Προς το περιεχόμενο

Peavey Classic - Classic Problem!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Ιστορία 1

 

Πριν 2 χρόνια αγόρασα ενα peavey classic 50 (φοβερός ενισχυτής),κάποια στιγμή αρχίζει να κάνει ενα θόρυβο (σαν συχνότηρες  ραδιοφωνου,φυσημα).

Αλλάζω λυχνίες,τίποτα.

Πάω σε μάστορα τον ενισχυτή και μου λεει οτι ειχε πιάσει υγρασια η πλακετα,τον καθαρίζει και η αληθεια ειναι οτι ηρεμησε για λιγο ο ενισχυτης αλλα μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια.

 

Ιστορία 2

 

Πριν 2 μέρες αγόρασα ενα peavey classic 30 (φοβερός ενισχυτής),παω να παίξω χθές και ΤΙ ΑΚΟΥΩ???

Τον ιδιος θόρυβος που κάνει και ο classic 50.

 

Ψάχνω στο forum του noiz και ανακαλύπτω οτι και αλλοι συνφορουμίτες είχαν/έχουν το ίδιο πρόβλημα με τον ιδιο ενισχυτή.

 

 

Ανοίγω το θέμα αυτό για να ακούσω απο  φίλους που είχαν το πρόβλημα  ή απο τεχνικούς που ίσως ξέρουν κάτι για αυτό.

Πως το αντιμετώπισαν? / Τι φταίει?

 

 

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρις καλωδιο στην εισοδο κανουν τα ιδια?

Ρωταω επειδη αν ειναι RF το προβλημα, πολλες φορες η κεραια που πιανει το RF ειναι ενα κακο καλωδιο κιθαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και καλωδιο να μην εχει στον input του ενισχυτη κανουν τα ιδια.

 

την αλλη εβδομαδα θα παω σε τεχνικο και μακαρι να βρει τι φταιει.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε μαλλον καποια ατιθαση προενισχυτρια θα ειναι που ισως να μην παταει καλα στη βαση της η στο κανει λογω υγρασιας στις επαφες της βασης.

Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαροτερο (και δεν πιστευω κιολας να ειναι κατι αλλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε μαλλον καποια ατιθαση προενισχυτρια θα ειναι που ισως να μην παταει καλα στη βαση της η στο κανει λογω υγρασιας στις επαφες της βασης.

Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαροτερο (και δεν πιστευω κιολας να ειναι κατι αλλο)

 

και στους δυο?

 

αυτο ειναι που με παραξενευει.

 

αμα βγαλω ακρη θα ενημερωσω.

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού και ο δεύτερος ενισχυτής κάνει τα ίδια θα πρέπει να δεις μήπως υπάρχουν τίποτα παρεμβολές ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη τροφοδοσία. Εγώ παλιά είχα ένα fender fm212r  (combo,το μαύρο μοντέλο Made in china) ο οποίος όταν τον είχα στο σπίτι μου ακουγόταν απο μέσα ένα φύσημα και μαζί ένα βζζζζζ λες και είχα πρόβλημα στο καλώδιο που σύνδεα την κιθάρα.Όταν τον είχα πάει στο μαγαζί που τον είχα πάρει δεν έκανε τίποτα.Στο σπίτι έκανε πάλι τα ίδια.Έφερα ηλεκτρολόγο να μετρήσει τη γείωση, έλυσε πίνακα σπιτιου και έψαξε για πιθανή διαρροή ρεύματος και δεν βρήκε τελικά τίποτα.Μια μέρα βρήκα ένα χοντρό καλώδιο απο μια παλιά CRT οθόνη υπολογιστή και δεν ξαναακουσα τίποτα.Αν και δεν ξέρω πολλά απο ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά το αποδίδω σε κάποια ευαισθησία που με το χοντρό καλώδιο εξαλήφθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα noiz.

 

το προβλημα ηταν απο υγρασια τελικα.

 

ειχε μαζεψει υγρασια και εκανε βραχυκυκλωμα με αποτελεσμα να κανει αυτα τα παρασιτα και να μου καταστρεψει τις τελικες.

τωρα ολα οκ.

 

(τα παραπανω αφορουν τον peavey classic 50 που ειχε και το μεγαλο προβλημα.ο classic 30 ησυχασε για καποιο λογο)

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ενισχυτη τον ΕΙΧΑ στο studio που κανουμε προβες,εχουμε μεγαλο προβλημα με υγρασια και τωρα ψαχνουμε τι μπορουμε να κανουμε.

 

για τις τελικες δε θυμαμαι τι μου ειπε ακριβος,οτι κατι μου τις "ξηλωσε".

 

η αληθεια ειναι οτι τελευταια η τελικες ειχαν ενα εντονο μπλε φως που δεν ειναι και οτι καλυτερο απο οτι ξερω.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου