Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση με αυτοενισχυόμενη κονσόλα? πώς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως πρέπει να χαμηλώσεις την ένταση ηχογράφισης από την κάρτα ήχου?

Και αν η κάρτα ήχου σου έχει μόνο mic είσοδο και όχι line in (νομίζω είναι σύνηθες στα λάπτοπ) πρέπει να απενεργοποιήσεις το mic boost.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίνακας ελέγχου -> Ήχοι και συσκευές αναπαραγωής -> Στην καρτέλα Ήχος -> Ένταση ηχογράφισης. Εκεί που είναι η ένταση για το μικρόφωνο έχει ένα κουμπάκι "για προχωρημένους". Το πατάς και απο-επιλέγεις το mic boost.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σήμα σου όταν ηχογραφείς peakάρει? Δηλαδή, εκεί που δείχνει την ένταση του σήματος το Audacity (αν θυμάμαι καλά αυτό χρησιμοποιείς) χτυπάει κόκκινο? Αν ναι τότε από τις εντάσεις της κάρτας ήχου πρέπει να χαμηλώσεις την ένταση (του μικροφώνου, εφόσον αυτή είναι η πηγή σου). Ή να χαμηλώσεις το output της κονσόλας σου. Εξωτερική κάρτα ήχου θα χρειαστείς αν θες να ασχοληθείς πιο σοβαρά με το θέμα ηχογράφιση. Απλά πράγματα μπορείς να κάνεις και με την ενσωματωμένη.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warpie τα λάπτοπ συνήθως έχουν μόνο mic in. Εγώ έγραφα την κιθάρα μου στο mic in (προενίσχυση με ένα digitech rp80) πριν μάθω για το line in. Οπότε νομίζω πως αν φτιάξει τις εντάσεις δεν θα του παραμορφώνει.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου