Προς το περιεχόμενο

YJM pickups and bluesy tones (clip)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και εχω τοποθετησει εδω και καποιο χρονικο διαστημα στη στρατ μου το συγκεκριμενο σετ που φοραει η singature του γνωστου και αγαπητου (ή μισητου :P) σε ολους μας σρεντερ σκεφτηκα πως θα ειχε ενδιαφερον ενα δειγμα του τι περιπου μπορουν να κανουν υπο διαφορετικες συνθηκες παιξιματος και συγκεκριμενα σε περισσοτερο clean και bluesy μονοπατια (εξ'αλλου ηταν ακριβως και ο λογος που τους αγορασα! - και ειμαι πραγματικα χαρουμενος με τη συγκεκριμενη αγορα)

 

Εγραψα λοιπον το παρακατω βιντεο χρησιμοποιοντας το ιδιο backing track που χρησιμοποιησα στο βιντεο με τη les paul, ισως ετσι μπορει να υπαρχει και ενα καποιο σημειο αναφορας για καποιους (long shot αλλα θελησα να το λαβω υπ'οψιν).

 

YJM pickups and bluesy tones

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα αψογος ο παιχτης!

Φοβερο παιξιμο και ηχος.Σε clean clean καταστασεις τι γινεται;

 

Τελικα ομως δεν καταλαβα ποιους μαγνητες εχεις πανω;Τους DiMarzio HS ή Seymour Duncan YJM Fury;

 

Σκεφτομουν κι εγω να βαλω στις θεσεις middle/neck (στη Bridge περνει Humbucker) μιας φθηνης Yamaha , εναν εκ των τριων Hum Cancelling (Dimarzio HS ή Area 58 ή Duncan YJM Fury).Εχεις ακουσει καποιων αλλο απ'αυτους;

 

Λοιπος εξοπλισμος ηχογραφησης;Μη μου πεις το GSP!

 

Μπραβο

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παρα πολυ καλο και απο ηχητικης και απο παικτικης αποψεως...εισαι γ@μ@τος...πως βγαζεις αυτον τον ηχο?

 

'Εχει έναν vintage plexi απο πίσω του στο τέρμα με ένα royer ribbon μικρόφωνο 5 πόντους απο την καμπίνα... :P

 

(Με τα δάχτυλα τον βγάζει, ψέμματα λέω... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα αψογος ο παιχτης!

Φοβερο παιξιμο και ηχος.Σε clean clean καταστασεις τι γινεται;

 

Τελικα ομως δεν καταλαβα ποιους μαγνητες εχεις πανω;Τους DiMarzio HS ή Seymour Duncan YJM Fury;

 

Σκεφτομουν κι εγω να βαλω στις θεσεις middle/neck (στη Bridge περνει Humbucker) μιας φθηνης Yamaha , εναν εκ των τριων Hum Cancelling (Dimarzio HS ή Area 58 ή Duncan YJM Fury).Εχεις ακουσει καποιων αλλο απ'αυτους;

 

Λοιπος εξοπλισμος ηχογραφησης;Μη μου πεις το GSP!

 

Μπραβο

 

Ειναι οι HS. Ειναι οι μονοι που εχω ακουσει. Για την ηχογραφηση χρησιμοποιησα το guitar rig. Ολα τα εφφε απο εκει. Thanks man!

 

...παρα πολυ καλο και απο ηχητικης και απο παικτικης αποψεως...εισαι γ@μ@τος...πως βγαζεις αυτον τον ηχο?

 

Φιλε μου σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Σχετικα με τον ηχο πραγματικα δεν ξερω να σου πω μιας και δεν ακολουθω μια συγκεκριμενη διαδικασια. Ειναι θεμα συνηθειας ενδεχομενως.

 

Σημασία έχει ο παίκτης! (καλα και τα υλικά.. ) Καλημέρα Γρηγόρη ! Ωραίος και πάλι !

 

:)

 

Thanks man!

 

'Εχει έναν vintage plexi απο πίσω του στο τέρμα με ένα royer ribbon μικρόφωνο 5 πόντους απο την καμπίνα... :P

 

(Με τα δάχτυλα τον βγάζει, ψέμματα λέω... :))

 

;D

 

Πρεπει να το δοκιμασω αυτο το setup καποια στιγμη. Σου βρισκεται το συγκεκριμενο μικροφωνακι; :P

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ήταν καλύτερο clip και παιχτικά και ηχητικά από το αντίστοιχο με την Les Paul, το οποίο είχε κάποια θεματάκια... (Για Γρηγόρη πάντα, για άλλους θα ήταν άριστο  ;) ;))

 

Δεν επηρρεάζομαι από τις κιθάρες!! Όχι... Αμέσως στην πονηρή την σκέψη... Καλά, αυτό είναι το επίπεδό σας?  :P :P

 

Μπράβο Gregg πολύ ωραίος ήχος και feeling... ;D

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα το χαρακτήρα των μαγνητών για να πω την αλήθεια. Θα μπορούσαν να είναι οποιοιδήποτε strat μονοί με αυτό τον ήχο που άκουσα. Θα προτιμούσα να τους ακούσω σε ενισχυτή με τελείως clean settings για να βγάλω συμπέρασμα.

 

Παικτικά δεν το συζητάμε :)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα το χαρακτήρα των μαγνητών για να πω την αλήθεια. Θα μπορούσαν να είναι οποιοιδήποτε strat μονοί με αυτό τον ήχο που άκουσα. Θα προτιμούσα να τους ακούσω σε ενισχυτή με τελείως clean settings για να βγάλω συμπέρασμα.

 

 

Παικτικά δεν το συζητάμε :)

 

 

+10000000000000 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου