Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση πραγματικής ή όχι κιθάρας challenge!


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)

mussel5.jpg

2)

mussel5.jpg

και ισως καποια ρυθμικα

electric-guitar-parts.jpg

3)

mussel5.jpg

4)

mussel5.jpg

και ισως καποια ρυθμικα

electric-guitar-parts.jpg

 

Αν και λογικα για να σε κοντραρε ειναι σιγουρος για την δουλεια του και σου εβαλε

μυδια σε ολα ωστε να σε μπερδεψουν καποια.

Παντως μου φαινεται πιο λογικο τα high gain ρυθμικα να βγαινουν πιο πειστικα με μυδια. Οπως ειπε και ο marathon στα lead δεν μπορεις να βγαλεις την αντιστοιχη 'εκφραση' της κιθαρας στα πληκτρα, ενω τα κοφτα power chords ειναι παιχνιδακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάιζεις με επικίνδυνα πράγματα 8) 8). Εμένα ένα παρόμοιο τέστ κάποτε μου κόστισε -1 κάρμα (γιατί κάποιος νόμιζε ότι τους κορόϊδευα...).

 

Διαρρηγνύω τα ιμάτιά μου για αυτήν την αισχρή αυθαιρεσία της εξουσίας, παρατάω αμέσως δουλειές κλπ. και κατεβαίνω στους δρόμους με ένα πλακάτ. Ευκαιρία να δηλώσω τη συμπαράστασή μου σε στυλ 2 σε 1 (για σένα μαζί με τους Ιρανούς).

 

Ενιδαφέρον φαίνεται... θα ακούσω τα κομμάτια μόλις μπορέσω με προσοχή!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αφού λοιπόν ξεκίνησε το παιγνίο να συμπληρώσω μια πληροφορία:

 

Πραγματικές και μη πραγματικές κιθάρες, ΟΛΕΣ περάσανε απο guitar rig και το κομμάτι του Vai απο Amplitube 2. Άρα δεν είναι μονο ο ήχος που ψάχνετε.

 

επίσης ο Aaron είναι καταπληκτικός κιθαρίστας και ούχι πληκτράς.

 

Τώρα να φάω -1 κάρμα δε το βλέπω, παρα το νεαρό της ηλικίας μου!  :P

 

Εμένα το 1ο βαράει για πολύ midi, απο το σόλο, αλλά για tool δεν παίρνω όρκο ότι δεν είναι πραγματική κιθάρα...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Εξαρτάται...Τι εννοώ, αλλιώς κατανοεί το παίξιμο ένας πληκτράς και αλλιώς ένας κιθαρίστας που παίζει με midi κιθάρα. Παίζει ρόλο (νομίζω) και το interface.

 

Ξαναποστάρω το κομμάτι που είχα φτιάξει (όπου η slide κιθάρα είναι midi-από τα samples του garageband)...χωρίς να είμαι ο παιχταράς, νομίζω ότι ξεγελάω ένα κοινό ακροατή.

http://soundclick.com/share?songid=6989595

 

Επίσης ένα άλλο δείγμα, όπου τα σαντούρια (που στα δικά μου αυτιά ακούγονται αληθοφανή) είναι παιγμένα με τη κιθάρα από τα samples του EthnoWorld

http://soundclick.com/share?songid=6068578

 

Υ.Γ Thanks Bloody...ήξερα ότι μπορώ να στηριχτώ επάνω σου.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικές και μη πραγματικές κιθάρες, ΟΛΕΣ περάσανε απο guitar rig και το κομμάτι του Vai απο Amplitube 2. Άρα δεν είναι μονο ο ήχος που ψάχνετε.

Αυτό μπορεί και να μην χρειάζεται, εάν ακούσετε δείγματα από τις κιθάρες (samples) του Zimmer, θα δείτε ότι είναι πλήρεις ήχοχρώματος χωρίς υποβοήθημα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης ο Aaron είναι καταπληκτικός κιθαρίστας και ούχι πληκτράς.

Τα δείγματα που έχει κάνει πως τα έχει γράψει? Με πλήκτρο ή με midi κιθάρα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ είναι covers, άρα ο ήχος μπορεί να διαφέρει απο το "αυθεντικό" και παρολ'αυτά να είναι πραγματική κιθάρα! ;)

 

Ούχι. Σόλο, ρυθμική, ακουστική, κλπ. Τα πάντα μπορεί να είναι Midi. Και δεν ξέρω ποια!

 

Αν και λογικα για να σε κοντραρε ειναι σιγουρος για την δουλεια του και σου εβαλε

μυδια σε ολα ωστε να σε μπερδεψουν καποια.

 

 

Είχα κ εγώ την απορία αν πχ ένα κομμάτι είναι εξ ολοκλήρου με sample ή μπορεί να έχει βάλει ρυθμική sample και lead πραγματική;

 

Στα εύκολα Vai, σίγουρα midi.

Οι Tool, έχουν κάποια μέρη με πραγματική κιθάρα οπωσδήποτε. Αν τωρα έχει κ κάποια κιθάρα σε sample είναι πάρα πολύ καλή και δεν ακούγεται.

King diamond, κ εδώ midi μου ακούγεται, πολύ καλό παρ' αυτά.

Malmsteen όσο άντεξα, μάλλον για midi ακούγεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου