμοποιείς το phantom ταυτοχρονα με τα δυναμικά μικρόφωνα. Αλλοι λένε ότι μπορεί να υπάρξει θέμα. Εγω δεν συννάντησα ποτε, αλλά φυλαγε τα ρούχα σου...

4. Το σήμα που θα παρεις απο το FX send είναι της προενίσχυσης. Λογικά πρέπει να είναι line level και να μην εχει προβλημα με την καρτα. Ο τρελλος θορυβος βεβαια είναι υποκειμενικός ή ειναι θεμα καλωδίου ή και βρόγχου γείωσης. Πρώτα δοκιμασε να είναι ενισχυτης και καρτα > pc στην ίδια πριζα και βλέπουμε..

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι πως σε σχέση με το υπόλοιπο υλικό οι κιθάρες ακούγονται ξεκάρφωτες, δηλαδή πραγματικά δεν μπλέκουν ιδανικά με τα υπόλοιπα.

Χρόνια τώρα, ηχογραφώ κατευθείαν στη κάρτα ήχου (χωρίε ενισχυτές, μικρόφωνα κλπ...άντε καμμιά φορά να χρησιμοποιήσω ένα Αrt Tube για τις ακουστικές) και ποτέ οι κιθάρες μου δεν ακούγονταν ξεκάρφωτες μέσα στο σύνολο. Λίγο reverb, λίγο echo, λίγο Guitar Rig... και όλα υπό έλεγχο.

Εάν δεν είσαι κιθαρίστας (αλλά πληκτράς), νομίζω ότι δεν σου φταίει το Ηardware αλλά ό τρόπος σκέψης.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το να χρησιμοποιείς το line out (preamp out) του ενισχυτή σου ετσι σκέτο μάλλον δεν είναι καλή ιδέα γιατί θα σου πλαστικοποιεί τον ήχο της κιθάρας.. εκτός εαν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις στην επεξεργασία μετα στο pc.

 

εγώ σου προτείνω να παιξεις λιγο ακομα με τα μικρόφωνα.. αφου βρηκες καλό σημείο για καθαρά, και αφου καθαρά σε ενδιαφέρει να γράψεις..

 

αυτός ο yameth πως απανταει ενω ποτε δε τον βλεπεις online???

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια τώρα, ηχογραφώ κατευθείαν στη κάρτα ήχου (χωρίε ενισχυτές, μικρόφωνα κλπ...άντε καμμιά φορά να χρησιμοποιήσω ένα Αrt Tube για τις ακουστικές) και ποτέ οι κιθάρες μου δεν ακούγονταν ξεκάρφωτες μέσα στο σύνολο. Λίγο reverb, λίγο echo, λίγο Guitar Rig... και όλα υπό έλεγχο.

Εάν δεν είσαι κιθαρίστας (αλλά πληκτράς), νομίζω ότι δεν σου φταίει το Ηardware αλλά ό τρόπος σκέψης.

 

Ευχαριστώ φίλε, πραγματικά με βοήθησες, θα τρέξω σπίτι μετά την δουλειά να αλλάξω τρόπο σκέψης. Πολύ φιλικός και αποτελεσματικός!!!

Μέχρι και ψυχολογικό τεστ μου έκανες και με έβγαλες και πληκτρα!

 

@yameth Τα τσεκάρω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε, πραγματικά με βοήθησες, θα τρέξω σπίτι μετά την δουλειά να αλλάξω τρόπο σκέψης. Πολύ φιλικός και αποτελεσματικός!!!

Μέχρι και ψυχολογικό τεστ μου έκανες και με έβγαλες και πληκτρα!

Προφανώς δεν κατάλαβες τίποτα...οπότε καλή τύχη!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου,

όσον αφορά τα μικρόφωνα,με το SM58 είσαι απολύτως καλυμμένος!

Γενικά στις ηχογραφήσεις παίζουν πάρα πολλά πράγματα,απ'τη στιγμή όμως που ο εξοπλισμός σου είναι αυτός που είναι(δεν το κρίνω,μην παρεξηγηθώ)πρέπει να πειραματιστείς πολύ για να καταλλήξεις στον ήχο που θέλεις!

Μπορώ να σου πω κάποια στάνταρ πράγματα ν'ακολουθήσεις αλλά από εκεί και πέρα θέλει ψάξιμο ;)

 

α)Τοποθέτησε τον ενισχυτή σου σε καρέκλα έτσι ώστε και το μικρόφωνο να έχει απόσταση από το έδαφος τουλάχιστον 0,5m-έτσι αποφεύγεις τη "σύλληψη" των δονήσεων του πατώματος

β)Θέση μικροφώνου-ενισχυτή

Τοποθέτησε το στη μέση από το κέντρο του κώνου του ηχείου και την περίμετρό του και όχι πολύ κοντά για να μη σου παρουσιαστεί proximity effect-γύρω στα 10-15cm νομίζω θα'σαι εντάξει.

Αν θες έναν πιο μουντό,γλυκό ήχο μπορείς να δώσεις στο μικρόφωνο μια ελαφρά κλίση(off axis)

*Αν είχες περισσότερα κανάλια διαθέσιμα για ηχογράφηση θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το  Rode για σύλληψη χώρου αλλά απ'τη στιγμή που ηχογραφείς στο δωμάτιό σου,έτσι κι αλλιώς δε στο συνιστώ!

γ)Ερώτηση:"Πρασπαθώ να ηχογραφήσω το FX send του ενισχυτή στελνοντας το απευθείας στην κάρτα αλλά για κάποιο λόγο βγάζει τρελό θόρυβο. Ποτέ δεν είχα θέμα με γειώσεις αλλά αυτό δεν μπορώ να το λύσω. Χρειάζομαι DI για αυτή την δουλειά?"

 

Απάντηση:Ναι... :)

 

δ)Ερώτηση:"Βάζοντας phantom power (αναγκαστικά και στις 2 εισόδους) για να λειτουργήσει το Rode κάνω ζημιά στα δυναμικά mics ή είναι εντάξει?"

 

Απάντηση:Απλώς...μην το κάνεις!!!

 

 

Υ.Γ

Αν ξέχασα ν'απαντήσω σε κάτι ζητώ συγνώμη αλλά εδώ θα'μαστε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@unic Ευχαριστώ πολυ φίλε!!!

Έβαζα τόσο κοντα το Mic για να μην πιάνει και το δωματιο αλλά θα το δοκιμάσω όπως το λες. Αυτό με την απόσταση απο το πάτωμα δεν το είχα δοκιμάσει!

 

Τώρα για το DI, αν απο το FX Send στείλω καλώδιο στην πεταλιέρα και απο εκεί στην κάρτα, δεν έχω το ίδιο πρόβλημα. Ίσως πρέπει όντως να τα βάλω όλα στην ίδια πρίζα. Αν δεν δουλεψει θα δω και την λύση του DI σίγουρα.

 

 

 

 

@marathon

Είναι προφανώς κάποια πρακτική μύησης το να κοροιδεύουμε όποιον δεν έχει πάνω απο 7000+ μηνύματα, έτσι???

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon

Είναι προφανώς κάποια πρακτική μύησης το να κοροιδεύουμε όποιον δεν έχει πάνω απο 7000+ μηνύματα, έτσι???

Επαναλαμβάνω, ότι δεν κατάλαβες τίποτα. Επαναλαμβάνω πάλι ότι από το 2001 ηχογραφώ καρφί στη κάρτα και δεν ένοιωσα πότε ξέχωρες τις κιθάρες μου.

Την επόμενη φορά, θα μυρίσω τα νύχια μου, για το τι όργανο παίζεις.

Εάν θέλεις να το παίζεις παρεξηγημενος και κοροϊδεμένος, δικό σου πρόβλημα. Εγώ σταματώ εδώ...και πάλι καλή τύχη.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όλα πήγαν καλά. Κατάφερα χρησιμοποιώντας την ίδια πρίζα για όλα τα μηχανήματα επιτέλους να τραβήξω καλώδιο απο το FX Send στην κάρτα, μετά πέρασα το σήμα απο εξομοιωτή καμπίνας (Waves GTR) χρησιμοποιώντας την επιλογή "direct" και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, εως εξαιρετικό.

Παράλληλα η νέα τοποθέτηση του ενισχυτή και μικροφώνου είναι πολύ πιο αποτελεσματική απο αυτή που χρησιμοποιούσα, για τα καθαρά δουλεύει καλά αλλά θέλει περισσότερη δουλειά για τα βρώμικα.

Συμπέρασμα είναι πως θα προτιμήσω την πρώτη λύση που είναι πιο άμεση και Plug n Play λόγω περιορισμένου χώρου και μέτριας ακουστικής δωματίου, ωστέ να συνεχίσω επιτέλους να παίζω. Ένα DI φαίνεται απαραίτητο ώστε να γράφω και το preamp out αλλά και τα FX που βάζω στο FX Loop.

 

Αν θέλει κάποιος να απαντήσει σε μια τελευταία ερώτηση.

Η focusrite έχει επιλογή ανάμεσα σε Line in και Instrument για την ίδια είσοδο. Η Line in επιλογή θέλει περισσοτερο gain απο την Instrument για να γράψει στις ίδιες εντάσεις. Φαντάζομαι πως είναι αυτό που διάβαζα σε κάποια άλλα αρθρα και έχει σχέση με την αντίσταση. Ποιά απο τις 2 να χρησιμοποιήσω για να γράφω το send του Laney? Η λογική λέει το line in αλλά δεν είμαι σίγουρος για αυτό.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου