Προς το περιεχόμενο

diesel einstein vs b52 at100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγοντας ένα ακόμα θέμα για high gain ενισχυτές θα θελά την γνώμη σας γι αυτούς του δυο ενισχυτές που άκουσα χθες μετά από μια μεγάλη βόλτα στην αθήνα.

Πρώτα πήγα ν ακούσω τους engl και συγκεκριμένα τον powerball που ήταν το μεγάλο απωθημένο.Δεν βρήκα τον ίδιο αλλά τον signature steve morse,o οποίος  κατασκευάστηκε με βάση τον pball (συμφωνα με τα λεγόμενα του εδώ αντιπροσώπου).Δυστυχώς απογοητεύτηκα..αν και ήταν ο μόνος που δοκίμασα σε 4x12,ήταν πολύ μουντός..τουλάχιστον για μένα.

Μετά θέλοντας να παίξω με μια esp eclipse πήγα στον αντίστοιχο αντιπρόσωπο,ο οποίος δεν είχε αυτή αλλά την ltd 1000...άλλη απογοήτευση από κει..ήταν τόσο ασετάριστη,τόσο κακοδιατηρημένη που αν μου την δίναν χωρίς να ξέρω τί κιθάρα είναι δεν θα ασχολούμουν καν..

Anyway κατέληξα στον κουρμπή με παρότρυνση ενός φίλου,έτσι για να δούμε τί έχει και κυρίως για να με "βάλει" να παίξω με αυτές τις αγνωστες michael kelly..

Στα χρήματα που κοίταγα (1000 - 1500) είχα μόνο τον b52 και με λίγο ζόρι τον einstein..μου άρεσαν και οι δύο πάρα πολύ..μην γνωρίζοντας για τον b52,ήμουν διστακτικός.Κυρίως όσον αφορά το θέμα ποιότητας,άλλωστε τα 950 που κοστίζει δεν τα λες και λίγα.Ψάχνοντας τον εκ των υστέρων διάβασα πολύ καλές κριτικές αλλά και οτι είναι usa (με μια αμφιβολία για την χώρα κατασκευής...ίσως china..αυτό ακόμα δεν το ξέρω στα σίγουρα).

Ο einstein από την άλλη έχει επιπλέον επιλογές στο clean του,οι οποίες παρόλα αυτά δεν με συγκινούν και ιδιαίτερα μιας και τον crunchαριστό bluesάδικο ήχο δεν τον αναζητώ και για να μην λέμε και π@π@ριες δεν τον έχω κιόλας..(παίζουμε metal λέμε..).Σίγουρα είναι μια πολύ πιο αξιόπιστη εταιρία και πιο γνωστή στο χώρο και για όσους με καταλαβαίνουν,γράφει... "diesel".

Άκουσα και τους δυο ενισχυτές με 2x12 καμπίνες (που θα είναι και μέγεθος που θα αγοράσω).Με μία b52 με v-30s (450e)και με μια vht με eminence(850e)..H vht ήταν κατά τι,ανώτερη από την b52 στ αυτιά μου αλλά ο πωλητής μου πρότεινε να αγοράσω την πιο φθηνή b52 και αν δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος να αλλάξω απλά μεγάφωνα.

Έτσι είμαι ευχάριστα μπλεγμένος ανάμεσα στις 2 αυτές επιλογές και θα θελα την δικιά σας γνώμη αν έχετε παίξει ή αν έχετε τους συγκεκριμένους ενισχυτές,οπότε θα ξέρετε και κάτι περισσότερο από μένα που τους έπαιξα για κανά μισάωρο..

Τέλος,για να καταλήξω στην απόλυτη φρίκη που έφαγα, η michael kelly vex deluxe ήταν απίστευτη.Η εβένινη ταστιέρα της και οι emg που φόραγε απλά σκοτώναν.Θα την ανταλλάζατε με μια eclipse?Δεν πίστευα οτι θα το ρώταγα αυτό σοβαρά αν δεν την είχα παίξει..

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,και για να μην το ξεχάσω...ήθελα από χθες να το αναφέρω στο noiz, γιατί συνηθίζουμε να γκρινιάζουμε για πολλά θέματα...σε όλα τα καταστήματα που πήγα,ήταν όλοι ευγενέστατοι,πρόθυμοι να με εξυπηρετήσουν και ευχάριστοι στην συζήτηση γύρω από το τί ήθελα και πως το ήθελα.Ακόμα και από όσους έφυγα χωρίς να έχω βρεί αυτό που έψαχνα,έφευγα με πολύ καλή διάθεση.Νομίζω οτι είναι καλό να λέμε και τα καλά πού και πού και όχι μόνο τα κακά.. ;)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Eclipse η γνωμη μου ειναι... ουτε να το σκεφτεσαι :P

Εχουμε και λεμε.Θες μεταλ κεφαλη και δεν σε νοιαζουν οι μπλουζιες.

Τοσα χρονια μεταλας 2 μηχανηματα βλεπω να κυριαρχουν στο χωρο

1)Mesa Boogie Dual Rec πουειναι κατα πολυ εκτος για τα φραγκα που λες

2)Peavey 5150/6505 που ειναι στο χιλιαρικο

 

Αν τωρα θες υπερ-καθαρα και high gain τοτε η λυση ειναι Peavey JSX

Αν θες να ξεφυγεις λιγο στα 1800 η λυση ειναι ENGL Savage \m/

(προσωπικη αποψη παντα)

 

Ο μονοι Deizel που με ικανοποιουν για μεταλ ειναι ο Herbert και ο VH4 να σου πω την αληθεια, αλλα πολυ ακριβοι και θα προτιμουσα Boogie στα λεφτα τους

B52 δεν εχω ακουσει αλλα εχω πιει αρκετες φορες ;D ;D ;D

 

Α... συμφωνω απολυτα μα την VHT 2x12 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε,όσον αφορά την eclipse δεν πιστεύω στ αλήθεια οτι θα την άλλαζε κάποιος,αλλά πραγματικά η michael kelly ήταν πολύ καλή και έχοντας τα χαρακτηριστικά που ψάχνω σε μια κιθάρα (σταθερή γέφυρα,emg μαγνήτες,εύκολο μπράτσο για μένα και έβενο ταστιέρα),με έβαλε σε σκέψεις του να γλυτώσω χρήματα,κάνοντας πολύ καλά την δουλειά της.Τώρα μόνο και μόνο το να πάρεις την eclipse στα χέρια σου και να κρατάς αυτό το όργανο,είναι μαγεία από μόνο του.

Σχετικά με τους ενισχυτές,τους peavey ή evh θέλω να τους ακούσω από κοντά,μιας και δεν το χω κάνει ακόμα.Ξέρω όμως από φίλους οτι είναι σχετικά οδοστρωτήρες μέσα στην μπάντα (μιλώντας για 5150..).Με δικά τους λόγια "δεν μαζεύεται αυτό το πράγμα"...αλλά και πάλι σου λέω θα τους ακούσω και μετά θα κρίνω.

Τον b52 ξέρω οτι δεν τον ξέρει πολύς κόσμος,αν και θυμάμαι οτι σε κάποιο παλιότερο θέμα κάποιος τον είχε αγοράσει από το noiz..

Tους ακόμα ακριβότερους diezel δεν τους άκουσα γιατί φεύγαν πολύ από το budget μου..

Thanks για το reply! ;)

 

ps:αυτό με τα σφηνάκια ήταν το πρώτο που σκέφτηκα κι εγώ όταν μου είπαν για την μάρκα.. ;D ;D..αυτές οι προκαταλήψεις θα μας φάνε μου φαίνεται.. :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις Μichael Κelly aπλα τις βλεπω στον αντιπροσωπο και φαινονται τρελα οργανα για τα χρηματα που ζητανε. Θα την προτιμουσα αν με βολευε το μπρατσο απο την ESP γιατι η διαφορα χρηματων ειναι μεγαλη.

 

Η δικη μου γνωμη ειναι οτι οι Diezel δε συγκρινονται με τους B52 και θα τους προτιμουσα και απο Boogie, Peavey, Engl. O Einstein ειναι ο φθηνοτερος ενισχυτης του και ομως εχει τοσες επιλογες και κατασκευαστικα δεν εχει κανει υποχωρησεις. Διαβασε τι εχουν να πουν σε αμερικανικα forum για τους Diezel και παρε μια ιδεα απο YouTube  http://www.youtube.com/results?search_query=diezel+einstein&search_type=&aq=f Eχεις την επιλογη να αλλαξεις αρκετες τελικες λαμπες (6550, 5881, EL34, 6L6) που θα μεταβαλλουν τη χροια και τα Watt. Αν θυμαμαι καλα μπορεις να παιξεις και με προενισχυτριες λαμπες. Δε διευκρινιζεις τι metal θες να παιξεις. Αν χρειαζεσαι extreme gain ισως δε σου κανει, τα πιο πολλα ειδη ομως τα καλυπτει αξιοπρεπως. Πρεπει να ειναι ο ενισχυτης που πουλαει πιο πολυ λογω τιμης αλλα και γιατι δεν ειναι τοσο high gain οσο τα ακριβοτερα μοντελα της εταιρειας. Μπορεις να παιξεις ανετα και αλλα ηδη μουσικης με τον Einstein. Φυσικα αυτο το κανεις και με τους αλλους δυο απλα τους προτιμουν για high gain.

 

Οι δυο καμπινες που ακουσες ειναι τελειως διαφορετικες. Η Β52 με τα Celestion εχει πιο κλασικο ηχο και κοιταει προς Μarshall πλευρα. Η VHT εχει πιο μοντερνο στακατο και καθαρο ηχο, καταλληλη για high gain αλλα και διαφανα καθαρα που δυσκολα παραμορφωνουν. Μια ακομα ακροαση με τη δικη σου κιθαρα αλλα και μια συζητηση για τελικες λαμπες με τον αντιπροσωπο θα σε βοηθησουν αρκετα.

 

Τελος, το after sales support του Κουρμπη ειναι υποδειγματικο. Το αναφερω σε περιπτωση που δεν εχεις αγορασει απο εκει αλλη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Eclipse η γνωμη μου ειναι... ουτε να το σκεφτεσαι :P

Εχουμε και λεμε.Θες μεταλ κεφαλη και δεν σε νοιαζουν οι μπλουζιες.

Τοσα χρονια μεταλας 2 μηχανηματα βλεπω να κυριαρχουν στο χωρο

1)Mesa Boogie Dual Rec πουειναι κατα πολυ εκτος για τα φραγκα που λες

2)Peavey 5150/6505 που ειναι στο χιλιαρικο

 

Αν τωρα θες υπερ-καθαρα και high gain τοτε η λυση ειναι Peavey JSX

Αν θες να ξεφυγεις λιγο στα 1800 η λυση ειναι ENGL Savage \m/

(προσωπικη αποψη παντα)

 

Ο μονοι Deizel που με ικανοποιουν για μεταλ ειναι ο Herbert και ο VH4 να σου πω την αληθεια, αλλα πολυ ακριβοι και θα προτιμουσα Boogie στα λεφτα τους

B52 δεν εχω ακουσει αλλα εχω πιει αρκετες φορες ;D ;D ;D

 

Α... συμφωνω απολυτα μα την VHT 2x12 8)

 

 

Παντως μιας και εισαι του συγκεκριμενου ηχου (ευγε ;D) καλα θα κανεις να ακουσεις τον συγκεκριμενο B-52. Προσφατα πηγα στο σπιτι ενος γνωστου μου που εχει εναν Mesa Boogie Dual Rec να αλλαξουμε μεγαφωνα στην καμπινα μου (Harley Benton 2x12 των 125 ευρω) με 2 Eminence Legend GB128, αυτος ειχε την ιδια καμπινα με 2 διαφορετικα Eminence. Τελοσπαντων, προτου κιολας αλλαξουμε τα μεγαφωνα στην καμπινα μου δοκιμαζει τον B-52 σε αυτην και μου κανει "και δεν επαιρνα 2 τετοιους;" :P Φυσικα δεν θελω να πω πως θα αλλαζε τον Boogie του για τον B-52 ουτε θελω να θεσω θεμα συγκρισης απλα στο 1000ρικο παιζει μπαλα μονος του o B-52...παταει ακομα και ενισχυτες πολυ ακριβοτερους...στον Κουρμπη δοκιμασα τον VHT Deliverance και τον Laboga Mr. Hector αλλα και παλι επελεξα τον B-52, εχοντας δοκιμασει και Randall RH-50T (απαισιος, η αποθεωση της ξεραιλας), Peavey Valveking VK100 (οτι καλυτερο για τα λεφτα του,αξιολογο distortion, πολυ καλα καθαρα). Aπο Engl εχω δοκιμασει τον Screamer σε combo που δε μου αρεσε καθολου γι'αυτα που ηθελα και τον 100ρη combo Sovereign (ο οποιος σπερνει αλλα εχει και 2000ρο). Τον Fireball δεν τον ειχε ο Λογοθετης κι ετσι δεν καταφερα να το δοκιμασω αν κι εχω ακουσει τα καλυτερα. Ηθελα να δοκιμασω και τον Bugera 333XL, ασχετως αν κοστιζει αρκετα λιγοτερα χρηματα, αλλα δεν τον ειχε ο Koυρμπης σε κεφαλη. Καποια στιγμη ομως θελω να τον ακουσω μαζι με 6260-6262.

 

Οσο για την VHT καμπινα εχω να πω πως αν οχι η καλυτερη, ειναι απο τις καλυτερες καμπινες που εχω ακουσει μαζι με τις Mesa Boogie (αν και δε μου αρεσουν τα v30 που εχουν οι Boogie). Η Β-52 καμπινα καλη αλλα ηταν εμφανες πως "εξυνε" περισσοτερο απο την VHT (ισως λογω και των v30 που ειναι εξοπλισμενη). Η VHT εχει 2 Eminence P50 τα οποια δεν κυκλοφορουν αλλα υπαρχουν μονο στις VHT καμπινες, για τις οποιες τα βγαζει/εβγαζε η Eminence.

 

Ο 5150 ποτε δε μου αρεσε...πολυ βαβουρα ρε παιδι μου, ξυσιμο και βρωμα (γουστα ειναι ομως αυτα).

 

Κοίταξε,όσον αφορά την eclipse δεν πιστεύω στ αλήθεια οτι θα την άλλαζε κάποιος,αλλά πραγματικά η michael kelly ήταν πολύ καλή και έχοντας τα χαρακτηριστικά που ψάχνω σε μια κιθάρα (σταθερή γέφυρα,emg μαγνήτες,εύκολο μπράτσο για μένα και έβενο ταστιέρα),με έβαλε σε σκέψεις του να γλυτώσω χρήματα,κάνοντας πολύ καλά την δουλειά της.Τώρα μόνο και μόνο το να πάρεις την eclipse στα χέρια σου και να κρατάς αυτό το όργανο,είναι μαγεία από μόνο του.

Σχετικά με τους ενισχυτές,τους peavey ή evh θέλω να τους ακούσω από κοντά,μιας και δεν το χω κάνει ακόμα.Ξέρω όμως από φίλους οτι είναι σχετικά οδοστρωτήρες μέσα στην μπάντα (μιλώντας για 5150..).Με δικά τους λόγια "δεν μαζεύεται αυτό το πράγμα"...αλλά και πάλι σου λέω θα τους ακούσω και μετά θα κρίνω.

Τον b52 ξέρω οτι δεν τον ξέρει πολύς κόσμος,αν και θυμάμαι οτι σε κάποιο παλιότερο θέμα κάποιος τον είχε αγοράσει από το noiz..

Tους ακόμα ακριβότερους diezel δεν τους άκουσα γιατί φεύγαν πολύ από το budget μου..

Thanks για το reply! Wink

 

ps:αυτό με τα σφηνάκια ήταν το πρώτο που σκέφτηκα κι εγώ όταν μου είπαν για την μάρκα.. Grin Grin..αυτές οι προκαταλήψεις θα μας φάνε μου φαίνεται.. Smiley

 

Eγω οπως καταλαβες ;D

 

Παρεπιπτοντως, ο ΑΤ-100 ειναι made in china αλλα ποσος με ενδιαφερει εφοσον βγαζει ΗΧΑΡΑ. Ειναι και τανκ σκετο, πολυ καλη κατασκευη, εχω ηδη παιξει σε 3 συναυλιες με αυτον, τον εχω μεταφερει με αμαξια κλπ σε πολλες προβες, δεν καταλαβαινει τιποτα (ειναι και απο τις πιο βαριες κεφαλες...25 κιλα). Προς θεου, δεν τον κακομεταχειριζομαι απλα το αναφερω :P

 

Α, και οι Michael Kelly ειναι κιθαρες με "κ" κεφαλαιο ;) Φοβερη ποιοτητα κατασκευης, μαγνηταρες κλπ...ξερεις οτι τα λεφτα που θα δωσεις (και οχι πολλα) πιανουν τοπο. Oι προκαταληψεις μας εχουν φαει ηδη και δεν το εχουμε παρει χαμπαρι...θελουμε μονο οτι γραφει επανω gibson, marshall, mesa boogie, esp κλπ. Οταν μου ειπε εμενα ο Κουρμπης για εναν Β-52 μου ηρθε καπως...σκεφτηκα απο μεσα μου γεματος απαισιοδοξια, κακια (και ολα τα καλα) "τι μηχανημα θα ειναι παλι αυτο". Η καταληξη ομως ειναι γνωστη ;D

 

Mιας και λεμε για B-52 και ψιλοαγνωστες μαρκες γενικα, καραγουσταρω να παιζω με τετοια μηχανηματα, κιθαρες κλπ και να σπερνουν και να τους ψαρωνω ολους ;D

 

***Σωστα τα λεει ο KostasP, φυσικα οι Diezel ειναι κλασεις ανωτεροι αλλα μην ξεχναμε οτι μιλαμε και για αλλο ευρος τιμης ;)

 

Για οτι αλλο θες φιλε ρωτας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε κ ο εχων τον dual rec....λοιπον συμφωνω σε ολα με τον απο πανω φιλο μου,ο B-52 στα λεφτα του ειναι αχτυπητος πραγματικα κ ειναι κ ο λογος που ειπα την παραπανω φραση "και δεν επαιρνα 2 τετοιους;" Εχει ωραια features που δυστηχως στον boogie  τα πληρωσα 1,5 φορες παραπανω απο την τιμη του Β-52 κ το πιο σημαντικο,πολυ ωραιο ηχο,τοσο σε hi gain οσο κ σε καθαρο καναλι το οποιο μου ακουστηκε χρησιμο χωρις ομως να εχω εμπειρια με καλα καθαρα τύπου Fender κ.λ.π.

  Σιγουρα δεν εχει αυτο το κατι που ΕΓΩ βρηκα στον boogie,αυτη την ''διαδραστικοτητα'' να πω,μεταξυ δαχτυλων κ ενισχυτη,το οποιο καποιος αλλος μπορει να βρει στον Β-52, σιγουρα δεν εχει τις χαμηλες του boogie κ σιγουρα δεν ειναι τοσο ''αργος'' αλλα ολα αυτα ειναι καθαρα υποκειμενικα ζητηματα τα οποια εγω λατρεψα στον dual rec κ καποιος αλλος μπορει να σιχαινεται.

  Παντως πιστευω οτι σε αυτα τα λεφτα ο Β-52 ειναι value for money που λενε και φυσικα αν σου αρεσε ηχητικα ΕΣΕΝΑ,τοτε μην κολλας σε μάρκες!

 

Αυτα κ απο μενα,σορρυ για το πρηξιμο!  :D

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πάρουμε ένα - ένα. :)

 

@KostaP.Για τον diesel δεν έχω καμμιά αμφιβολία για την ποιότητα του αλλά πλέον ούτε και για τον ήχο του.(διάβαζα στο manual οτι η εταιρία καλύπτει 10 χρόνια εγγύηση και τρελάθηκα..εκτός από τις λάμπες βέβαια,που είναι και λογικό..).

Δεν παίζω κάποιο είδος ακραίου grind-death-metalcore για να μην μου κάνει το gain του.Στις πιο death μου φάσεις ακούω άνετα in flames που είναι όμως τόσο μελωδικοί,που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα death σχήματα..Θα έλεγα οτι κινούμαι σε thrash (megadeth),power (blind guardian) με αρκετή δόση proggresive..(σας φώτισα,το ξέρω.. ;D ;D).Anyway,τόσο το gain του,όσο και το καθαρό του,όσο και τα watt του (50) με καλύπτουν πλήρως.(ακόμα και οι περιττές αλλά καλοδεχούμενες επιπλέον δυνατότητες του για πιο κλασικό rock).Η τιμή του είναι αυτή που με τσούζει λίγο και για αυτό,μπήκα σε δίλλημα με τον b52 γιατί ηχητικά δεν άκουσα τεράστιες διαφορές,παρα μόνο στην τιμή..(τα μισά χρήματα..)

Στις καμπίνες,δεν μπορώ να πώ οτι δεν μου άρεσε η β52,απλά η vht ήταν ακόμα καλύτερη.Είχα πάει με την δική μου κιθάρα,αλλά θα ξαναπάω πιο φρέσκος την επόμενη φορά γιατί την τελευταία φορά είχα περπατήσει την μισή αθήνα με την γαμ@ζέστη και ήταν και το τελευταίο μαγαζί απ το οποίο πέρασα.

 

@metalmike

Η VHT εχει 2 Eminence P50 τα οποια δεν κυκλοφορουν αλλα υπαρχουν μονο στις VHT καμπινες, για τις οποιες τα βγαζει/εβγαζε η Eminence.

Αυτό πoυ λες θα το τσεκάρω,γιατί ο πωλητής μου είπε πως κατασκευαστικά δεν έχουν διαφορές (όσον αφορα τα ξύλα και το οτι είναι closed back και οι δύο)αλλά τα μεγάφωνα τα αλλάζεις και βάζεις eminence σαν της vht.

Για τις michael kelly το σκέφτομαι πολύ σοβαρα,μιας και χθες σε μια συζήτηση με ένα φίλο που είχε παίξει πρόσφατα μια eclipse μου είπε οτι και σ αυτή το binding "έφευγε" σε πολλά σημεία και έμεινα.. :o :o  αν η κιθάρα των 1500 έχει τέτοιες αστοχίες ο άλλος που την έχει ντύσει με mother of pearl θα πρεπε να τις πουλάει συλλεκτικές.. a n y w a y...

 

@progdust.χαίρομαι που τα βλέπεις έτσι τα πράγματα για τις μάρκες αλλά όπως λες κι εσύ δεν θα τον άλλαζες εν τέλει τον boogie,όπως κι εγώ νομίζω πως δεν θα το μετανιώσω αν καταλήξω στον diesel.Έκατσε βλέπεις και η michael kelly που μπορω να εξοικονομήσω πολλά χρήματα,μην καταλήγοντας στην eclipse και αρχίζω να το σκέφτομαι το αν αξίζει να ζοριστώ λίγο..

 

Και μια και σας έχω πρήξει να αναφέρω οτι στο site της diesel βρήκα clips του einstein στα οποία παίζει ο alex flouros.Σε clean το dee του randy rhoads και σε crunch μια τρελή μπλουζιά ,ενώ υπάρχει και πιο high gain κλιπάκι.http://diezel.typo3.inpublica.de/soundclips.30.0.html.Μιας και είναι μέλος του noiz πολύ θα θελα να ακούσω και την δική του γνώμη.

 

Ευχαριστώ όλους σας για την ως τώρα βοήθεια!! :).Θα χαρώ ν ακούσω κι άλλες απόψεις!!

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gmoll

 

Προτεινω να περιμενεις λιγο καιρο και να αγορασεις τον Einstein. Αυτο δεν το λεω γιατι εχω προβλημα με τη χωρα κατασκευης του B52, απλα για μενα ο Εinstein ειναι "καλυτερος", διαφορετικος τελος παντων. Επισης μην αποκλειεις ποτε σε μερικα χρονια να θελεις τον ενισχυτη και για καποια αλλα ειδη μουσικης και εκει θα δεις τη χρησιμοτητα του. Απο τα clips παντως καταλαβες οτι δεν ειναι ο ενισχυτης τυπου "παιζω μονο metal" αν και για το ειδος metal που τον θες αποδιδει πολυ καλα χωρις βοηθεια πεταλιου.

 

Για την VHT καμπινα θα πω οτι για metal και με τον Einstein ταιριαζει παρα πολυ. Εχω 2 VHT 1x12 καμπινες και οντως φορανε το Eminence P50 το οποιο το κατασκευαζει αποκλειστικα για τη VHT. Tα μεγαφωνα αυτα ειναι 100W το ενα και οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολο να τα παραμορφωσεις, μενουν καθαρα σε μεγαλες εντασεις. Γι αυτο οτι ακους ειναι το γκαζι ή το καθαρο του ενισχυτη οχι ενα μεγαφωνο που ειναι στα ορια του. Αυτο σε καποιους αρεσει και σε καποιους οχι, θεωρω οτι σε high gain ηχο βοηθαει να ακους καθαροτερα αυτο που παιζεις. Για τον αν εχουν διαφορα στη κατασκευη δε το γνωριζω και δε το αποκλειω. Η VHT (τωρα Fryette) ειναι μια εταιρεια που εχει επιλεξει να μεινει εκτος mass production και κραταει ενα επιπεδο κατασκευης στα προιοντα της. Μην αποκλειεις παντως και τη λυση 2 καμπινες 1x12. Μπορεις να ανοιξεις αρκετα τον ηχο σου (σε χωρο) και σε περιπτωσεις που δε μπορεις ή δε χρειαζεσαι να χρησιμοποιηεις μονο τη μια.

 

Οταν ξαναπας φροντισε να εχεις καινουριες χορδες στη κιθαρα σου, αρκετη ωρα και να εισαι ξεκουραστος. Αυτο παιζει ρολο γιατι εκτος απο το σωμα και το αυτι κουραζεται. Δεν ειναι οτι καλυτερο να παιζεις δυνατα για ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα,καταρχάς σ ευχαριστώ που μου δίνεις την γνώμη σου και το ενδιαφέρον σου.Η φράση σου αυτή

θεωρω οτι σε high gain ηχο βοηθαει να ακους καθαροτερα αυτο που παιζεις.
ήταν και ο λόγος που με παρότρυνε και ο πωλητής στον κουρμπή (πολύ εντάξει παλικάρι παρεπιπτόντως) να δοκιμάσω αυτήν την καμπίνα.Ο ήχος ήταν πιο κομπρεσαρισμένος και πιο σαφής και παίζοντας εκεί κάποια θέματα μου είπε οτι γι αυτά που παίζω είναι καλύτερη αυτή η καμπίνα.

Ψάχνοντας τον diesel απ το manual του είδα οτι δεν μπορείς να επιλέξεις τα Mode του κάθε καναλιού από το footswitch και πως ούτε midi διαθέτει για τον ίδιο λόγο..το βρήκα ψιλοάκυρο για αυτή την κατηγορία τιμής αλλά μάλλον με κάποια πετάλια-πεταλιέρα να το αντισταθμίσω κάπως.Παραμένει ωστόσο παράβλεψη από την πλευρά τους...

την λύση (1x12)x2 δεν την έχω σκεφτεί,ούτε την έχω δεί στην πράξη και δεν μπορώ να σου πω τίποτα..(αν είναι προτιμότερο ή όχι).

 

Και πάλι ευχαριστώ φιλαράκι! :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου