Προς το περιεχόμενο

παρεμβολες απο ραδιοφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα, λοιπόν έχω μεγάλο πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω... Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά ακουγονται απο τα monitors απο ραδιόφωνο μέχρι σήματα απο ασθενοφόρα. Παλιότερα είχα έναν marshall και ήταν η πρώτη φορά που καταλαβα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά , αν άνοιγα και τελείως το reverb αστα να πάνε...Τώρα στο ταπεινό μου homestudio δεν μπορώ να ηχογραφίσω μια φωνή ή μια κιθάρα χωρίς την συνοδεία ραδιοφώνικών εκπομπών! Έχω ψαξει στο internet αλλα έχω βρει πολλες διαφορετικές απόψεις τι γινεται τελικά; ;Έιναι θέμα καλωδίων; γείωσης; Να σημειώσω οτι μένω περίπου κάτω απο τον Υμηττό (Ζωγράφου) και στο πέμπτο όροφο αν έχει καμμια σχέση με τις εκεί κεραίες (που δεν το νομίζω!) Θα το εκτιμούσα πολύ αν βοηθάγατε , thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πρέπει να ελέγξεις ότι έχεις καλή γείωση στις πρίζες σου. Υπάρχει ειδικό εργαλείο που μετράει την ποιότητα της γείωσης σε μία πρίζα (ρώτα έναν ηλεκτρολόγο), αλλά μπορείς και με ένα πολύμετρο να βγάλεις άκρη (δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι σωστό οπότε αποφεύγω να σου πω τη μεθοδολογία). ΠΡΟΣΟΧΗ: μην δοκιμάσεις κάτι με το ρεύμα χωρίς να γνωρίζεις τι κάνεις και τις συνέπειες.

 

2. Αν η γείωση της παροχής σου είναι ΟΚ τότε χρειάζεσαι κάποιο Power Conditioner με φίλτρο για τις RF συχνότητες. Ψάξε στο forum για τη λέξη "FURMAN" και θα βρεις αρκετά σχετικά.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πριν προχωρήσεις σε αυτά που πολύ σωστά αναφέρει ο Gerasimos, πρέπει να προσέξεις τα καλώδια σου πρώτα.

Την ποιότητα τους.

Συνήθως αν η δεν είναι καλή η θωράκηση, έχεις αυτό το πρόβλημα καθώς λειτουργεί σαν μια μεγάλη κεραία...

Ελεγξε αφαιρώντας ή μάλλον αφαίρεσέ τα όλα και άρχισε να προσθέτεις ένα - ένα.

Αν αυξάνεται το φαινόμενο τότε έφθασε ο καιρός να βάλεις καλής ποιότητας καλώδιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω είχα τέτοιο πρόβλημα και εφταιγε η γείωση και η παλαιότητα της σούκο πρίζας στον τοίχο. Μολις έβαλα καινούργια εφυγε ο θόρυβος.

Μην το κάνεις μονος σου αν δεν έχεις εμπειρία με ηλεκτρολογικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου