Προς το περιεχόμενο

Περι επιλογης audio interface & mοnitors κτλ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα επιτέλους μετα απο τόσα χρονια ενασχόλησης με κιθάρα να ετοιμάσω και τιποτα δικο μου και αφου διαβασα 5 πραματα εδω στο νοιζ και γενικα στο νετ εχω κάποιες(...) αποριες.Να σημειώσω οτι απο τέτοια θεματα οπως recording και software δεν έχω ιδεα.Το pc μου ειναι core duo 8200 ram 2g soundcard audigy 2 platinum αυτη με το πανελάκι,ηχεια altec lansing και λειτουργικο windows xp.Αυτο που θέλω ειναι να περνάω ειναι κιθάρες,μπάσο,φωνη και ισως κανα πληκτρο κάπως αργοτερα μεσω software με χρηση εξωτερικου κλαβιε.Τις κιθάρες λογικα θα τις περναω με κανα guitar rig 4 η παρομοια φάση.

 

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι θα χρειαστω ενα audio interface.Εχω καταληξει στα m audio fast track pro και native instruments kontrol 1 μιας και τις μαρκες τις ξερω και απο άλλα δεν ξερω τι παιζει.Η διαφορα των εκατο ευρω δικαιολογειται σαν ποιοτητα των δυο η θα κάνω τη δουλεια μου μια χαρα και με τα δυο;Το ρωταω γιατι διαβάζω διαφορα για την m audio περι drivers και προενισχυση...και να φανταστω οτι ο,τι πάρω θα λειτουργει παραλληλα με την καρτα ηχου.

 

Τα μονιτορ ειναι must;Τα alesis m1 520 την παλευουν η υπαρχουν και καλύτερα κατα τη γνωμη σας σε αυτα τα λεφτα;

 

Φωνη γράφω καλα με ενα 58αρι που έχω η θα χρειαστω κανα μεγάλου διαφράγματος πυκνωτικο και γω δεν ξέρω τι;

 

Τέλος επειδη ζαχαρώνω ενα rp1000(το μπατζετ μου ειναι 400-450 ευρω το πολυ) μηπως όλα τα παραπάνω ειναι περιττά μια και που αυτο συνδέεται μεσω usb και μπορω να κάνω την δουλεια μου με το line in 2(μεγάλο καρφι) οσο αφορα τη φωνή στο πανελάκι της audigy 2;Vst για κανα drums,πλήκτρο σηκωνει να φανταστω.Σε τι βαθμο και απόδοση;

 

Εγραψα πολλά αλλά η γνωση μικρη και τα λεφτα λίγα...οποιαδήποτε βοηθεια εστω και με λινκς ευπροσδεκτη.

 

 

 

 

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά επρεπε να μελετησω κάπως παραπάνω...Βρηκα αυτό και με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168151.0

 

Αν εχω τιποτα επιπλεον απορίες επανέρχομαι.Μάλλον τα Alesis θα χτυπήσω για μονιτορ και την emu0404.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου