Προς το περιεχόμενο

Βγάζει χριτς χριτς.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να φανταστώ ότι πήγες στο:

 

device setup--->vst audiobay, επέλεξες τον σωστό driver κι έπειτα από κάτω του πήγες στο control panel και αύξησες το buffer size έτσι;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To ίδιο δεν βλέπω καμία διαφορά..Σκέφτηκα να το κάνω απεγκατάσταση και να το ξανα εγκαταστήσω μήπως παίζει ρόλο ότι έβαλα μετά την κάρτα ήχου στον υπολογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο δεν βλέπω καμία διαφορά..Σκέφτηκα να το κάνω απεγκατάσταση και να το ξανα εγκαταστήσω μήπως παίζει ρόλο ότι έβαλα μετά την κάρτα ήχου στον υπολογιστή?

 

τι ρόλο να παίξει; Αν έβαλες τα ίδια buffer size, δοκίμασε να βάλεις λίγο υψηλότερο σε αυτό του cubase σε σχέση με αυτό που ακούς απ' ευθείας. Από τη στιγμή που σου παίζει κανονικά η κιθάρα από τα μονιτορ (να φανταστώ με το stand alone του προγράμματος που χρησιμοποιείς ως προσομοίωση έτσι; ) τότε δε νομίζω να παίζει κάποιο πρόβλημα με την κάρτα ή την κιθάρα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακεφαλαιώνουμε:

 

Συνδέω κιθαρα με ενισχυτή, ενισχυτή με line in της κάρτας.

Πριν ανοίξω το cubase sx3 ακούω καθάρότατα και ωραία την κιθάρα μου.Όταν όμως ανοίξω την το cubase sx3 σβήνει ο ήχος.Δημιουργώ νέο project.Βλέπω από την μπάρα που περιέχει (play,stop,loop,metronome κτλ...) ότι παίρνει σήμα αλλά στο audio κανάλι μου δεν έχει.Παρόλα αυτά ηχογραφεί και βγάζει τα περιβόητα χριτς.Έχω κάνει αλλαγές στα samples αλλά τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακούς στο audio ότι ηχογραφείς πατάς το κλασικό μονιτορ κουμπί. Τώρα τα χριτς χρατς αν τα κάνει μόνο στο cubase, σημαίνει ότι εκεί είναι το πρόβλημα και άρα η κάρτα σου είναι μια χαρά.

Μέχρι που έχεις πάει τα buffer size;

 

Όταν λες ότι την ακούς μια χαρά πριν το cubase, εννοείς από τα μονιτορ και όχι από αυτό που βγαίνει από το μεγάφωνο του ενισχυτή έτσι;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορεί να ακουστεί χαζό..... αλλά εγώ μια φορά είχα σπάσει το κεφάλι μου ώρα να βρω γιατί το ηχογραφημένο σήμα είναι τόσο χάλια και ανακάλυψα ότι ενώ system-wide είχα την επιλογή το line in να είναι το default audio in, το garageband έπαιρνε input από το onboard μικροφωνάκι του υπολογιστή....και έπιανε ότι έπαιζε ο ενισχυτής μου ... όπως μπορούσε.

 

(Μάλλον έγινε κάποια στιγμή που ενώ είχα το garageband ανοιχτό, "γύρισα" το input για να μιλήσω στο skype)

Δεν ξέρω αν μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο εδώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukaw7 και στο σόναρ μου το κάνει αυτό τπ χριτς...από τα μόνιτορ ακούω καθαρά την κιθάρα πριν ανοιξω cubase.

 

harilatron: δεν το εξηγείς αναλυτικα να το κοιτάξω? Από πού θα τα δω όλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου