Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα ηλεκτροακουστικης.


mao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτομαι για αγορα ηλεκτροακουστικης κιθαρας στην τιμη 1500-2000ευρω.το πιθανοτερο ειναι απο thomann,η' ενα αλλο γερμανικο site.(σιγουρα ενεχει καποιο ρισκο,αλλα η διαφορα με τις αντιστοιχες τιμες εδω ειναι πολυ μεγαλη).απο τα διαθεσιμα μοντελα που ειδα στους καταλογους τους,σαν να ξεχωρισα 4 κιθαρες:

 

1) Martin MC-16GTE

2)Larrivee LV-03RE

3) Lakewood M-1CP

4)Taylor 310CE.

 

αν εξαιρεσουμε την Taylor που ειναι dreadnought,οι αλλες αν καταλαβα καλα απο τα site των εταιριων πρεπει να ανηκουν στις auditorium.επισης,ειναι και με cutaway,που οπως εχω δει σε αλλα ποστ του noiz για ακουστικες μειωνουν λιγο τον ηχο.ομως προτιμω ετσι,και ας εχω λιγο ''χασιμο'' στον ηχο.

το αρνητικο της υποθεσης ειναι οτι ειμαι απο δραμα,και ο μονος τροπος να δοκιμασω τα σχετικα μοντελα ειναι στην θεσ/νικη.εκει απο οσα βρηκα,εχουμε λιολιο για Larrivee,και zozef για Taylor.για αυτο θα ηθελα γνωμες ωστε να μπορεσω να καταληξω καπου.

η Larrivee ειναι λεει χειροποιητη κιθαρα.σε ενα σχετικο αρθρο ελεγε οτι αυτο ειναι πολυ σημαντκο γιατι εχει καλυτερο ''δεσιμο'' η κιθαρα.οντως ισχυει κατι τετοιο;

[list=]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλες οι κιθαρες που αναφερεις ειναι χειροποιητες,μην ακους λοιπον τις μπουρδες που οι διαφοροι ασχετοι αντιπροσωποι τσαμπουνανε..

:twisted: :wink:

Παντως & η Λαριβι ειναι εξαιρετικη κιθαρα.

Προσωπικα θα διαλεγα τη Λεϊκγουντ (την οποια αλλωστε εχω :lol: ) η τη Λαριβι,η Μαρτιν ειναι μετρια σε αυτα τα λεφτα (οι πραγματικα αξιοπρεπεις Μαρτιν κοστιζουν τουλαχιστον τα διπλασια),ενω η Τεϊλορ εντελως "αψυχη" κιθαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Emena i gnwmi mou einai na deis pou einai oi antiproswpies eite se athina eite se salonika kai na pas mia mera apo ta xaramata kai na gyriseis to vrady me tin kithara sou. Kai egw gia mia lakewood sta 1660E (hlektroakoustiki+cutway) exw psithei kai apo irakleio kritis lew na paw ena tour stis antiproswpies stin athina na dw ti paizei kai meta na parw to karavi eftyxismenos gia spiti mou :P parea me tin kainourgia kithara. Dn pairnw risko gia tosa lefta apo internet... H apofasi dikia sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω λιγο τους φοβους μου σχετικα με αγορα απο ιντερνετ,αλλα σε οσες κιθαρες εχω συγκρινει τιμες υπαρχει μεγαλη διαφορα με εδω.πιο πολυ Ritchie22 δεν φοβαμαι τυχον σπασιμο σε μεταφορες και τετοια.αλλωστε εχω παρει απο thomann μονιτορς,καρτα ηχου,μικροφωνα και οφειλω να ομολογησω οτι απο πλευρας συσκευασιας και το αεροπλανο να επεφτε δεν νομιζω να παθαιναν κατι.αυτο που με φοβιζει πιο πολυ ειναι τυχον προβληματα σεταρισματος της κιθαρας.σιγουρα ειναι πλεονεκτημα να εχεις κοντα το μαγαζι απο οπου την αγορασες.συν οτι την εχεις παιξει ο ιδιος πριν την αγορα.

απο το site της Lakewood κατεβασα και ακουσα κατι mp3 με κιθαρες που παιζουν.απιστευτος ηχος.βεβαια, θα παιζει ρολο και η ολη διαδικασια της ηχογραφησης.παντως και ο ηχος απο σχετικα φτηνα μοντελα της εταιριας πολυ ωραιος.Ritchie22 μπορεις να μπεις και να δεις,μιας και γυροφερνεις μια Lakewοod.πιθανον να εχει και δειγμα απο το δικο σου μοντελο.

Blue, Larrivee την βρηκα στις παρακατω σελιδες:

 

http://www.musik-schmidt.de/osc-schmidt/catalog/product_info.php?products_id=12084

 

 

http://musik-h.morelin-webhost.de/catalog/product_info.php?cPath=52_313_314&products_id=1859

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια κομμάτια απο τις συγκεκριμμένες κιθάρες είναι χειροποίητα αλλά σε καμια περίπτωση δεν είναι 100% χειροποίητες. Τους αντιπρόσωπους τους συμφέρει να λένε ότι είναι χειροποίητες για να κάνουν πόζα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι, πλέον τα μηχανήματα κατασκευάζουν τα πάντα, ένα εργοστάσιο με τετοια παραγωγή σαν της Martin, Larivee δεν μπορεί να κανει κιθάρες σε αυτά τα χρήματα 100% hand made. Για να αγοράσεις κάτι τετοιο πρέπει να βρεις μικρότερο σε φήμη κατασκευαστή που 8α προσφέρει περισσότερα πράγματα σε καλύτερη τιμή. Όλη η Ευρώπη είναι γεμάτη με τέτοιους κατασκευαστές. Προσωπικά τους προτιμώ από μια τυποποιημένη κιθάρα που πληρώνεις ένα κάρο χρήματα για το brand name. :wink:

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mao καλως ήρθες.

Πάρε τηλέφωνο τους αντιπροσώπους να δεις αν έχουν τα μοντέλα που αναφέρεις...αν τα έχουν τρέχα να τα δοκιμάσεις. Επειδή τα χρήματα που θες να δώσεις είναι αρκετά ψάξτο πολύ.

Γνώμη μου είναι να δεις και μοντέλα χωρίς cutaway στα ίδια λεφτά που θες να δώσεις.

Μην βασιζεσαι στα ηχογραφημένα demo.

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Larivve προσωπικά δεν μου άρεσαν,τις Lakewood τις θυμάμαι όμορφα ενώ τελικά αγόρασα την Taylor 310CE μετά από μία σχετικά μεγάλη περίοδο επίσκεψης στα λίγα καταστήματα της Θεσσαλονίκης.Στην απόφασή σου, να συμπεριλάβεις τον παράγοντα του συστήματος του πιεζοηλεκτρικού της κιθάρας και της προενίσχυσης.

Η Taylor διαθέτει αυτή τη στιγμή το καλύτερο σύστημα.Παίξτο και θα δεις....σαν να παίζεις σε μικρόφωνο.

Καταλήγοντας να σου πω πως σε καμία περίπτωση μην σκεφτείς ν'αγοράσεις την κιθάρα από τον εδώ αντιπρόσωπο.Είναι ληστές,βλέπε τιμές INTERNET,και όταν έρθει η στιγμή ν'αναφερθείς σ'αυτούς και ν'αντιμετωπίσουν πρόβλημα είναι απίστευτοι.Μπορώ να σου μιλώ για τον ZOZEF επί ώρες.

Παίξε τις κιθάρες εδώ και αγόρασε χωρίς φόβο από έξω.Όλα τα όργανα πλέον είναι βιομηχανοποιημένα και δεν πρόκειται να έρθει στα χέρια σου κάτι διαφορετικό από αυτό που έπαιξες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια κομμάτια απο τις συγκεκριμμένες κιθάρες είναι χειροποίητα αλλά σε καμια περίπτωση δεν είναι 100% χειροποίητες. Τους αντιπρόσωπους τους συμφέρει να λένε ότι είναι χειροποίητες για να κάνουν πόζα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι' date=' πλέον τα μηχανήματα κατασκευάζουν τα πάντα, ένα εργοστάσιο με τετοια παραγωγή σαν της Martin, Larivee δεν μπορεί να κανει κιθάρες σε αυτά τα χρήματα 100% hand made. Για να αγοράσεις κάτι τετοιο πρέπει να βρεις μικρότερο σε φήμη κατασκευαστή που 8α προσφέρει περισσότερα πράγματα σε καλύτερη τιμή. Όλη η Ευρώπη είναι γεμάτη με τέτοιους κατασκευαστές. Προσωπικά τους προτιμώ από μια τυποποιημένη κιθάρα που πληρώνεις ένα κάρο χρήματα για το brand name. :wink:[/quote']

 

χωρις να εχω εμπειρια απο τον κατασκευαστη αυτον, αν και εχω ακουσει τα καλυτερα, σου παραθετω 2 sites για να το ψαξεις αν θες :

 

http://www.stollguitars.de/

 

http://www.guitars.gr/stoll.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια κομμάτια απο τις συγκεκριμμένες κιθάρες είναι χειροποίητα αλλά σε καμια περίπτωση δεν είναι 100% χειροποίητες. Τους αντιπρόσωπους τους συμφέρει να λένε ότι είναι χειροποίητες για να κάνουν πόζα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι' date=' πλέον τα μηχανήματα κατασκευάζουν τα πάντα, ένα εργοστάσιο με τετοια παραγωγή σαν της Martin, Larivee δεν μπορεί να κανει κιθάρες σε αυτά τα χρήματα 100% hand made. Για να αγοράσεις κάτι τετοιο πρέπει να βρεις μικρότερο σε φήμη κατασκευαστή που 8α προσφέρει περισσότερα πράγματα σε καλύτερη τιμή. Όλη η Ευρώπη είναι γεμάτη με τέτοιους κατασκευαστές. Προσωπικά τους προτιμώ από μια τυποποιημένη κιθάρα που πληρώνεις ένα κάρο χρήματα για το brand name. :wink:[/quote']

 

χωρις να εχω εμπειρια απο τον κατασκευαστη αυτον, αν και εχω ακουσει τα καλυτερα, σου παραθετω 2 sites για να το ψαξεις αν θες :

 

http://www.stollguitars.de/

 

http://www.guitars.gr/stoll.htm

 

+1 :wink:

 

Έχω ακούσει όλα του τα μοντέλα και είναι καταπληκτικές !!!

Μέσα στον άλλο μήνα πιθανόν να έχω και την δικιά μου ! :D

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου