Προς το περιεχόμενο

αγορα ακουστικης στα 2000 προτασεις!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άλλη πρόταση:

Έχω την S6+CW εδώ και 11 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Πριν την πάρω είχα ακούσει Martin, Guild, Gibson, Taylor. Απλά κάνε μία βόλτα και άκου  ;) .(Η αντιπροσωπεία είναι γωνία Πανεπιστημίου & Χαρ.Τρικούπη) δεν θυμάμαι όνομα. Απλά Value For Money σε επίπεδα που δεν μπορείς να φανταστείς. Τιμές παίζουν ανάλογα αν θα είναι με μαγνήτες κλπ.

 

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παω φιλε μου, εχω και γω πολυ μεγαλη περιεργεια να τις ακουσω απλως περιμενει απο μερα σε μερα να του ερθουν γιατι τωρα δεν εχει πολλες thanks!!!!!!!!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άκουσα τη Martin D-28 spimav_z..Πως ακούγεται έτσι η π......να!!..Τι άλλο να θες μετά από αυτό το όργανο!..Άντε μια Adamas(βαθύ σκάφος εννοείται)..Μου θύμισε λίγο τη Martin D-18 1948 με την οποία παίζει ο Meola to "soledad"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τετραετιας κατοχος μιας  martin d-40  αλλα και...  απο γεννησιμιου μου προκατειλημενος υπερ του ηχου  martin, εχω να σου πω τα εξης .

 

1) Αν αυτο σε ενδιαφερει, εδω και περιπου 100 χρονια ΟΛΟΙ αν ηθελαν να κατασκευασουν μια ακουστικη κιθαρα επρεπε να ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΝ μια martin η μια gibson.

Για την ιστορια το σχημα που ψαχνεις (dreadnought) o συνδιασμος των ξυλων,το x-bracing στο καπακι και αλλα, ειναι εφευρεσεις της martin

 

2)OΛΕΣ οι μεγαλες τουλαχιστον εταιρειες εδω και τουλαχιστον 20 χρονια  (μπορει και  παραπανω) στερουνται ενα βασικο υλικο .Τον βραζιλιανικο παλισσανδρο ,αλλα και αλλα ειδη ξυλειας των οποιων η εξαγωγη εχει απαγορευτει δια ροπαλου.

Τα ξυλα λοιπον που χρησιμοποιουνται σημερα ειναι φυσικο να μην δινουν στα οργανα ακριβως το ιδιο ηχοχρωμα με το παρελθον,αρα ειναι ατυχης η συγκριση με κιθαρες 30 και 40 ετων.

(Σε λιγα χρονια ετσι οπως παμε  θα βγαινουν μονο ''συνθετικες''κιθαρες και αυτο δεν ειναι πλακα το λεει και ο ιδιος ο Martin)

 

3)Τα ξυλα παιζουν ρολο σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες αλλα και καθε εγχορδο και οργανο γενικως,απλα παιζουν ΠΟΛΥ σημαντικο ρολο στα ακουστικα οργανα και φυσικα λιγοτερο σημαντικο στα ηλεκτρικα κυριως τα μασιφ (solid body).

Kατα συνεπεια το περασμα του χρονου σ ενα κανονικο δηλαδη ξυλινο οργανο (και οχι απο καπλαμαδες) αφηνει τα  ευεργετικα σημαδια του παντα και παντου ανεξαρτητως εταιριας

 

4)Καθε εταιρεια ανεξαρτητως σε ποιαν θελει να μοιασει (συνηθως οι περισοτερες ειναι κλωνοι gibson,martin  που ειναι και οι παλαιοτερες) εχει τον ηχο της γι αυτο εσυ ξερεις καλυτερα τι ακουει το ΔΙΚΟ ΣΟΥ αυτι.Τελος σημαντικοτατο για να βγαλεις συμπερασμα ειναι οσο γινεται οι κιθαρες να εχουν ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ χορδες κι αν ειναι δυνατον ιδιου τυπου και μεγεθους

Οσο για την αμερικανια στον ηχο να σου θυμισω οτι ο τυπος του οργανου που ψαχνεις εκει γεννηθηκε και πρωτοηχογραφηθηκε.Αν ψαχνεις πιο ευρωπαικο ηχο πρεπει να κοιταξεις σε αλλα μονοπατια ;)

Αυτα :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Σε λιγα χρονια ετσι οπως παμε  θα βγαινουν μονο ''συνθετικες''κιθαρες και αυτο δεν ειναι πλακα το λεει και ο ιδιος ο Martin)

Επειδή έχω δοκιμάσει κανα 2 τέτοιες, μπορώ να πώ ότι είναι πολύ ευχάριστη έκπληξη ο "συνθετικός" ακουστικός ήχος

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δοκιμάσει κανα 2 τέτοιες, μπορώ να πώ ότι είναι πολύ ευχάριστη έκπληξη ο "συνθετικός" ακουστικός ήχος

 

Kαλα αυτο συζητιεται...Θα περασουν χρονια για να καθιερωθει στα ...αυτια μας ο καινουριος ηχος μιας και  ειναι ηδη γεματα απο τον παλιο... ;)

Ισως σε καποια απο τις επομενες γενιες ::)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαλα αυτο συζητιεται...Θα περασουν χρονια για να καθιερωθει στα ...αυτια μας ο καινουριος ηχος μιας και  ειναι ηδη γεματα απο τον παλιο... ;)

Ισως σε καποια απο τις επομενες γενιες ::)...

ϊσως...αλλά...οι επόμενες γενιές έιναι ήδη εδώ  ;) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ϊσως...αλλά...οι επόμενες γενιές έιναι ήδη εδώ  ;) ;)

 

Αυτή είναι μια ωραία ατάκα που θα τη θυμάμαι!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε η motorola στην αμερικη ητανε η πρωτη εταιρεια στα τηλεφωνα ασυρματους και οτι εχει να κανει γενικα με την επικοινωνια και πολλα αλλα  παγκοσμίος! τωρα πια δεν ειναι ουτε  στις πρωτες τρεις .εγω πιστευω οτι κατι τετοιο εχει αρχισει να συμβαινει αντιστοιχα και με την martin. Δυστυχως ολα τα ωραια καποτε τελειωνουν Δεν ειναι οι martin που ητανε πριν τριαντα χρονια ,νομιζω συμφωνουμε ολοι πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου