Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ρυθμίσεων και γέφυρας σε μπασσο για κουρδισμα σε D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα. Έχω το Ibanez GSR 200 το οποίο το χρησιμοποιώ σε πιο heavy rock και hardcore καταστάσεις και επειδή κουρδίζουμε σε D ή σε D# μάλλον πρέπει να αλλάξω τις ρυθμίσεις της γέφυρας (και ίσως και την γέφυρα την ίδια). Εκτός αυτού βέβαια θα αλλάξω και τις χορδές και θα πάω σε 45-105... Ξέρει κανείς για τις αλλαγές στις ρυθμίσεις και να προτείνει καμιά γέφυρα για πιο solid ήχο σε αυτό το κούρδισμα?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ένα SR506 που είχα και είχε παρόμοια γέφυρα (αν όχι την ίδια) δεν είχα κανένα πρόβλημα σε D - και σκέψου ότι έπεφτε και η Σι ένα τόνο! Δεν χρειάζεται ν'αλλάξεις γέφυρα. Απλά βάλε μεγαλύτερες χορδές, ίσως ν'ακούγεται καλύτερα (σ'ένα 4άρι μου έβαλα black beauties 50-110 και ακούγεται οδοστρωτήρας!). Από 'κεί και πέρα, σίγουρα θα θέλει κάποια ρύθμιση το μανίκι και το intonation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fender Jazz Bass ΜΙΜ μου φοραει τις 58-110 Fender tapewound χορδες,παιζω απο μι και ρε με D-tuner χωρις κανενα προβλημα,χωρις να εχω αλλαξει bridge,χωρις ειδικο σεταρισμα για drop d και γενικα χωρις να εχω κανει κατι ιδιαιτερο.Απλα εχει ελαχιστο τασταρισμα σε drop d(επειδη κρεμαει η χορδη),αλλα αυτο εχει να κανει με το κατα ποσο δυνατα χτυπας τη χορδη.Απο κουρδισμα-intonation ειναι αψογο και το μανικι θελει ρυθμιση καθε 1,5 χρονο εφοσον δεν κακομεταχειριζεσαι το οργανο.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ένα SR506 που είχα και είχε παρόμοια γέφυρα (αν όχι την ίδια) δεν είχα κανένα πρόβλημα σε D - και σκέψου ότι έπεφτε και η Σι ένα τόνο! Δεν χρειάζεται ν'αλλάξεις γέφυρα. Απλά βάλε μεγαλύτερες χορδές, ίσως ν'ακούγεται καλύτερα (σ'ένα 4άρι μου έβαλα black beauties 50-110 και ακούγεται οδοστρωτήρας!). Από 'κεί και πέρα, σίγουρα θα θέλει κάποια ρύθμιση το μανίκι και το intonation.

 

Ψιλοασχετη παρατηρηση: Οι Black Beauties ειναι εχουν round core (στην ουσια ειναι coated Hi-Beams) που σημαινει χαμηλοτερο tension σε σχεση με τις αντιστοιχες hex core χορδες. Οταν αποφασισα να χαμηλοκουρδισω, αντι να παω σε μεγαλυτερο gauge, πηγα απο 45-125 Sunbeams σε 45-125 Lo-Riders και ειχα το ιδιο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοασχετη παρατηρηση: Οι Black Beauties ειναι εχουν round core (στην ουσια ειναι coated Hi-Beams) που σημαινει χαμηλοτερο tension σε σχεση με τις αντιστοιχες hex core χορδες. Οταν αποφασισα να χαμηλοκουρδισω, αντι να παω σε μεγαλυτερο gauge, πηγα απο 45-125 Sunbeams σε 45-125 Lo-Riders και ειχα το ιδιο αποτελεσμα.

 

To tension το πήρα απ'το μεγαλύτερο gauge τους, για D είναι μια χαρά, απλά μου "κάθονται" καλύτερα απ'τις υπόλοιπες. Οι hex core είναι αναλόγως πως θα μου "κάτσουν", και τείνω να τις αντιπαθώ σε φάσεις.

 

(Το σετ που ανέφερα είναι φυσικά για 4άρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου