Προς το περιεχόμενο

Πρώτη ηλεκτρική κιθάρα για αρχάριο- Ibanez GRG121DX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σου αρέσει να την πάρεις οι ibanez είναι κορυφή ακόμη και σε αυτήν την κατηγορία τιμής.Ομως για ενισχυτή θα σου πρότεινα κάτι καλύτερο καθώς από εκεί προέρχεται ο ήχος και αυτός ο ήχος είναι που θα σε κάνει να παίζεις περισσότερο και να σου αρέσει αυτό που ακούς.

Δεν ξέρω αν σε παίρνει οικονομικά αλλα καλά θα είναι ο ενισχυτής να είναι κάπου εκεί στα ίδια χρήματα με την κιθάρα.Εστω και μεταχειρισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Δεν ξέρω αν σε παίρνει οικονομικά

Θα πρέπει να ψάξω για μεταχειρισμένο ενισχυτή για να μπορέσω να αγοράσω κάτι καλύτερο. Θα ήταν καλή ιδέα να ψάξω να αγοράσω, για παράδειγμα, έναν ενισχυτή της οικογένειες Marshall MG15;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, George Kick είπε

Θα πρέπει να ψάξω για μεταχειρισμένο ενισχυτή για να μπορέσω να αγοράσω κάτι καλύτερο. Θα ήταν καλή ιδέα να ψάξω να αγοράσω, για παράδειγμα, έναν ενισχυτή της οικογένειες Marshall MG15;

Κατά την γνώμη μου να έχει τουλάχιστον 10 ιντσών ηχείο και reverb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ξεκινήσει με μια gr321... Αν είναι κοντά σε ποιότητα τότε είσαι μια χαρά... Συμφωνώ με τους προηγούμενους, για ενισχυτή δες κάτι από τη νέα γενιά ψηφιακών katana, fender κλπ

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/28/2022 at 5:53 PM, Κβαντική Διεμπλοκή said:

τουλάχιστον 10 ιντσών

Δυστυχώς δεν έχω ούτε τον χώρο ούτε τα χρήματα για έναν τέτοιο ενισχυτή. Ετσι και αλλιώς κυρίως με ακουστικά θα παίζω γιατί είμαι σε διαμέρισμα και είμαι ακόμα στις αρχές. (Δηλαδή μαθαίνω chords και κάποια βασικά τραγούδια μέσα από τα δωρεάν

 βίντεο/μαθήματα του JustinGuitar ή του Kithara.gr, μέχρι να είναι οικονομικά ικανός να αρχίσω μαθήματα κιθάρας.) 

Για αυτό σκέφτομαι να πάρω το Marshall MG10G ή το Blackstar fly 3 (το οποίο έχει και delay), μιας και όπως είπα τα θέλω για να κάνω εξάσκηση με χαμηλό ήχο ή με ακουστικά στο σπίτι.

Επεξεργασμένο από George Kick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, George Kick είπε

Για αυτό σκέφτομαι να πάρω το Marshall MG10G ή το Blackstar fly 3 (το οποίο έχει και delay), μιας και όπως είπα τα θέλω για να κάνω εξάσκηση με χαμηλό ήχο ή με ακουστικά στο σπίτι.


Αν θες μόνο για εξάσκηση με χαμηλό ήχο και ακουστικά, τότε καλύτερα να δώσεις αυτά τα 60-70ευρώ να πάρεις μια κάρτα ήχου (audio interface) και να κάνεις τη δουλειά σου στο PC με κάποιο amp simulator. Θα βρεις και κάποια free που θα έχουν 100 φορές καλύτερο ήχο από ένα τόσο μικρό ενισχυτάκι.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Alex Raptakis said:

κάρτα ήχου

Επειδή δεν έχω ιδέα από εξωτερικές κάρτες ήχου, ποια εταιρεία θα μου προτείνατε για αυτή τη τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Behringer U-Phoria, M-Audio M-Track, Presonus AudioBox, Mackie Onyx, Native Instruments Komplete Audio 1... Υπάρχουν πολλές. Οκ όσο λιγότερα δώσεις, τόσο λιγότερα παίρνεις. Αλλά για να καρφώσεις μια κιθάρα και ένα σετ ακουστικά μια χαρά θα είσαι. Οι "καλύτερες" ξεκινάνε από 90-100 βέβαια, αλλά δε νομίζω να χρειαστείς αυτά που δίνουν.

 

Ψάξε το λίγο παραπάνω για να δεις και αν σε βολεύει η διαδικασία βέβαια. Άλλο είναι να έχεις ένα ενισχυτάκι που το παίρνεις και όπου θες, και άλλο να πρέπει να ανοίξεις το PC, να φορτώσεις το πρόγραμμα, κτλ. Σε κάποιους δεν αρέσει. Σε μένα που έχω όλη μέρα το PC ανοιχτό και είμαι εκεί, είναι ότι πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, George Kick είπε

Επειδή δεν έχω ιδέα από εξωτερικές κάρτες ήχου, ποια εταιρεία θα μου προτείνατε για αυτή τη τιμή;

 

Έχω την audient id4. Οικονομική και πολύ ποιοτικη. Τη χρησιμοποιώ για ηχογραφήσεις και παραγωγές.

Θα χρειαστείς και (ιδανικά) ένα σετ ηχεία monitors ή ακουστικά.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Alex Raptakis said:

Ψάξε το λίγο παραπάνω

Και βέβαια θα το ψάξω, θα περάσω και από μαγαζιά με μουσικό εξοπλισμό και θα κάνω και μια μικρή έρευνα πάνω στο θέμα. Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια!

1 minute ago, gkourmoul1 said:

ηχεία monitors ή ακουστικά.

Έχω ηχεία αλλά δεν είναι τόσο καλής ποιότητας. Μάλλον θα χρησιμοποιώ τα ακουστικά που έχω για να ακούω μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου