Προς το περιεχόμενο

Τετοιες καφρίλες χωρίς ενισχυτή γίνονται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ να συνδέσω την κιθάρα μου απευθείας...

 

...στην είσοδο phono ενός παλιού λαμπάτου ραδιοφώνου ;

(Telefunken του '60 έχει και έξοδο για εξτρά ηχείο!)

ή σε στερεοφωνικό σε RCA ;

ή στο pc χωρίς να τα πάρω στο χέρι ;

 

Αν ναι πώς μπορεί να γίνει η δουλειά καλύτερα μέχρι να έρθει ο ενισχυτής;

Με την ευκαιρία ευχαριστώ και πάλι που με βοηθήσατε με την επιλογή της κιθάρας!

Η Affinity είναι κουκλίτσα!!!

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε το demo του Guitar Rig 3, ειναι ιδιο με το πληρες προγραμμα απλα χωρις save και πρεπει καθε 30 λεπτα να το κλεινεις και να το ξανανοιγεις.

 

Βαλε την κιθαρα σου στο line in της καρτας ηχου του υπολογιστη και εισαι ετοιμος, θα εχεις μια ψαρα ηχο για εξασκηση, ασε που μπορεις να κανεις οτι φανταστεις με ενισχυτες εφε κλπ. Εχει τεραστια ποικιλια.

 

Αν μαλιστα εχεις μια αξιοπρεπη καρτα ηχου και καποια καλα ηχεια/μονιτορ μπορεις να βγαλεις πολυ αξιοπρεπες αποτελεσμα.

 

Οπως και να εχει ομως, και με μαπα pc καρτα και ηχεια ο ηχος θα ειναι κλασσεις ανωτερος απο το στερεο ή το ραδιοφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε το demo του Guitar Rig 3, ειναι ιδιο με το πληρες προγραμμα απλα χωρις save και πρεπει καθε 30 λεπτα να το κλεινεις και να το ξανανοιγεις.

 

Βαλε την κιθαρα σου στο line in της καρτας ηχου του υπολογιστη και εισαι ετοιμος, θα εχεις μια ψαρα ηχο για εξασκηση, ασε που μπορεις να κανεις οτι φανταστεις με ενισχυτες εφε κλπ. Εχει τεραστια ποικιλια.

 

Αν μαλιστα εχεις μια αξιοπρεπη καρτα ηχου και καποια καλα ηχεια/μονιτορ μπορεις να βγαλεις πολυ αξιοπρεπες αποτελεσμα.

 

Οπως και να εχει ομως, και με μαπα pc καρτα και ηχεια ο ηχος θα ειναι κλασσεις ανωτερος απο το στερεο ή το ραδιοφωνο.

 

αυτό ακριβώς δοκίμασα προ μηνών και πήρα τα τρία μου

 

τεράστιο latency και άφθονος θόρυβος, αφού η κάρτα μου ΔΕΝ είναι κατάλληλη για τετοια δουλειά

 

και μου το επεσήμαναν εδώ κάποια μέλη και κατάλαβα πως χωρίς κάρτα κατάλληλη,  με χαμηλό latency και με high-Z είσοδο, το αποτέλεσμα είναι απαγορευτικά κακό

 

φίλε μια φτηνή κάρτα που θα σου κάνει δουλειά  είναι η emu-0202 γύρω στα 100Ε, υπάρχουν βέβαια και άλλες, μετά συνδέεις με το στέρεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα φορητό ενισχτάκι?

 

25Ε-30Ε και σου μένει για διακοπές κλπ. Eχω ένα marshall ms4(2W), το συνδέω σε 1χ12" epiphone Vjr καμπίνα(απλή μόντα με καλώδιο που πάει από τα ηχειάκια του στην καμπίνα) χωρίς πετάλια και πραγματικά μ@μάει για rock κι έχει και πολλή ένταση για δωματιο.

 

http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&category=100&id=15344

 

Το marshall ms2 θα πρότεινα αλλά υπάρχει στην Αθήνα και το παρακάτω που ναι πιο φθηνο και μεγαλύτερης ισχύος(5W) της rocktron...

 

http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&category=100&id=17413

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το θεμα του latency, μπορει να μειωθει αρκετα (αναλογα και με τον επεξεργαστη) με το Asio4All για οσους δεν εχουν native support για ASIO απο καρτα ηχου!

 

http://www.asio4all.com/  :)

 

Παντως κ εγω πιστευω πως το Guitar Rig ειναι υπερπληρες αφου καλυπτει ολα τα φασματα με αρκετη πιστοτητα! Τωρα το πειραγμα του το θελει κ αυτο αλλα τι ειναι μερικες ωρες μπροστα σε εναν πολυ αξιοπρεπη ηχο?  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη περίπτωση λέει πολύ, μιλάμε για λαμπάτο μηχάνημα!! :P

 

Σοβαρά τώρα, εγώ ήμουν στην ίδια φάση με εσένα και τελικά επέλεξα το στερεοφωνικό.. Με το volume της κιθάρας ρυθμίζεις το gain και οκ.. κάπως τη βγάζεις.. :P

 

Όλα αυτά βέβαια σε περίπτωση που ΔΕΝ έχεις καλή κάρτα ήχου! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα να παρεις καλυτερα ενα φθηνο ενισχυτη κιθαρας...

...μεχρι να ερθει ο ενισχυτης!  ;D

Άμα δεν πάει το βουνό στο Μωάμεθ...

Η πρώτη περίπτωση λέει πολύ, μιλάμε για λαμπάτο μηχάνημα!! :P

...είναι να μη σου ανάψουν τα λαμπάκια τελικά! ;D

 

Από ότι βλέπω μάλλον δε θα γίνει δουλειά έτσι, για αυτό τελικά το πήρα απόφαση και τσίμπησα ένα Marshall MG10 το οποίο μέχρι στιγμής με ΥΠΕΡκαλύπτει. :o

Όμως κάθε φορά που πάω να ακουμπήσω -και μόνο τότε- τις χορδές ή τη γέφυρα κάνει  έναν -σπαστικό- θόρυβο (jack) >:( καμμία ιδέα για να τον σταματήσω;

Δεν πρέπει να είναι από τον ενισχυτή... ???

 

Thanxxx για τη βοήθεια!!!

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου