Προς το περιεχόμενο

Βγάζει χριτς χριτς.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά...Έχω ένα προβληματάκι.Όταν συνδέω τον ενισχυτή της κιθάρας μου στην κάρτα ήχου (m-audio 410 FW) ώστε να ηχογραφήσω όταν παίζω ακούγεται ένα χριτς χριτς πολύ σπαστικό.Όταν σταματάω να παίζω σταματάει και εκείνο.Μπας και είναι απο τους μαγνήτες??? Τι άλλο μπορει να είναι...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως έχεις λίγα samples? Αν πχ είναι 128, πήγαινέ το στα 256 ή και 512 samples (οπότε θα αυξηθεί και το latency αντίστοιχα), να δούμε αν είναι από αυτό.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν "overdrive" μου μοιαζει.

 

σαν να στελνει πολυ σημα ο Amp και clip_αρει η εισοδος της καρτας.

 

απο τον ενισχυτη βγαινεις απο το Line out και μπαινεις στο Line in της καρτας, ετσι?

 

μηπως να κατεβαζες λιγο το "Line in volume" απο τις ρυθμισεις της καρτας?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα δοκίμασα παιδιά και δεν έγινε τπτ. Τα samples δεν αλλάζουν είναι στα 256.Όσο για την συνδεσμολογία είναι σωστή..¶μα ξέρετε τπτ άλλο πείτε...ευχαριστώ πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν αλλάζουν; Πρέπει να έχεις κλειστά όλα τα προγράμματα και μπαίνοντας στο panel της κάρτας αλλάζεις τα samples. Μήπως δοκίμασες με ανοιχτό κάποιο πρόγραμμα. Για δες το και πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα δοκίμασα παιδιά και δεν έγινε τπτ. Τα samples δεν αλλάζουν είναι στα 256.Όσο για την συνδεσμολογία είναι σωστή..¶μα ξέρετε τπτ άλλο πείτε...ευχαριστώ πάντως...

Δεν μπορεί να μην αλλάζουν τα samples. Με ανοιχτό το cubase δεν αλλάζουν, αλλά, όταν το κλείσεις, από το setup της κάρτας σου, πρέπει να αλλάζουν. Τι PC έχεις? Τρέχεις μήπως κι άλλα προγράμματα ταυτόχρονα?

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως γράφει και στη σελίδα 21 του manual της κάρτας σου:

ASIO/WDM BUFFER SIZE – In this field you can select the buffer size you wish to work with. Smaller buffer sizes result in lower latency (the

time it takes for your input signal to pass through your audio software and appear at the outputs), but may not function well with slower

systems. The default buffer size setting is 256. This setting may adequately serve your purposes, but if you wish to, you can experiment with

lower settings. If you experience stuttering or crackling in your audio playback, try using a larger buffer size.

Όπου το buffer είναι ο αριθμός των samples.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθούσα να το αλλάξω με ανοιχτο το cubase.Το έκανα άλλαξα χωρίς να έχω ανοιχτό πρόγραμμα, και το ανέβασα σε όλα τα επίπεδα...512 1024 .....κτλ. Αλλά πάλι το χρίτσ χριτς ακούγεται...θα δοκιμάσω και με άλλη κιθαρα αλλα δε νομίζω να φταίει η κιθάρα μου γιατί στον ενισχυτή δεν το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολυήμερη προσπάθεια μπόρεσα να ακούσω την κιθάρα μου καθαρά από τα monitor αλλά όταν ηχογραφώ στο cubase συνεχίζουν τα τσικ χρίτς κτλ...καμιά ιδέα περί τούτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου