Προς το περιεχόμενο

αγορα ακουστικης στα 2000 προτασεις!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μου εξηγήσει κάποιος:

 

-πώς θα μπορούσα να συγκρίνω τον ήχο μιας καινούριας Martin του 1970 (δεν ζούσα τότε) με αυτόν μιας καινούριας Martin του 2009

 

ή

 

-πώς θα μπορούσα να συγκρίνω τον ήχο που έχει τώρα μια Martin του 1970 (δεν ζούσα τότε) με αυτόν που θα έχει μια Martin του 2009 σε 40 χρόνια (ίσως να μη ζω τότε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

-πώς θα μπορούσα να συγκρίνω τον ήχο μιας καινούριας Martin του 1970 (δεν ζούσα τότε) με αυτόν μιας καινούριας Martin του 2009

Ο μόνος τρόπος πραγματικά να συγκρίσεις δύο κιθάρες είναι να τις έχεις μπροστά σου και τις δυο και να τις ακούσεις δίπλα-δίπλα. Όλοι οι υπόλοιποι τρόποι είναι χειρότεροι κατά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου εξηγήσει κάποιος:

-πώς θα μπορούσα να συγκρίνω τον ήχο μιας καινούριας Martin του 1970 (δεν ζούσα τότε) με αυτόν μιας καινούριας Martin του 2009

 

Ο μόνος τρόπος πραγματικά να συγκρίσεις δύο κιθάρες είναι να τις έχεις μπροστά σου και τις δυο και να τις ακούσεις δίπλα-δίπλα.

Ή να ακούς τις  συμβουλές κάποιων γέρων του Νoiz, που ζήσαν τα 70s-80s ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό όργανο φαίνεται από την αρχή!.Και βελτιώνεται ελαφρά  με τα χρόνια..Κάποτε έφτιαξα μια κλασσική κιθάρα σε ένα γνωστό και πολύ ικανό κατασκευαστή(Θεός σχωρέστον, καλός μάστορας)..Τα υλικά εξαιρετικά, το ίδιο και η εμφάνιση. Ο ήχος πολύ μέτριος(έτυχε)..Είχα την ελπίδα ότι λόγω της πολύ καλής ποιότητας των ξύλων το όργανο με το πέρασμα του χρόνου θα άλλαζε σημαντικά προς το καλύτερο. Τα χρόνια πέρασαν, οι καιροί άλλαξαν, εγώ άλλαξα, εκείνο εκεί..παρέμεινε στη μετριότητά του.΄.Μια καλή κιθάρα(καλά υλικά και καλά κατασκευή), μέ το πέρασμα του χρόνου θα γίνει καλύτερη..Ένα κρασί "ξυδιάς" όσα χρόνια και να περάσουν Chateau Lafite δε γίνεται!..Τελικά, και επειδή ήμουν συναισθηματικά δεμένος με το όργανο αυτό και στενοχωριόμουν να το ακούω έτσι ταξίδεψα στη Πάτρα που μου είχαν μιλήσει για ένα περίφημο σκαλιστή και κατασκευαστή κλασσικών κιθάρων και άλλαξα καπάκι και ταστιέρα..Σοβαρή και δύσκολη ανακατασκευή..Το όργανο άλλαξε κατά 90%..Εκείνο όμως το 10% είχε μείνει να στοιχειώνει τη κιθάρα και μάλλον αυτό δε θα αλλάξει ποτέ!

Αν διαθέτεις κάτι παραπάνω από 2000 ρίξε μια ματιά και στις Breedlove!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό όργανο φαίνεται από την αρχή!.Και βελτιώνεται ελαφρά  με τα χρόνια..Κάποτε έφτιαξα μια κλασσική κιθάρα σε ένα γνωστό και πολύ ικανό κατασκευαστή(Θεός σχωρέστον, καλός μάστορας)..Τα υλικά εξαιρετικά, το ίδιο και η εμφάνιση. Ο ήχος πολύ μέτριος(έτυχε)..Είχα την ελπίδα ότι λόγω της πολύ καλής ποιότητας των ξύλων το όργανο με το πέρασμα του χρόνου θα άλλαζε σημαντικά προς το καλύτερο. Τα χρόνια πέρασαν, οι καιροί άλλαξαν, εγώ άλλαξα, εκείνο εκεί..παρέμεινε στη μετριότητά του.΄.Μια καλή κιθάρα(καλά υλικά και καλά κατασκευή), μέ το πέρασμα του χρόνου θα γίνει καλύτερη..Ένα κρασί "ξυδιάς" όσα χρόνια και να περάσουν Chateau Lafite δε γίνεται!..Τελικά, και επειδή ήμουν συναισθηματικά δεμένος με το όργανο αυτό και στενοχωριόμουν να το ακούω έτσι ταξίδεψα στη Πάτρα που μου είχαν μιλήσει για ένα περίφημο σκαλιστή και κατασκευαστή κλασσικών κιθάρων και άλλαξα καπάκι και ταστιέρα..Σοβαρή και δύσκολη ανακατασκευή..Το όργανο άλλαξε κατά 90%..Εκείνο όμως το 10% είχε μείνει να στοιχειώνει τη κιθάρα και μάλλον αυτό δε θα αλλάξει ποτέ!

Αν διαθέτεις κάτι παραπάνω από 2000 ρίξε μια ματιά και στις Breedlove!!

συμφωνω απολυτα φιλε μου να σαι καλα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αλλος ενας που συμφωνει.Αν περιμενεις μια κιθαρα που δεν σου αρεσει ο ηχος της τωρα να σου αρεσει σε καποια χρονια,θα μεινεις στο περιμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ερωτηση που θετεις στο φορουμ πρεπει να την θεσεις στον εαυτο σου πρωτα και πανω απο ολα.υπαρχουν πολυ αξιολογα οργανα στο budget σου που ομως ειναι πολυ διαφορετικα μεταξυ τους.ηχητικα και στο playability.

ηχος και playability για μενα τα 2 πρωτα συστατικα της αποφασης σου.

μετα ομορφια και μεταπωληση.

και ασε τα πλανα για το αν θα ωριμασει ο ηχος της σε 15-20 χρονια.μεχρι τοτε.............................................................

τελος να πω οτι θεωρω ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος να δωσεις λεφτα για καινουρια κιθαρα.

παιρνοντας την μεταχειρισμενη γλυτωνεις σημαντικα ποσα,την τσεκαρεις,το οργανο εχει ηδη παιξει-ανταπεξελθει σε χρηση οποτε εχει αποδειξει οτι δεν εχει τα ακρως εκνευριστικα "προβληματα απο την μανα του".αν ιδιως ειναι και καμιας δεκαετιας και βαλε τοτε ειναι ο,τι πρεπει για να την φανταστεις και μετα απο αλλα δεκα.

προσωπικη γνωμη μου ολα αυτα(αλλα ξερεις και τι λενε για τις γνωμες.οτι ειναι σαν τους κ@λους κτλ κτλ...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου