Προς το περιεχόμενο

H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το όνομα....  ::)

Δεν μπορει να σου αντιγραψει το logo και την τζιφρα καποιος μαστορας? Η μηπως η συνειδηση σου δεν θα σε αφηνει να κοιμασαι τα βραδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε θα ναι Gibson!

Δε το λεω ειρωνικα, μαλλον κατι τετοιο ειναι που λενε "mojo".

 

Αν και πραγματικα θα θελα να ακουσω αποψεις σχετικα με το τι δεν μπορει να αντιγραψει καποιος καλα, αν δεν απαντηθει αυτο εγω παντως δε πειθομαι  ;D ;D ;D

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θελεις  non weigth  κιθαρα ?  αφου εχει κατασκευαστικο κουσουρι ..... ;D

 

Παρε μεταχειρισμενη st. του 2007 και πισω....

 

Τα παντα αντιγραφονται , ισως και καλυτερα (κατασκευαστικα) , παντα ομως θα ειναι

ενα αντιγραφο  και οπως θα ξερεις  αντιγραφες γινονται μονο στα κορυφαια προιοντα,

γιατι καποιος να κανει αντιγραφη σε μια μετριοτητα ? 

Εαν λοιπον μπορεις (οικονομικα) να παρεις το πρωτοτυπο , γιατι να ασχοληθεις με τις

αντιγραφες ??

πχ.

Γιατι να παρεις ενα Breitling που κανει 3500€ ?  παρε αυτο,την ιδια δουλεια κανει....

 

http://www.tradetang.com/for-sale/Free-shipping-wholesale-mix-order-Automatic-Movement-Men-s-watch/107669-1174622.html

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ναι Gibson!

Δε το λεω ειρωνικα, μαλλον κατι τετοιο ειναι που λενε "mojo".

Ιδου η διαφορα! Εγω το λεω συνειδηση και πιστευω οτι μπορεις να την

καταπιεσεις με αυθυποβολη  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να σου αντιγραψει το logo και την τζιφρα καποιος μαστορας? Η μηπως η συνειδηση σου δεν θα σε αφηνει να κοιμασαι τα βραδια?

 

Δεν καταλαβες μπιχλα , ολα ετοιμα ειναι .....

 

http://www.tradetang.com/for-sale/Free-shipping-NEW-ARRIVALING-Gibson-Les-Paul-Custom-electric-guitar-/117692-1381725.html

 

....και  λεω τωρα εγω  , μα καλα χαζος ειμαι να παρω Tokai κλπ. κλπ. copy με 800-1000€  αφου μπορω να παρω με 250€....

Η΄ μηπως ειναι καλυτερες ?

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θελεις  non weigth  κιθαρα ?  αφου εχει κατασκευαστικο κουσουρι ..... ;D

 

Παρε μεταχειρισμενη st. του 2007 και πισω....

 

Τα παντα αντιγραφονται , ισως και καλυτερα (κατασκευαστικα) , παντα ομως θα ειναι

ενα αντιγραφο  και οπως θα ξερεις  αντιγραφες γινονται μονο στα κορυφαια προιοντα,

γιατι καποιος να κανει αντιγραφη σε μια μετριοτητα ? 

Εαν λοιπον μπορεις (οικονομικα) να παρεις το πρωτοτυπο , γιατι να ασχοληθεις με τις

αντιγραφες ??

 

Πρωτον δε θεωρω μειονεκτημα το weight relief κατ αναγκη, αν καιπολλοι ισως το θεωρουν.

Αλλα θεωρω τραγικο να πληρωνω παραπανω για να μην ειναι weight reliefed.

 

Αφου λες και μονος σου οτι τα παντα αντιγραφονται ισως και καλυτερα η λογικη μου μου λεει να ψαξω την καλυτερη αντιγραφη της κιθαρας που μ αρεσει στην καλυτερη τιμη.

Κανεις δεν αντιγραφει μια μετριοτητα ολοι οσοι αντιγραφουν LP θα θελαν και προσπαθουν να πεισουν οτι ειναι κοντα στις πρωτες (non weight reliefed) και οπως ξερουμε το Holy Grail των LP ειναι η '59.

 

Αυτοι θα θελαν και προσπαθουν να αντιγραψουν ολοι και καμια weight reliefed η chambered!

 

Αμα εβρισκα το πρωτοτυπο οικονομικα φυσικα και θα το προτιμουσα, αλλα δεν νομιζω το πρωτοτυπο να ειναι ουτε η σημερινες Studio αλλα ουτε καν οι σημερινες Standard! (που και παλι δεν ειναι οικονομικες)

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες μπιχλα , ολα ετοιμα ειναι .....

 

http://www.tradetang.com/for-sale/Free-shipping-NEW-ARRIVALING-Gibson-Les-Paul-Custom-electric-guitar-/117692-1381725.html

 

....και  λεω τωρα εγω  , μα καλα χαζος ειμαι να παρω Tokai κλπ. κλπ. copy με 800-1000€  αφου μπορω να παρω με 250€....

Η΄ μηπως ειναι καλυτερες ?

 

Πιστευεις πραγματικα οτι οση σχεση εχει η Τοκαι με την Gibson εχει και αυτη η κιθαρα με Τοκαι?

 

Γιατι εγω πιστευω οτι τα υλικα δε θα εχουν καμια σχεση. Αν και δε νομιζω οτι μπορουμε να το μαθουμε μιας και δε μπορεις να ξερεις ΤΙΠΟΤΑ για αυτες τις κιθαρες ενω για τις Τοκαι ολα τα χαρακτηριστικα τους (εκτος αν λενε ψεμματα)

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

....και  λεω τωρα εγω  , μα καλα χαζος ειμαι να παρω Tokai κλπ. κλπ. copy με 800-1000€  αφου μπορω να παρω με 250€....

Η΄ μηπως ειναι καλυτερες ?

 

 

Συγκρινω μια μουφα των 250 ευρω, μια tokai των 800 και μια studio των 1000 ευρω. Η tokai των 800 βγαινει η καλυτερη ηχητικα και κατασκευαστικα. Αρα αγοραζω αυτην και οχι καποια απο τις αλλες δυο.

 

 

Φανταζομαι βεβαια οτι δε με χρειαζοσουν εμενα για να το σκεφτεις αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Faltsooooooooo!!!!  που εισαι ? 

 

Φυσικα και πιστευω οτι η σχεση ειναι παρομοια , να μην σου πω και μικροτερη ...

Ισχυει ακριβως η ιδια λογικη  και επειδη εχω δει και εχω πιασει στα χερια μου τετοια

κιθαρα ειμαι και σιγουρος ......

 

 

οdis

kαλη η σκεψη σου , αλλα σε θεωρητικο επιπεδο ....

Μου κανει εντυπωση η σιγουρια σου για το αποτελεσμα σε Α/Β/Γ τεστ σε πρακτικο επιπεδο.

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και πιστευω οτι η σχεση ειναι παρομοια , να μην σου πω και μικροτερη ...

Ισχυει ακριβως η ιδια λογικη  και επειδη εχω δει και εχω πιασει στα χερια μου τετοια

κιθαρα ειμαι και σιγουρος ......

 

 

Μου το εξηγεις δλδ αυτο?

Εννοεις οτι για σενα οσο καλυτερη ειναι η Gibson Studio (1000) απο μια Τοκαι (800) τοσο ειναι και η Τοκαι απο την "μουφα"  (250):P

 

Μπορεις να μου πεις τα specs αυτης της κιθαρας?? ποιος την κατασκευαζει? που? τι ξυλα εχει? τι μαγνητες?

 

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου