Προς το περιεχόμενο

H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως το θετεις τωρα συμφωνω .....

Ειναι λογικο το "ακριβο" οργανο της Τοκαι (και των συναφων) να ειναι κοντα η΄και

καλυτερο με το "φθηνο" της gibson

Θα ηταν ενδιαφερων και ενα τεστ μεταξυ της Τοκαι των 350€ και της studio

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μενα η ουσιαστικη συγκριση θα ειναι Standard με Standard specs. (με δεδομενη μεγαλη διαφορα τιμης)

 

:o :o

Της βαζεις δυσκολα της ΤΟΚΑΙ.

350 ευρω σημαινει Made in China με χειροτερους μαγνητες και αλλου ειδους ξυλα απο τις MIJ.

 

Προσωπικα τις εχω στο μυαλο μου κατι σαν Epiphone της Τοκαι αλλα δε ξερω αν ειναι καλες αγορες. Μιας και ειναι πολυ δυσκολο να τις δοκιμασεις και δε μπορεις ισως να εχεις τοση εμπιστοσυνη οσο στο QC της MIJ. Ισως και να μπορεις απλα εγω τις "φοβαμαι" πιο πολυ.

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το θετεις τωρα συμφωνω .....

α)Ειναι λογικο το "ακριβο" οργανο της Τοκαι (και των συναφων) να ειναι κοντα η΄και

καλυτερο με το "φθηνο" της gibson

β)Θα ηταν ενδιαφερων και ενα τεστ μεταξυ της Τοκαι των 350€ και της studio

 

α)Με το συμπαθειο, αυτο μου φαινεται πολυ μεγαλος παραλογισμος! Δλδ τι θα συγκρινεις;;

 

β)Με το συμπαθειο, αυτο μου φαινεται εξίσου μεγαλος παραλογισμος! Δλδ τι θα συγκρινεις;;

 

Μόνος σου δλδ λες ότι τα specs μιας studio είναι στα China της Tokai και αυτά μιας Std

σε μια Τοκαι 900 ευρω (δλδ κάτω από τη μιση τιμη μιας στανταρντ gibson) και παρ ολ'αυτά επιμένεις (σεβαστό) ότι "Only a Gibson is good enough!" Κάτι χάνω στο συνειρμό σου και με συγχωρείς ή αλλιώς δε δίνεις αξία στα χρήματα σου αλλά επιτρεψε τότε στους άλλους να έχουν άλλη αντιμετωπιση.

 

Εγω το μόνο που βλεπω λογικο είναι να πάρουμε μια Tokai, μια Edwards & μια Gibson με όσο το δυνατον ίδια specs (το headstock logo θα μου επιτρεψεις να μην το θεωρω στα specs) και θα συγκρινουμε playability, ήχο και στο τέλος θα βάλουμε υπολογίσουμε με βαση τη χρηματικη αξία της καθεμιας ποια μας ικανοποιεί περισσότερο. Αυτό θα είναι υποκειμενικό. Κάποια πραγματα όμως είναι αντικειμενικα: ποιότητα κατασκευης, προσοχη στις λεπτομερειες, fretwork, ηλεκτρικα( που είναι και τα μόνα εύκολα να αλλάξουν αν δεν αρεσουν) και κάποιες παραμετροι του ήχου (π.χ. resonance, sustain)

Και από κει μόνο μπορουμε να έχουμε επιχειρηματα γι αυτά και μονο τα αντικειμενικα. Διοτι αλλιώς λες ότι αν θες μια καλη LP θα δώσεις υποχρεωτικα τα 2500 της Gibson και εγώ αυτό το βρισκω εντελως ακατανοητο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)Με το συμπαθειο, αυτο μου φαινεται πολυ μεγαλος παραλογισμος! Δλδ τι θα συγκρινεις;;

 

β)Με το συμπαθειο, αυτο μου φαινεται εξίσου μεγαλος παραλογισμος! Δλδ τι θα συγκρινεις;;

 

Μόνος σου δλδ λες ότι τα specs μιας studio είναι στα China της Tokai και αυτά μιας Std

σε μια Τοκαι 900 ευρω (δλδ κάτω από τη μιση τιμη μιας στανταρντ gibson) και παρ ολ'αυτά επιμένεις (σεβαστό) ότι "Only a Gibson is good enough!" Κάτι χάνω στο συνειρμό σου και με συγχωρείς ή αλλιώς δε δίνεις αξία στα χρήματα σου αλλά επιτρεψε τότε στους άλλους να έχουν άλλη αντιμετωπιση.

 

Εγω το μόνο που βλεπω λογικο είναι να πάρουμε μια Tokai, μια Edwards & μια Gibson με όσο το δυνατον ίδια specs (το headstock logo θα μου επιτρεψεις να μην το θεωρω στα specs) και θα συγκρινουμε playability, ήχο και στο τέλος θα βάλουμε υπολογίσουμε με βαση τη χρηματικη αξία της καθεμιας ποια μας ικανοποιεί περισσότερο. Αυτό θα είναι υποκειμενικό. Κάποια πραγματα όμως είναι αντικειμενικα: ποιότητα κατασκευης, προσοχη στις λεπτομερειες, fretwork, ηλεκτρικα( που είναι και τα μόνα εύκολα να αλλάξουν αν δεν αρεσουν) και κάποιες παραμετροι του ήχου (π.χ. resonance, sustain)

Και από κει μόνο μπορουμε να έχουμε επιχειρηματα γι αυτά και μονο τα αντικειμενικα. Διοτι αλλιώς λες ότι αν θες μια καλη LP θα δώσεις υποχρεωτικα τα 2500 της Gibson και εγώ αυτό το βρισκω εντελως ακατανοητο.

 

 

 

Ενω συμφωνω με ολη τη σκεψη σου να πω οτι δε βρισκω καθολου ακατανοητο καποιος να παρει Gibson επειδη θελει να παρει Gibson (ειναι απολυτα σεβαστο και θεμα γουστου)!

Ακατανοητο βρισκω το να παρει οντως Gibson και να πιστευει οτι δε πληρωσε το ονομα αλλα μονο και μονο την ποιοτητα του οργανου του (στα παντα πληρωνουμε και το ονομα απλα στην Gibson πολυ πιο ακριβα απο οτι αλλου).

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο, αν θες το headstock είναι άλλο θεμα, αλλά αν προσεξεις εγω μίλησα για καλή LP κιθαρα γενικά  ;)

 

Αν θες Gibson θες Gibson! Τέλος!  ;D

 

Το θεμα είναι ότι προσπαθω ειλικρινά και καλοπροαίρετα να καταλαβω τα επιχειρηματα που προσπαθουν να πεισουν ότι όταν μιλάμε για LP "Only a Gibson is good enough!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω που μπερδευτηκες  , αυτο δεν ειναι το θεμα της συζητησης ?   εαν τα copy

με μιση τιμη απο gibson  ειναι ιδια  με την gibson .

παρε λοιπον την "καλη"  Τοκαι (μην κολλαμε στο ονομα ) copy των 1000€ (δεν ξερω αν εχει ακριβωτερη) για συγκριση με μια std  των 2000€  (η΄ και λιγοτερο, μην ανεβαζουμε την τιμη οπως μας βολευει)

Εαν ειναι  καλυτερη , ιδια η' ελαφρως χειροτερη , τοτε φυσικα η Τοκαι ειναι μια καλη και συμφερουσα αγορα.

 

Ειδες καπου να γραψω οτι "Only a Gibson is good enough!" ??

Τις μετοχες τις πουλησα  :D

 

 

 

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω που μπερδευτηκες  , αυτο δεν ειναι το θεμα της συζητησης ?   εαν τα copy

με μιση τιμη απο gibson  ειναι ιδια  με την gibson .

παρε λοιπον την "καλη"  Τοκαι (μην κολλαμε στο ονομα ) copy των 1000€ (δεν ξερω αν εχει ακριβωτερη) για συγκριση με μια standart  των 2000€  (η΄ και λιγοτερο, μην ανεβαζουμε την τιμη οπως μας βολευει)

Εαν ειναι  καλυτερη , ιδια η' ελαφρως χειροτερη , τοτε φυσικα η Τοκαι ειναι μια καλη και συμφερουσα αγορα.

 

Ειδες καπου να γραψω οτι "Only a Gibson is good enough!" ??

Τις μετοχες τις πουλησα  :D

 

 

 

Δε λεω ότι εχεις συμφερον στη Gibson  ;D Αλλα εσύ και ο kpeyos κυρίως επιμένετε (και μπορει να έχετε δίκιο, δεν έχω εμπειρια προσωπικα απο LP, με τη λογικη μιλαω και με οσα μπορω να καταλαβω, εχω δει-ακουσει-διαβασει ή ξερω) ότι η Gibson προσφερει κάτι ανωτερο από τις άλλες (περαν του ονοματος) και προσπαθω να εντοπισω ποιο ειναι αυτο.

 

Μπερδευτηκα όταν είπες ότι το τεστ είναι China Tokai (350) vs Gibson Studio LP(1000). Aπό την αρχη του δεν είναι αδικο το τεστ;

Ήδη δεν είναι άδικο να συγκρινεις μια Standard (2000) με μια Japan (1000), όχι γιατι η Gibson θα είναι κακο όργανο, το οργανο δε φταιει σε τιποτα, αυτος που την πουλαει 2000+ της "κόβει" απ την αξια της όταν συγκρινεται με μια που εχει αντιστοιχα σπεκς αλλα τα μισα λεφτα.

 

 

semi-offtopic: Εγώ η μόνη εμπειρία από Gibson που έχω είναι αυτή η SG Special του 99 που κονομησα, που είναι κουπί από τα λίγα  ;D ό,τι κι αν της κανω, (εκτος ενισχυτη ακουγεται πιο ντενεκες κι απο τη Squier στον ενισχυτη είναι λασπη). Για να είμαι δίκαιος όμως όταν έπαιξα σε μαγαζί μια SG Standard ήταν μαμώ τα οργανάκια (για την τιμή δε μπορω να εκφερω αποψη αν είναι overpriced ή όχι, δεν ξερω). Παντως μια LP '57 VOS δε μου άρεσε καθόλου σαν αίσθηση, σοναρισμα κλπ. Με japan δεν έχω παιξει ακόμα γιατι δεν είχα ενδιαφερθεί, στο άμεσο μέλλον όμως θα ψαχτω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μπερδευτηκα όταν είπες ότι το τεστ είναι China Tokai (350) vs Gibson Studio LP(1000). Aπό την αρχη του δεν είναι αδικο το τεστ;

 

 

Εγραψα οτι θα ειχε ενδιαφερων ενα τεστ μεταξυ των δυο  (στον odis που μπορει να το κανει)

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα δεν ξερω ποσοι απο σας εχετε πιασει ποτε στα χερια σας μια καλη gibson . και σιγουρα εγω δεν ημουν ποτε ενας απο αυτους  ;D

Πραγματικα υποδεεστερα των προσδοκιων κιθαρες , ακομα και οι standar που εχω παιξει με εδιωξαν τελειως απο το ολο στυλ.

Μονο μια tokai που εχει ενας φιλος μου με εκανε να αναθεωρησω. Πραγματικα φανταστικο οργανο .Αν εβγαζε κατι σε explorer  στην καλη σειρα ανετα θα την εψαχνα την δουλεια

Εχετε κανει λυσσα το θεμα με τις gibson και δεν μπορω να καταλαβω αν καποιος που ειχε μια αλφα γνωμη καταφερε να αλλαξει με ολον αυτον τον αχταρμα.

 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου