Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση πραγματικής ή όχι κιθάρας challenge!


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλα μίντι. Και μάλιστα πες του κολλητού ότι ορισμένα όπως το του Βάι έχουν κάκιστο ήχο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μελωδική γραμμή του Βάι είναι άσταναπαν-αμάν. Είναι τόσο άσχημη που δεν μπορούσα να εστιάσω με τίποτα στο αν τα ρυθμικά είναι μύδια. Aυτό του Μάλμστιν μου ακούγεται καλούτσικο από πλευράς χροιάς... η μελωδική γραμμή είναι μύδι ενώ στα ρυθμικά δεν πολυεστίασα. Του King Diamond έτσι και έτσι. Οι δωδεκάχορδες μύδια, οι ρυθμικές δεν ξέρω (μάλλον μύδια, είχαν πάντως μετριότατη χροιά), τα leads ακουγόντουσαν αρκετά φυσικά, ειδικά προς το τέλος. Των Tool ήταν πολύ καλό και δεν ξέρω αν ήταν όλο μύδι. Το μπάσο δεν είχε καλή πενιά αλλά οι rhythm κιθάρες μου ακούστηκαν ωραίες, και το palm muting πολύ φυσικό.

 

Το ελάττωμα που άκουσα στα μύδια (αν και πολλά από αυτά είχαν ωραίο ήχο, με αποκορύφωμα αυτό των Tool) είναι το πρόβλημα στην πενιά, στην έλλειψη φυσικότητας του attack και του release, και γενικά στην "κονσερβοποίηση" κάθε νότας, με αποτέλεσμα να μοιάζει πολύ με την επόμενη, να είναι τοποθετημένη σε άψογα και απόλυτα ακριβή πανομοιότυπα χρονικά διαστήματα (κάτι που δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα), με αποτέλεσμα να δίνεται αυτή η ρομποτική αίσθηση "μηχανικής ψευτιάς", κάτι που προσπαθούν να αντιμετωπίσουν στα ντραμς με χαλαρό quantization και επιλογές τύπου "humanize" που έχει πχ. το EZDrummer.  

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολεί τι είναι Midi και τι όχι. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όλα ακούγονται χάλια. Ειδικά το lead του Vai είναι για γέλια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε λοιπόν.

 

Ας το δοκιμάσουμε και αυτό...

 

Μίλαγαμε με τον Aaron Dirk, τον δημιουργό της http://LyricalDistortion.com και του έλεγα ότι τα samples για τις κιθάρες είναι χάλια. Τα πήρε λίγο στο κρανίο, και συμφωνήσαμε να κάνουμε ένα μικρό τεστ. Παρακάτω είναι 4 κομμάτια (covers, γνωστά κομμάτια) για αναγνώριση. Το τεστ είναι να καταλάβει κανείς ποια είναι ζωντανά παιγμένα με πραγματικες κιθάρες, και ποια είναι με samples.

 

Καλή διασκέδαση (τα αποτελέσματα δεν τα ξέρω ο ίδιος).

 

 

Εν τέλει από περιέργεια έμαθες τι ήταν το καθένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αμαν!

 

Το ξέχασα παιδιά! Θα με σκοτώσει ο άνθρωπος!

 

Θα του μεταφέρω λίγα απο αυτά που ειπόθηκαν εδώ, και μου έχει υποσχεθεί ότι θα μου πει τι είναι τι...

 

Έχω πίξει λίγο τελευταία... Εδώ χρωστάω μπύρες απο ένα στοίχημα και δεν έχω πάρει ακόμη τηλ, να ξεχρεώσω! Φαντάσουμε πόσο απασχολημένος είμαι! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου