Προς το περιεχόμενο

Πρώτη ηλεκτρική κιθάρα για αρχάριο- Ibanez GRG121DX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα (την πρώτη μου) από την αρχή του νέου έτους. Έχω λίγη εμπειρία με κιθάρες μιας και παίζω εδώ και κάτι μήνες κλασική αλλά δεν ξέρω τίποτα απο ηλεκτρικές. Το budget για την κιθάρα (ξεχωριστά από όλο τον άλλο εξοπλισμό που χρειάζομαι) είναι γύρω στα 200€ και η κιθάρα που αυτή την στιγμή μου έχει τραβήξει την προσοχή είναι η Ibanez GRG121DX. Από τα βίντεο και τα reviews που έχω δει λέγεται πως έχει καλό ήχο και ποιότητα κατασκευής για την τιμή της και προσωπικά, το μινιμαλιστικό design της μου αρέσει πολύ. Εσείς τι πιστεύετε; Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή τριγύρω σε αυτή την τιμή;

*Επίσης ακούω κυρίως hard rock, prog rock και διάφορους τύπους metal.

16017988_800.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές κιθάρες οι οικονομικές ibanez. Προτίμησε, για πρώτη κιθάρα, μια με δύο διπλούς και έναν μονό μαγνήτη στη μέση. Θα σου δώσει πιο πολλούς ήχους και περισσότερες επιλογές.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, gkourmoul1 said:

με δύο διπλούς και έναν μονό μαγνήτη στη μέση

Ποιες επιλογές υπάρχουν δηλαδή γύρω στην τιμή των 200€; Η Grx70QA είναι μια τέτοια κιθάρα; 

Επιπλέον, από απορία μιας και είμαι αρχάριος, τι διαφορά θα έχει δηλαδή μια κιθάρα που έχει HH με μια που έχει HSH; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, George Kick είπε

Ποιες επιλογές υπάρχουν δηλαδή γύρω στην τιμή των 200€; Η Grx70QA είναι μια τέτοια κιθάρα; 

Επιπλέον, από απορία μιας και είμαι αρχάριος, τι διαφορά θα έχει δηλαδή μια κιθάρα που έχει HH με μια που έχει HSH; 

εγω θα σου ελεγα να προσεξεις στην πρωτη σου κιθαρα δυο βασικα πραγματα.

Να τη βλεπεις και να σου αρεσει, να θελεις να την πιασεις να παιξεις! ακουγεται χαζο αλλα ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο.

δευτερον να σε βολευει οταν την κρατας. οποτε πηγαινε σε καταστηματα και δοκιμασε. οι ibanez και οι squier ειναι βολικα σχηματα γενικά.

τωρα για τους μαγνητες ,ειλικρινα για αρχη νομιζω λιγη διαφορα θα σου κανει. θα προτεινα διπλους HH ,οι μονοι ειναι για πιο καθαρο παιξιμο. εκτος αν σε ενδιαφερει ο καθαρος ηχος.

βεβαια αν εχεις πολυ παραμορφωση στον ενισχυτη ,λιγη διαφορα θα καταλαβεις ο,τι μαγνητη και να εχεις τωρα...

 

edit αποτι ειδα οι μαγνητες στην GRG121DX γινονται και μονοι οποτε δεν υπαρχει κανενας ουσιαστικος λογος να παρεις hsh...αυτα ειναι ψιλα γραμματα για καποιον που μολις αρχιζει

Επεξεργασμένο από Patty Olsina - Diomidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι HSH έχουν μεσαίο μονό μαγνήτη, ο οποίος είναι πολύ καλός στα καθαρά, και δίνει πολύ καλούς συνδυασμούς ήχων με τους δύο διπλούς. Σου δίδει μια πιο ευρεία γκάμα ηχων, κάτι που εκτιμάται σε περιπτώσεις αρχαρίων όπως εσύ. 

Αργότερα, που θα έχεις κατασταλάξει στο τι ακριβώς θέλεις, μπορείς να διαλέξεις κιθάρα με διαφορετικο pickup configuration.

Δεν θα έχεις κανένα θέμα και με τους δυο διπλούς.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Patty Olsina - Diomidis said:

Να τη βλεπεις και να σου αρεσει, να θελεις να την πιασεις να παιξεις

Να πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ το στυλ της GRG121DX. Το μινιμαλιστικό design+ το μαύρο ματ και τα λευκά σήματα στον λαιμό μου τράβηξαν πολύ την προσοχή, επιπλέον είχα ακούσει από γνωστούς μου που παίζουν χρόνια ηλεκτρική κιθάρα, πως οι budget κιθαρες της Ibanez έχουν καλή ποιότητα κατασκευής. Απλός ως αρχάριος δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ψάξω πάνω σε μια κιθάρα εκτός από κάποια βασικά όπως η ποιότητα των υλικών και ο ήχος. Πάντως θα προσπαθήσω να την δοκιμάσω σε κάποιο μαγαζί (όπως και είπατε) επειδή, ως ένα σχετικά κοντό άτομο (γύρω στο 1.65) δεν ξέρω αν θα με βολεύει.

 

Δεν ήξερα ότι οι διπλοί μαγνήτες μπορούν να γίνουν και μονοί, αυτό που θα βοηθήσει δηλαδή;

Επεξεργασμένο από George Kick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, George Kick είπε

Δεν ήξερα όμως ότι οι διπλοί μπορούν να γίνουν μονοί, αυτό που θα βοηθήσει δηλαδή

 

Εάν έχει 5θεσιο διακόπτη, τότε σπλιταρουν οι μαγνητες και δίνει έξτρα ήχους. Το βασικό, όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, είναι να σου αρεσει εμφανισιακά. 

Επίσης, βασικό, είναι να σε βολεύει στο χέρι. Δοκίμασε την πρώτα, και δοκίμασε και κιθάρες με πιο κοντό scale όπως είναι οι les paul type. Δοκίμασε διαφορα μοντέλα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, George Kick είπε

Να πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ το στυλ της GRG121DX. Το μινιμαλιστικό design+ το μαύρο ματ και τα λευκά σήματα στον λαιμό μου τράβηξαν πολύ την προσοχή, επιπλέον είχα ακούσει από γνωστούς μου που παίζουν χρόνια ηλεκτρική κιθάρα, πως οι budget κιθαρες της Ibanez έχουν καλή ποιότητα κατασκευής. Απλός ως αρχάριος δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να ψάξω πάνω σε μια κιθάρα εκτός από κάποια βασικά όπως η ποιότητα των υλικών και ο ήχος. Πάντως θα προσπαθήσω να την δοκιμάσω σε κάποιο μαγαζί (όπως και είπατε) επειδή, ως ένα σχετικά κοντό άτομο (γύρω στο 1.65) δεν ξέρω αν θα με βολεύει.

 

Δεν ήξερα ότι οι διπλοί μαγνήτες μπορούν να γίνουν και μονοί, αυτό που θα βοηθήσει δηλαδή;

διαφορετικος ηχος.

ψαξε στο youtube 

single coil vs humbucker difference.

ειλικρινα για εσενα που μαθαινεις τωρα θα κανει λιγη διαφορα. ακου τις διαφορες και αν σε ενδιαφερει ο ηχος...θα πρεπει να αλλαξεις κιθαρα ...θυμισου τι σου ειπα στην αρχη. γνωμη μου παρε αυτη που σου κολλησε στην αρχη αφου με αυτην ...ταυλωνεις....

απο ενισχυτη τι σκεφτεσαι να παρεις?

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Patty Olsina - Diomidis said:

απο ενισχυτη τι σκεφτεσαι να παρεις

Επειδή βρίσκομαι σε μικρό διαμέρισμα με ελάχιστο χώρο, μέχρι στιγμής σκέφτομαι να πάρω έναν από τους παρακάτω μικρούς ενισχυτές: τον Blackstar fly 3 ή τον Marshall MG10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η Ibanez που έχεις βρει. Μπορείς να κοιτάξεις και τις αντίστοιχες Jackson JS22 και Yamaha Pacifica. Σκέψου αν θες να έχεις και μια κιθάρα με tremolo bar για να μπορείς να πειραματιστείς και με αυτό, αν και είναι λίγο πιο μπίζιλες στο κούρδισμα και γενικότερα στο σετάρισμα. Εγώ προσωπικά, γι αυτό που λες ότι θες και σου αρέσει, θα έπαιρνα την Ibanez που αναφέρεις.

 

Όπως προαναφέρθηκε πολύ σωστά, το σημαντικότερο είναι να βλέπεις την κιθάρα και να θες να παίξεις κάθε φορά. Ο ήχος δε θα είναι τέλειος σε αυτό το εύρος τιμών, οπότε να πας με το ένστικτό σου.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου